Go Back   Rumski Forum > Studijska tehnika i instrumenti > Dizajn i konstrukcija studija

Dizajn i konstrukcija studija Diskusije i pomoc oko svih aspekata dizajna i konstrukcije kucnog/pro studija, gluve ili kontrolne sobe, tretman zidova i materijala...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-11-2005, 01:51 AM   #1
boggy
Moderator
 
boggy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Beograd
Posts: 6,200
Default Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Pozdrav svima,

Na ideju da startujemo ovaj thread smo dosli posto smo videli da postoje problemi sto se slusanja tice u nekom broju manjih studija koje smo imali priliku da posetimo. Da postoje pozitivne vibracije i razmisljanja o poboljsanju slusanja ubedio nas je OFF sa svojim difuzorom, i razbio nam beznadeznu sliku koju smo imali prilicno dugo.

U vasem poslu soba za slusanje je vise od pola kvaliteta opreme kojom raspolazete, a s obzirom na stanje i ponudu opreme na trzistu vrlo lako se moze desiti da je vasa akustika u kojoj pokusavate nesto da uradite daleko losija od opreme kojom raspolazete, ma koliko jeftina ona bila... odnosno, nebitno je da li imate mic-pre Behringer, Inter-M, PreSonus ili Earthworks Audio, Millenia Media, Grace Design... losa akustika je uvek losija od najjeftinije opreme dostupne na trzistu... a kako vreme prolazi, i sprave bivaju sve jeftinije... razlika je sve veca i veca.

Drugim recima cak i da koristite prastaru Creative Labs kartu za rad, brutalno nesredjena akustika i problemi sa slusanjem su losiji cak i od nje, odnosno, pogorsavaju njen ionako nevelik kvalitet.

U ovim, nadamo se, korisnim savetima cemo se prevashodno orijentisati na male i nisko budzetne prostore za kreaciju i slusanje muzike. U to spadaju i podrumi i sobe u stanovima... svi ti prostori mogu da se srede za pristojno slusanje, samo ako se nauce neka opsta pravila. Ne trebate se osecati beznadezno ako nemate plivajuce temelje u vasoj zgradi i sobu od 200 kubnih metara... Veci i skuplji prostori najcesce nemaju ove greske. Ako se i kod njih kojim slucajem ovakve greske "potkradu" onda imaju prilicno ozbiljan problem .
Drugim recima, ako napravite ovakve greske i u skupom i velikom prostoru, onda vam opet nema pomoci .

Elem, ovde cemo pokusati da navodimo redom koje su ceste i grube greske prilikom inicijalnog postavljanja studija i tretmana akustike, onim redom kako ih budemo uspevali da lociramo:

APSOLUTNI PRIORITETI

1. SIMETRIJA - Soba za slusanje mora biti organizovana tako da akusticke prepreke budu simetricne u odnosu na osu slusanja koja prolazi izmedju levog i desnog zvucnika.

Objasnjenje:
- Velika vecina vas produkuje stereo a ne mono zvuk, a da bi tako nesto mogli ozbiljno da radite potrebna vam je akusticka simetrija izmedju levog i desnog kanala identicno kao sto ocekujete da su vam levi i desni zvucnik isti (najcesce nisu, ali to je drugi problem).
- Nebitno je da li je soba velika ili mala (barem ne po ovom pitanju), te ako anomalije u akustici postoje jako je dobro da budu sto vise simetricne.


***
2. ULAZNA VRATA - Ako ikako mozete, izbegavajte da vam vrata za ulazak u studio ili veliki prozor budu iza ledja dok slusate.

Objasnjenje:
- Nije u pitanju "promaja" nego veoma vazna neprekinutost zadnjeg zida odakle vam po prirodi stvari dolaze najjace refleksije i sa najvecim zakasnjenjem.
- Radicete, zaradjivacete vise novca itd. i imacete vremenom budzet za ozbiljniji tretman akustike, a neprekinuti zadnji zid vam je znacajan adut u poboljsanju akustike sobe, odmah iza simetrije iz tacke 1. Na to mesto dolazi sirokopojasni difuzor, koji "razbija" refleksije i napravi od njih difuzno zvucno polje, koje je jako vazno za stereo sliku, a stavicete ga kada budete imali vise novca. Ako vam tu stoje vrata, onda to postaje nemoguce.
- Znaci, vrata za ulazak u vas studio trebaju da budu na bocnom zidu, po mogucstvu iza vasih ledja.
- Takodje nije bas dobro da vrata budu u samom uglu prostorije, jer bi trebalo ostaviti ugao sobe pored vrata dostupnim za montiranje Helmholtz-ovog rezonatora (tzv. bass-trap)
- Isto kao sto morate paziti da vam sunce ili svetlo ne ide direktno na monitor dok radite na racunaru, takav je slucaj i ovde.
- ovo ne vazi za siroke i "kratke" prozore odmah ispod plafona (kroz njih mozete videti samo nebo ako se ne popnete na stolicu).



***


NAPOMENE

1. MATERIJALI - Ne ocekujte da ce vam gore navedene nepravilnosti resiti bilo koji akusticki HiTech materijal.

Objasnjenje:
- Ti materijali imaju svoju svrhu i rade ono za sta su namenjeni. Pri tom ma sta pricao marketing kompanija koje ih proizvode, verujte nam,... nisu svemoguci. Znaju to i oni, ali...
- U akustici postoje fundamentalna pravila koja se moraju zadovoljiti pre svih ostalih tretmana, bez obzira sto je necijem marketingu stalo do toga da kupite njihov materijal trebao vam on ili ne.

***
2. AKUSTICARI - Ne ocekujte da ce vam gore navedene nepravilnosti resiti bilo koji akusticar, znao on svoj posao ili ne.

Objasnjenje:
- Strucnjak za akustiku, ako zatekne nepopravljivu situaciju, kao sto je nesimetrija, prekinuti zadnji zid,... ne preostaje mu nista drugo do da napravi neki kompromis jer je uvek kasno da insistira da se premestaju sprave i zazidjuju vrata... na primer. Izbacicete ga naglavacke kroz zatvorena vrata ako vam samo to spomene, ili ja mozda gresim?
- Tada, u tom slucaju, necete imati sobu za slusanje nego nekakav kompromis sobe za slusanje, koja nije krivica strucnjaka za akustiku, nego situacije koja je zatecena.
- Drugim recima, strpljenje prilikom izbora prostora je od presudne vaznosti, kompromisi koje tu i tada napravite generisu nove i nove kompromise, koji tada bilo kakve price o plivajucim podovima i difuzorima cine apsolutno bespredmetnim na kraju krajeva, a od sanse da slika bude lepa dobijate realnost da imate karikaturu.

***

3. "FINE TUNNING" - U akustici taj pojam generalno ne postoji ako se ne predvidi na pocetku, sve sto pogresite u frekvencijma cucete svojim rodjenim usima. Ako vam to smeta, moracete to da popravljate, stimovanja najcesce nema.

Objasnjenje:
- Budite svesni da u akustici "fine tunning" nije uvek realan, jer akusticke naprave nije lako stimovati, a da se to ne predvidi i konstruise na pocetku da moze biti podesivo.
- U akustici baratate sa fiksnim i cvrstim konstrukcijama, nastalim zidanjem, lepljenjem, kovanjem i srafljenjem... civije se nigde ne spominju , samo beton, cigla, malter, daska, gips, staklena vuna, lepak, sraf, ekser, itd.
....krv, znoj i suze
- Ako negde pogresite, budite srecni ako od vaseg neuspesnog bass-trapa sa promasenom rezonantnom frekvencijom ne budu samo drva za potpalu . Cak je i to bolje nego da vas i dalje gnjavi sobna bas deonica!
- Ok, bass trap se moze do neke mere stimovati dodavanjem apsorpcionog materijala unutra, ali... samo do neke mere. Takodje se moze pomerati u prostoru i nalaziti neko bolje mesto... itd. No dzaba vam da ga pomerate ako gadja neku drugu frekvenciju....
- Svejedno, ne improvizujte nista sto niste sigurni da mozete da kontrolisete u potpunosti i do kraja.
- Takodje imajte u vidu da se rezonancije mogu veoma precizno izmeriti sto mikrofonom sto metrom, tako da tu ni nema nekih razloga za improvizacije.

***
4. PRVI UTISAK - Akustika mora da vam se "dopadne" na prvo slusanje.

- Svako "navikavanje" na postojecu (losu) akustiku je pogresno. Ista prica kao iluzija navikavanja na buku. Koliko god sebe ubedili da vam nesto ne smeta, posledice nastaju i ostaju, a penzija je daleko
- Vas posao je usko vezan za emocije, nadahnuce i motivaciju. Kao sto zubobolja moze uticati na sve to, takav je slucaj i sa akustikom, s tim sto niko ne trpi hronicnu zubobolju.
- Posle prvog pozitivnog utiska, pocinju da se pojavljuju detalji koji ce vam ubuduce smetati, uvek je to slucaj. Ali sto ih manje bude bilo u buducnosti tim bolje.
- Znaci, verujte svojim usima i verujte u prvi utisak. Nije lose pre prvog slusanja odmoriti usi setnjom i privikavanjem na zvukove okruzenja, makar to bio i ulicni metez. Osecaj prostornosti je tu bitan, manje je vazno sta napolju u stvari slusate (uopste ne treba da bude muzika). Time obnavljate memoriju i prirodne navike sto se prostornosti tice.
- Budite svesni da vas mozak moze svasta da isprocesira i da mu ne mora sve biti potaman za to. No ne treba preterivati sa tim, i treba akustiku navikavati na sebe i svoj ukus a ne obrnuto.



Svi komentari su dobrodosli.

DODATAK
Na slici ispod je skicirana namena pojedinih oblasti u sobi za slusanje. Primer je soba od 4x5m. Nije ucrtan globalni apsorpcioni tretman od 5cm staklene vune ili neceg ekvivalentnog, po svim zidovima, posto to treba i mora da se stavlja gde god postoji slobodan prostor, ukljucujuci i povrsine ispod difuzora, a treba imati i neki pomicni apsorber za prozore. Sa apsorpcijom ne treba preterivati i ostaviti sobu koliko toliko "zivahnu". Najjace rezonancije u sobi treba tretirati klasicnim uskopojasnim Helmholtz-ovim rezonatorima (rezonantna kutija sa rupom) u uglovima sobe i na bocnim zidovima (ti nisu ucrtani). Moguce je koristiti i tanke plocaste sirokopojasne bass-trapove po zidovima, odnosno pokrivati apsorpcioni materijal gipsanim ili sper-plocama ali su oni efikasni samo do oko stotinak herca, ispod te frekvencije (a te rezonancije su obicno najjace i najvise smetaju) mora se koristiti nesto sto ima vecu zapreminu i kabastije je.
Sve sto se uradi na levoj strani mora se uraditi i na desnoj, zato sto kreirate visekanalni zvuk a ne mono.

Last edited by boggy; 17-01-2011 at 03:51 AM. Reason: popravljeni linkovi ka ilustracijama
boggy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 08:55 AM   #2
OFF
Pro Member
 
OFF's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Uzicka Republika
Posts: 6,173
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Ovo je za sticky!!!
__________________
.....Snimam sve (u)zivo .....
OFF is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 09:02 AM   #3
boggy
Moderator
 
boggy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Beograd
Posts: 6,200
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Zdravo OFF,

Quote:
Originally Posted by OFF
Ovo je za sticky!!!
'Ajde da ga napunimo svim sto treba.
U obzir dolaze samo stvari koje se tretmanima ne resavaju nego izborom prostora... neka je prostor i cadjava garaza, ali moze da ima neke osnovne uslove zadovoljene. Hocu da kazem da zvuku ne smeta prljav patos, ali neke druge stvari smetaju... znaci, samo sustina.

Svi predlozi su dobrodosli.

pozdrav

Bogi
__________________
@Facebook
@Instagram
Email: boggy@myroom-acoustics.com

--"We can never see past the choices we don't understand." (Oracle, The Matrix Reloaded)
boggy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 12:19 PM   #4
Pedja
VIP Member
 
Pedja's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Location: Smederevo
Posts: 823
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Ovo je odlicno ....stavljeno kao sticky.
Pedja is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 06:32 PM   #5
mirzaa
Member
 
mirzaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: zgb
Posts: 264
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

jel mogu pitanja ovdje?
zidovi studija moraju biti neparalelni?
kako je sa stropom i podom?
mirzaa is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 06:49 PM   #6
boggy
Moderator
 
boggy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Beograd
Posts: 6,200
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Quote:
Originally Posted by mirzaa
jel mogu pitanja ovdje?
Mogu naravno
Quote:
zidovi studija moraju biti neparalelni?
Nisam siguran da treba o tome voditi racuna
apsolutno i po svaku cenu ( a to je tema threada)
Jednostavno, muzika treba da se pravi u
pristojnom prostoru a zbog toga ne bi trebalo
imati u posedu privatnu gradjevinsku firmu.
Po nasim saznanjima, mnogo je vaznije
paziti na simetriju, cuvati "ledjni" zid za
difuzor, i prihvatati refleksije i rezonancije
kao prirodnu pojavu s kojima se treba lepo slagati.
To je sve. Ako sada napravimo od toga
nedostizan cilj onda nista od muzike
Takodje nikakva sila tu ne pomaze... samo znanje
i strpljenje.

Quote:
kako je sa stropom i podom?
Spremicemo i sliku s boka, a za pocetak
strop (plafon, kako god) zahteva standardni tretman
apsorpcionim materijalom i po mogucstvu, ako se ima
para i plafonski difuzor.
Takodje na plafonu treba imati u vidu da moze zatrebati
solidan bas trap iznad mesta gde se slusa.
Pod moze da se spusti u obliku jakih debelih sper ploca (barem dve
u sendvicu) na apsorpcioni materijal... ako se ne osloni nigde
preterano cvrsto na bocne zidove i postojeci pod,
onda je to vec "plivajuci" pod. Izbegavati mineralnu ili staklenu vunu za pod, posto od hodanja pod moze da dise i pri tom se podize prasina od staklenih vlakana (prilicno nezdravo)
Ovo za pod ima smisla ako ste u stanu i imate komsiluk ispod.
Inace ako je ispod vas zemlja, onda ne vidim potrebu
za nekim tretmanom osim termo izolacije da vam
ne zebu noge .

Spremicemo sliku pa ce se sve to lepo videti.


pozdrav

Bogi
__________________
@Facebook
@Instagram
Email: boggy@myroom-acoustics.com

--"We can never see past the choices we don't understand." (Oracle, The Matrix Reloaded)
boggy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 07:11 PM   #7
sasaristic
Senior Member
 
sasaristic's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 588
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Jedno pitanje ako moze od strane nas koji radimo po dnevnim sobama .Ok, jasno mi je ko dan da u uslovima lose akustike nema ni govora o nekom kvalitetnom pristupu zvuku , sve se svodi na kompeziranje anomalija sobe.Ali...sta u situaciji gde se ne moze fizicki preuredjivati prostor i sredjivati akustika..postoji li neko alternativno (smuti pa prospi) resenje, kao sto je ekvilizacija pre monitoringa.U nekim starim studijima , i dan danas se moze videti parametricki eq ispred NS10.Meni licno, to ne zvuci bas mnogo pametno, ali sam od skoro poceo da drzim notch filter na 138 Hz gde mi dnevna soba pravi stravican haos...i moram da priznam da malo pomaze...E sad voleo bih da cujem od nekog pametnijeg..za i protiv..ima li bilo sta u ovakvom konceptu upotrbljivo.
sasaristic is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 07:23 PM   #8
boggy
Moderator
 
boggy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Beograd
Posts: 6,200
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Quote:
Originally Posted by sasaristic
Jedno pitanje ako moze od strane nas koji radimo po dnevnim sobama .
Trudi se sto manje da radis u dnevnoj sobi, manje ces smetati ukucanima, jer niko ne voli da slusa jednu istu stvar milion puta


Quote:
Ok, jasno mi je ko dan da u uslovima lose akustike nema ni govora o nekom kvalitetnom pristupu zvuku , sve se svodi na kompeziranje anomalija sobe.Ali...sta u situaciji gde se ne moze fizicki preuredjivati prostor i sredjivati akustika..
Prvom prilikom pokusaj da pronadjes makar i manji prostor koji zadovoljava navedene prioritete. Bice ti lakse. A dotle...
Quote:
postoji li neko alternativno (smuti pa prospi) resenje, kao sto je ekvilizacija pre monitoringa.U nekim starim studijima , i dan danas se moze videti parametricki eq ispred NS10.Meni licno, to ne zvuci bas mnogo pametno, ali sam od skoro poceo da drzim notch filter na 138 Hz gde mi dnevna soba pravi stravican haos...i moram da priznam da malo pomaze...E sad voleo bih da cujem od nekog pametnijeg..za i protiv..ima li bilo sta u ovakvom konceptu upotrbljivo.
Najveci je problem sto ekvilajzer moze da utice samo na izvor zvuka (jedna dimenzija, SPL u vremenu), a tebi smetaju trodimenzionalne smetnje. Dometi ekvilajzera su ograniceni i obicno se mogu namestiti samo za tacku odakle slusas. Sto se toga tice, moguce je to "sprckati" pod uslovom da NE MRDAS glavu iz tacke gde je bio mikrofon.
Takodje obican parametarski ili graficki ekvilajzer nije dovoljno precizan za te svrhe. Neki dobar digitalni cross-over (Behringer-ov ULTRADRIVE PRO DCX2496 se iznenadjujuce pokazao upotrebljivim, koliko znamo imao je samo bug u prenosnoj karakteristici koji se manifestuje kao blagi pad od 1-3dB/dec ), ima mnogo vise mogucnosti za preciznije podesavanje Q faktora notch filtra i centralne frekvencije.

Sto se tice 138Hz, bass trap moze izgledati kao lep cilindricni stub, ostaje samo da ubedis ukucane da je to upravo ono sto vam je "stotinama godinama" falilo u dnevnoj sobi


Pozdrav

Bogi.

P.S. Dodato kasnije:
Ne znam kako su namestali ekvilajzer za NS-10, ali treba imati u vidu da se taj mali zvucnik veoma "dere" na srednjim frekvencijama (oko 4dB su srednji izdignuti u sirokom opsegu), sto neki dozivljavaju kao nebesku prednost a nekima to jednostavno smeta. Samo nagadjam.
__________________
@Facebook
@Instagram
Email: boggy@myroom-acoustics.com

--"We can never see past the choices we don't understand." (Oracle, The Matrix Reloaded)

Last edited by boggy; 22-11-2005 at 08:29 PM. Reason: ispravljene greske u kucanju i gramatici, i dodata opaska o NS-10
boggy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2005, 07:53 PM   #9
sasaristic
Senior Member
 
sasaristic's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 588
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

Hvala Bogi..lepo je cuti savet nekog strucnog i dobronamernog (kod nas to izgleda skoro nikad ne ide zajedno).
sasaristic is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2007, 05:02 AM   #10
HeatMan
Moderator
 
HeatMan's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Beograd
Posts: 3,720
Default Re: Dizajn i konstrukcija studija-Sta izbegavati po svaku cenu?

shta se desilo sa ovim threadom?
HeatMan is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Zna li neko cenu azmafona HeatMan Dizajn i konstrukcija studija 22 17-09-2007 02:16 PM
konstrukcija studija nestor Dizajn i konstrukcija studija 4 19-12-2006 02:34 AM
dizajn studija zvincic Dizajn i konstrukcija studija 16 20-06-2006 01:10 PM
konstrukcija za oblaganje studija... drvena ili ... cobra Dizajn i konstrukcija studija 30 08-10-2005 07:46 PM


All times are GMT +1. The time now is 05:10 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.12 by vBS
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
vB.Sponsors