Quote:
Originally Posted by ugljesa
prvo sam video od jednog lika koji je zavrsio visu muzicku i koji je stavljao tako kompresor na kanale. Drugo, logicno mi jer kompresori skracuju signal , recimo da ne dozvoljavaju da udju u onaj peak vec skracuju pri kraju. Tako dobijamo taj zvuk bez deformacija i smanjivanja jacine a takodje ne ulazi u clip. Logicno mi je onda da ga svuda stavim kao MUST HAVE !!
|
To "skraćivanje signala" koje pominješ je zapravo "smanjivanje dinamičke razlike" koju je Boki pomenuo. Školski bi se to reklo "smanjivanje dinamike", pošto je dinamika odnos jačina najtiših i najglasnijih momenata tokom zvučnog događaja. Kao što si sam maglovito nagovestio, limiter je zapravo kompresor koji ima veliki "compression ratio". I to je to.
Moj iskren odgovor na tvoje pitanje "kad se koristi limiter, a kad kompresor" glasi:
nemam pojma. Mislim, mogao bih sad da se foliram i da pričam kako limiterom možeš da "zgnječiš" signal a kompresorom da ga "pripitomiš" ili da koristim neke slične termine koji zapravo ništa ne znače, ali bi bilo nepošteno.
Suština je u tome da PROBAŠ, i da vidiš šta je korisnije za pesmu. Svaka
pesma je drugačija, svaki
instrument je drugačiji, svaki
snimak je drugačiji i svi tutorijali na Internetu koji se tiču "pristupa miksu" su (po meni) potpuna budalaština.
Kao što sam rekao - uobičajeni početak svakog miksa je hvatanje za glavu i panika. Posle pedesetog ili stotog miksa naučiš da
donekle obuzdaš tu paniku, ali moraš da prođeš bar tih prvih pedesetak. Onda prestane da ti bude frka što ne znaš da li da staviš kompresor na nogu a limiter na Overhead, ili obrnuto, ili ništa od toga.
Eto, to verovatno nije odgovor koji si očekivao, ali ja bolji nemam

Imam jedan savet: smiksaj bar dvadeset
tuđih pesama, kako god. Prvih pet će verovatno biti neslušljivo, a posle će ti miksevi biti sve bolji.
Pozdrav,
Vasa