Go Back   Rumski Forum > Audio produkcija > Audio Produkcija - Tehnike

Audio Produkcija - Tehnike Audio in?enjering, usnimavanje, tehnike mixa. Mesto za razmenu iskustva vezanih za DAW produkciju. Imate pitanje? Potreban vam je stručan odgovor? Podelite sa nama tajne produkcije i recording/editing tehnike

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-07-2012, 08:45 PM   #1
cheiron
Junior Member
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 34
Default Nekoliko malih tajni dobre produkcije

Nikako ne bih zelio da ovo zvuci pretenciozno, ali tokom godina ucenja i bavljenja muzikom bio sam gladan znanja i naucio sam vise korisnih stvari od stranih znalaca. Meni nazalost ta saznanja nisu puno pomogla jer sam presao na drugo podrucje. Pa sam mislio mozda ce nekim entuzijastima pomoci da lakse savladaju tajne zanata, jer koristi cemo imati svi od slusanja bolje produkcije na radiju . Oni iskusniji vjerovatno vec to znaju pa neka izvine na ovoj 'gnjavazi'.

- kazu da kvalitetna produkcija/ aranzman nikada istovremeno ne sadrzi vise od 5 do max 6 razlicitih sekcija, pri cemu se kompletan ritam smatra jednom sekcijom. Primjer 5 sekcija: bubnjevi (zajedno sa udaraljkama), bas, gitara, klavir, strings. Pokazalo se da ljudski mozak ne moze da prati vise od 5-6 razlicitih sekcija istovremeno, sve iznad toga mozak proglasava neugodnim za slusanje. Naravno istrumenti se mogu izmjenjivati ali nikad vise od 5-6 ne svira istovremeno.

- da bi sa tako malim brojem sekcija produkcija zvucala bogato i razigrano, producenti povremeno poduplavaju (ili 3-plavaju) pojedine sekcije razlicitim instrumentima. Recimo da u prva dva takta klavir svira melodiju, u trecem taktu klaviru dodaju npr. violinu ili sint koji svira istu melodiju kao i klavir. U cetvtom taktu opet samo klavir itd.

- drugi nacin za bogatu produkciju unatoc malom broju sekcija je svima poznat. Mali broj ali kvalitetnih instrumenata. To je razlog zasto profesionalci toliko koriste Prophet 5, Oberheim OBXA, Jupiter 8, Moog i jos par njih. Kornelije Kovac npr. bio je car careva u tome, u rangu vanjskih. Par takvih sekcija na miksu zvuci bolje od velikog broja digitalnih software instrumenata što mnogi rade u zamjenu za kvalitetu 'pravih' izvora zvuka (visak tih instrumenata dovede do zagusenja frekvencijskog opsega). Svakako bi dodao jos SE-1 za bas jer ima odlican attack sto jako dobro 'povezuje' miks u bilo kojoj vrsti muzike (posto ima brzi attack, ne treba mu 'rep' i zbog toga ne smeta drugim frekvencijama, pogotovo bas bubnju koji 'dolazi' sporije).

- instrumenti se u aranzmanu/produkciji dijele na 'tvrde' i 'meke'. Tvrdi su logicno ostri instrumenti: klavir, truba, lead sint itd. Meki su jednako logicno strings, flauta, sint pad itd. Posto se vokal smatra za glavni izrazajni dio svake pjesme i mora se uvijek jasno cuti, mnogi producenti nikada ne stavljaju 'tvrde instrumente istovremeno kada pjevac pjeva, vec samo u pauzama izmedju pjevanja. Za vrijeme pjevanja stave samo 'meke' instrumente koji ne smetaju vokalu.

- najbolji aranzman postize se kada svaki instrument svira svoju 'pricu', niz tonova ili semu koja se ponavlja i ne mijenja se previse. Primjer igre basa i mekih sint harmonija u 'Billie Jean'. Cesto ne zvuci dobro kada je instrument previse razigran (cast iznimkama), aranzman je produkt discipline gdje svatko svira svoje i ne mijesa se drugima u 'posao'.

- Mix: svaka pjesma moze se na analajzeru prikazati kao dvodimenzionalna krivulja u rasponu od 20-20.000 Herca. Cilj je da spektar bude ravnomjerno zastupljen kombinacijom pojedinih instrumenata i da se frekencije pojedinih instrumenata nikada istovremeno ne preklapaju, jer ako se preklope podici ce nivo dB i pjesma nece imati dinamiku, posto ce sporna sekcija dostici 0 dB ostali dijelovi ostati ce pretihi. No za to postoji vrlo jednostavan lijek. Za svaki pojedini kanal ekvilajzerom je potrebno naci osnovni karakteristican ton toga instrumenta (treba suziti Q faktor, pojacati dB gain do max i vrtiti EQ dok se ne nadje osnovni karakteristican zvuk za taj instrument). Kada saznamo koja je to frekvencija, sve ispod i iznad toga treba odrezati sa funkcijom rezanja frekvencije na ekvilajzeru, to narocito vrijedi za pad ili tepih kojemu treba uvijek odrezati donji, dublji dio, donekle i za vokal. Za to ne treba strucnost, jednostavno zapocnes rezati od najnize frekvencije prema gore i rezes sve dok ne 'osjetis' da se mijenja osnovni karakteristican ton instrumenta. Jednako se rezu viskoke frekvencije pocevsi od 20.000 Hz nadolje. Tako ce miks ostati prozracan i instrumenti se nece mijesati jedan drugom u frekvenciju, a ostati ce samo karakteristicna frekvencija svakog instrumenta. Cesto je dovoljno samo dignuti fadere i miks vec zvuci dobro.

- Mix: kod iole brze muzike (od 110bpm navise) ne treba praviti stereo miks koristeci na kanalima room jeku duzu od 1 sec, niti na vokalu niti instrumentima. Sve iznad toga 'zamuljati' ce mix (osim ako je to zeljeni efekat).

Eto nadam se da ce nekima pomoci da skrate put do kvalitetnije produkcije, na ucenje cega sam ja potrosio godine i godine (sto ne znaci da sam bio dobar u produkciji vec da sam imao veliku volju da naucim kako rade uspjesni). Ovo je sve primjenjivo na vecinu danasnje komercijalne muzike.

Sretno

Last edited by cheiron; 05-07-2012 at 10:56 PM.
cheiron is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 09:56 PM   #2
cheiron
Junior Member
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 34
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

... jos malo u nastavku

- vokal: Kao sto je mnogima poznato cesto glavni vokal snimaju poduplano. Kod snimanja 'dupl' vokala pjevac se pomake malo lijevo, desno ili dalje od mikrofona, drugacije nego sto je stajao kod snimanja prvog vokala. Kada bi stajao na istom mjestu frekvencije bi se ponistavale jer bi bile gotovo identicne. Na 'dupl' vokalu u miksu skidaju donje frekvencije i cesto ga snazno komprimiraju i na Aux mu dodaju blagi I stepen sofisticiranog korusa 'Dimension D' od Rolanda (dobra je i soft verzija).

- back vokali: ovo sam naucio od par majstora za produkciju back vokala (britanski i svedski Cheiron), mislim da bi rezultati ovakvog snimanja vokala obradovali mnoge slusatelje. Uobicajeno se uz glavni snimaju harmonije sa 3-4 tona back vokala (3 cesce, 4 je teze uskladiti harmonijski). Tonovi harmonije se unaprijed odredjuju na klaviru ili gitari. Pri tome se kod svake promjene harmonije najcesce mijenja samo jedan ton vokala, dok druga dva ostaju ista do kompletne promjene tonaliteta. Kada bi se stalno mijenjali svi tonovi harmonije zvucalo bi prezahtjevno, tj prenaporno za slusanje. Neki se igraju pa kombiniraju sekcije harmonija sa dijelovima unisonog pjevanja jednog tona melodije. Recimo da se back harmonija sastoji od tri razlicita tona, svaki pojedini ton back vokala snima se 3 puta (snimaju zajedno svi back vokalisti). Kao i kod duplanja glavnog vokala, svaka od tri snimka jednog tona harmonije snima se sa druge pozicije i udaljenosti od mikrofona, tako se dobije prirodan korus i izbjegne se ponistavanje frekvencija. I tako za svaki ton harmonije.

- Bas (sint ili pravi): kakva god da je produkcija ili žanr, kažu da je općenito dobro skratiti malo trajanje odsviranih tonova basa, da se ne miješaju sa drugim instrumentima. Nema neke mudrosti, pokusas da skratis gdje god je moguce bez da pokvari dojam, sem ako nije spora pjesma koja treba duze tonove basa.

- Mix: neki respektabilni producenti tvrde da u finalnoj fazi produkcije ide posao oduzimanja umjesto dodavanja. Znaci ako nesto ne zvuci idealno onda oduzmes neki postojeci dio umjesto da dodas. Npr ukines par tonova basa prije prelaska u drugu sekciju pjesme (npr u korus) i time povecas napetost i kontrast. ili prorijedis sekciju klavira itd.

- Mix: back vokalima odrezu se donji dijelovi frekvencija, malo se pojaca prezens i komprimiraju se 'do iznemoglosti' - i svaki kanal posebno (prvo komprimiranje) i kao stereo grupa zajedno (2. komprimiranje). Cilj je da back vokali uopce nemaju dinamiku i ne smetaju aranzmanu. Posto nemaju dinamicki raspon kompresor na miksu ih pusta 'na vrh' pa odlicno popunjavaju snimku. Svim vokalima doda se vrlo malo 'Dimension D' Roland korusa (opcija I) sto u kombinaciji sa komprimiranjem i dodanim prezensom zvuci odlicno.

Inace taj 'Dimension D' je odlican i za bas, mala doza zaokruziti ce bas i napraviti ga ugodnim za slusanje. Trik koji primjenjuju mnogi producenti.

Ako si netko od manje opremljenih moze priustiti, svakako bi preporucio SSL Duende u bilo kojem obliku, nema veze sto ga ja prodajem . Duende ima vrhunski SSL G master kompresor koji stvarno na neki nacin zalijepi mix da djeluje kao kompaktna cjelina. Mix jednostavno zvuci profesionalno bez puno muke.

Na kraju, najbolja definicija vrhunske produkcije hit pjesme koju sam cuo je usporedba sa James Bond filmom. Na pocetku krene kompletna akcija da privuce gledatelja, zatim ide red smirivanja desavanja, zatim red akcije (u svrhu kontrasta i odrzavanja napetosti), opet mirna desavanja, i na kraju kresendo sa svom mogucom akcijom. U filmu je to upotreba pirotehnike i svih sredstava, u produkciji je to maksimalna produkcija nakon koje slijedi kraj i slusatelj ostaje sa zeljom za jos.

Naravno lako je reci a teze je napraviti, ali mislim da bi nekima mozda ovi navedeni parametri mogli pomoci da im snimke i produkcija zvuce bolje. Cak mislim da bi se mogli iznenaditi, jer ovo je sve ipak samo poznati zanat a ne svemirska tehnologija Ono sto jos treba je nesto talenta. Ja npr nisam imao talenta za melodije i to me dosta ohladilo od svega, ali vama zelim sretno

Last edited by cheiron; 05-07-2012 at 11:42 PM.
cheiron is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 10:42 PM   #3
branoy
Pro Member
 
branoy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Samac (BiH)
Posts: 1,835
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

procitah sve, razumljivo je nema sta,,fino si to napisao , e al taj kompresor nije u SSL Duende , on je u Waves paketu.
http://www.waves.com/Content.aspx?id=307
branoy is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 11:29 PM   #4
ugljesa
Senior Member
 
ugljesa's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Beograd
Posts: 549
Default

Ti si jedan od retkih clanova koji je konkretno nesto objasnio a ne "znate to mora na uvo da se oseti,dosta rada,ne moze to preko noci kako vi mislite itd " !! Zao mi je sto clanovi uglavnom nece da se malo vise ukljuce u objasnjavanje nekog problema cak i kad je on mozda lose,smesno postavljen... Respect !!

Iako si presao na drugo podrucje, nadam se da ces ostati na forumu i ucestovati konstruktivno u temi kao sto si to sada ucinio !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by ugljesa; 06-07-2012 at 12:38 AM.
ugljesa is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2012, 12:23 AM   #5
branoy
Pro Member
 
branoy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Samac (BiH)
Posts: 1,835
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

slazem se s ugljesom, i ja bih rekao ovako sve, al ja ne znam, ja sam ovde kupim znanje, a ovo je bas konkretno razumljivo, vise naucimo od jednog dobrog texta koji je razumljiv nego sve napisano od onih gostiju rumskog. meni je ovo jezik na nas.
branoy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2012, 01:13 AM   #6
BlasterMaster
Senior Member
 
BlasterMaster's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 606
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

svaka cast za tekst, stvarno sve svedeno na recnik prosecnog radoznalog producenta... sto se mene tice, ja (a verovatno i mnooogi ovde) vecinu ovde navedenih "caka" koristim svakodnevno, naravno uvek tezim da nadjem nesto preko prece naokolo blize sto mi kasnije mnogo stedi i vreme i zivce...

ali i sa druge strane apsolutno razumem i clanove koji pricaju kao sto rece ugljesa "znate to mora na uvo da se oseti,dosta rada,ne moze to preko noci kako vi mislite itd" jer realno, ti ljudi koje svi jelte cenimo u muzici deeebelo naplacuju te cake klijenteli, a ovde nisam video opciju "pay for advice" , i zbog toga shvatam kad jednostavno ne zele da "konkurencija" napreduje... molim lepo... ja ne bijem neke debele novce od ovoga, pa volim da udelim neki savet cisto da neko ne tupi zivce za isti problem koji sam ja recimo imao, ali da mi te cake donose debelu zaradu, prvi vam ne bi reko nista (no offence)
BlasterMaster is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2012, 01:48 AM   #7
ugljesa
Senior Member
 
ugljesa's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Beograd
Posts: 549
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

Razumem donekle to da otkrivaju cake ali cekajte ljudi koja je onda svrha ovog foruma ??

Da se ismevaju nad temom, kazu proguglaj ti to naci ce se,kako sam ja u moje vreme to naucio kad nije bilo neta itd ...

Ne kazem da trebaju na prvu loptu sve da otkriju i slazem se da se muzika ne uci preko noci, kao i da neke stvari ne mozes objasniti vec samo davati instrukcije u nadi da ce shvatiti taj ko pita ali brate nije u redu ni to kad neko pita ( moja malenkost) sta je to kompresija i da objasne, oni kace slike kompresora za vazduh i krece smejanje/fazoni itd.

Mislim da ovde vlada jedan veliki EGO TRIPPIN a zapravo su sitne ribe !! Ako bi neko trebao da se tripuje da je neko i nesto to bi mozda bio Perun i jos neki.
ugljesa is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2012, 02:20 AM   #8
branoy
Pro Member
 
branoy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Samac (BiH)
Posts: 1,835
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

bas to, eno kad pogledam one magazine uz koje dodju DVD sa videom iz poznatog studia, sa svetskim producentima muzike, ljudi odvoje sat i po i pokazu kako su uradili od a do z neku pesmu, ja bi volio kad bi neko obisao nase balkan studie i napravili tako od svakog naseg cenjenog studia po jedan video i da pokazu neku pesmu koju su radili tj KAKO,, kad mogu svetski mogli bi i nasi..
branoy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2012, 02:29 AM   #9
ugljesa
Senior Member
 
ugljesa's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Beograd
Posts: 549
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

Told ya, too much of EGO TRIPPIN
ugljesa is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2012, 02:49 AM   #10
Jan
Pro Member
 
Jan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Nis
Posts: 2,420
Default Re: Nekoliko malih tajni dobre produkcije

Super tekst, ko se iole ozbiljno bavi muzičkom produkcijom, sve je već znao i sve je već rečeno... Ne pretrpavaj aranžmane, pozicioniraj mikrofone drugačije prilikom snimanja, eksperimentiši sa fundametalnim frekvencijama (već imate jako interesantan thread na tu temu ( http://rumski.com/forum/showthread.p...308#post330308 ) , odnosno seci nepotreban low end, znači high pass, pa i low pass ako treba... Chorus pa i neki drugi vremenski efekti na dublovima i bekovima, tu su sve osnove, svako ko se iole ozbiljno bavi muzičkom produkcijom zna..

E sad ako se ti baviš 10+ godina produkcijom i još uvek ne znaš osnovne termine i neke osnove kako postaviti miks itd, i treba ti se objašnjavati kao đaku prvaku onda je problem u tebi... Ja sam od onih koji smatraju da tzv cake ne postoje, internet je pun znanja, samo google šta god vas interesuje, recimo vocal compression, vocal eq-ing, vocal reverbs, mixing drums with bass itd itd... Milion različitih mišljenja i poznatih i nepoznatih faca, pa i primera... Denyken recimo koji je bio gost goruma, je na najprizemniji mogući način objasnio milion stvari, svaki thread na sekciji mu je zlatan. Pa čak je i Vrač (DaBear) kačio screenshotove svojih podešavanja pluginova za remiks neke pesme za Maju Marković čini mi se, šta ćeš više ? :S

E sad druga je priča što će tebi zvučati ko bulja vokal u tvom miksu ako precrtaš settings sa njegovog screenshot-a, ili sa Pensadovog tutoriala recimo... I tu nema prečica do boljeg zvuka, i "varanja", znači mora da se stekne neko tehničko znanje, da se prouči dobro svaka sprava koja se poseduje, svaki plagin, i na kraju krajeva da se nauči kako dobiti određenu boju zvuka kojim alatom... Ja recimo, najviše "učim" slušanjem muzike, samim slušanjem od prilike čujem šta se tu dešava, frekventno, dinamički, čujem efekte itd...

Jednom me je jedan tip pitao "Kako si uspeo da dobiješ onakvu nogu i bass u toj i toj pesmi?", ja mu reko "Od kud znam", zaista se ne sećam svakog parametra, "Eq i lagana kompresija, ništa posebno" i on je bio nezadovoljan odgovoram kao "Mhmmm, ma kaži mi šta si stavio" i kažem mu "Stillwell rocket i sonnox EQ" i odjednom je postao zadovoljan mojim odgovorom. I šta sad, šta je dobio time što sam mu reko dva imena plagina? Mogao sam do toga istog da dođem sa ReaCompom i ReaEq-om iz reapera bez problema... I sad opet da miksam tu pesmu od početka, verovatno bih sve drugačije postavio, možda ne bih nijedan isti plugin koristio ali bi zvuk verovatno bio sličan jer ga ja tako zamišljam u glavi.

Zaključak, neće napredovati samo onaj ko neće da se potrudi, ne može sve da se sažvaće i da ti se da da progutaš, jednostavno je nemoguće.

S druge strane postoje i mikseri, ja ih zovem "tvikeri", nemaju gotovo nikakvog tehničkog znanja ali vrte sve žive sprave i plagove u besvest dok ne dobiju zvuk koji žele, verujem da ima i svetskih hitova koji su tako rađeni...

Svaka čast za tekst ponovo

Ako do sada već niste znali za to, uzmite gledajte Pensados Place, samo ukucajte to na youtube-u, već ima 50-ak emisija sa najpoznatijim producentima i mikserima iz muzičke industrije... Izlažu svoje tehnike, govore šta su koristili na određenim pesamama... Imate i sekciju emisije ITL, gde Pensado pred vama miksa i pokazuje "cake"...

Last edited by Jan; 06-07-2012 at 03:07 AM.
Jan is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Malo dobre volje... Elf Promocija radova 1 08-04-2011 12:04 PM
galerija lepih malih studija DaBear Dizajn i konstrukcija studija 20 14-07-2010 11:11 AM
Dobre a jeftine slusalice Danche Monitoring 21 29-03-2007 05:19 PM
Tri mo?da dobre ideje Shady Predlozi i sugestije 12 29-04-2005 04:38 PM


All times are GMT +1. The time now is 10:51 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.12 by vBS
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
vB.Sponsors