View Single Post
Old 04-03-2010, 11:19 PM   #13
euphoric
Member
 
euphoric's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: music?
Posts: 286
Exclamation Re: Koje sluske za svakodnevno slusanje muzike ?

Quote:
Originally Posted by ugljesa View Post
Nismo se razumeli moj covece

Ukapirao sam ja da nisu zdrave i znam da ih treba izbegavati ali moram pazariti neke jer nema sluske za mp3 player .
To kad sam rekao koje mi predlazete mislio sam na regular a ne na ear bud sluske . .
Earbud sluske imaju i prednosti i mane.
Mana je svakako ovo gore opisano, sto je i tacno. Earbud bukvalno zacepe ushni otvor (ali ne naprave vakuum, jer je to gotovo ne moguce) i "pustaju" zvuk kroz ushni kanal direktno na bubnu opnu tako da imaju veci vazdusni pritisak na bubnu opnu (odatle i mnogo bolji zvuk, narocito u niskim frekvencijama, od klasicnih "bubica") sto moze biti stetno kada salje visoku amplitudu zvucnih talasa (tj. kada su veoma "glasne") jer tako dokazano moze da unisti celije receptora za sluh (koje se, na zalost, ne mogu regenerisati). Ipak do toga dolazi uglavnom u ekstremnim situacijama pri veoma glasnom svakodnevnom slusanju muzike (ili nekog drugog zvuka ) od vise sati..
Poznato je da vecina profesionalnih DJ-eva iz ovog razloga ima manje ili vise ostecen sluh. Naravno, na ostecenje sluha uticu i mnogi drugi faktori kao sto je ne redovna i slaba ishrana, manjak odmora i sna, velika fizicka iscrpljenost, razne upale i druge bolesti itd.

Sto se tice ostalih tipova slusalica, ni one nisu postedjene ovoga, ali u zavisnosti od okruzenja, njihovo "stetno" dejstvo po sluh je uglavnom manje od earbud tipa, ALI to ne mora da bude pravilo (i uglavnom nije).
Npr. uzmimo "obicne" earphone slusalice, u narodu popularne kao "bubice". Dokazano je da one imaju jos vece stetno dejstvo od earbud slusalica iz prostog razloga koju cu sada protumaciti.
Prvo moramo videti "prirodu" i tehniku koriscenja "bubica".
Tehnika kaze da se one takodje "kace" na slusnu skoljku i iako ne proizvode zvucni pritisak kao earbud slushke, ipak su u velikoj meri "opasne"zbog blizine celija receptora i zbog "uperenog" zvucnika direktno ka bubnoj opni kroz slusni kanal (ne treba se zavaravati da je stetno dejstvo manje, zato sto one ne "zacepe" taj slusni kanal kao earbud slusalice). Priroda koriscenja "bubica" (kao i earbud slusalica) je uglavnom vezana za upotrebu u "glasnom okruzenju". Uglavnom ih upotrbljavamo sa mp3 plejerima, telefonima i drugim uredjajima dok smo u okruzenju koje proizvodi zvuk preko 30 dB (sto je otprilike zvuk normalnog ljudskog razgovora na ciju amplitudu nase "unutrasnje uho" deluje bez negativnih efekata cak i ukoliko zvuk traje duzi vremenski period).
Zbog ovoga upravo dolazi do stetnog dejstva "bubica". Kada ih slusamo u glasnom okruzenju (u autobusu, u gradskoj "guzvi" ili nekom trecem glasnom okruzenju) mi se (nazalost) trudimo da nadjacamo taj spoljasnji zvuk tako sto cemo pojacati nivo signala zvuka i na taj nacin ni ne primecujemo,ali cesto dostizemo i maksimalnu jacinu na nasim plejerima, a da nam to uopste ne zvuci glasno (!?). Ova pojava se zove maskiranje zvuka, kada se frekvencije zvuka iz spoljasnjeg sveta "mesaju" sa (istim) frekvencijama zvuka koji dolazi do naseg uha, sam zvuk "postaje" tisi i ne jasniji.
(Ovo uglavnom svi na ovom forumu veoma dobro znamo, pa necemo ulaziti u detalje phasing-a i zvucnog maskiranja.)
To je veliki problem kod klasicnih "bubica", jer one nemaju dobru izolaciju zvuka a jos su i "preblizu" bubne opne, tako da imaju veliko "curenje" zvuka u spoljni svet ali i "usisavanje" zvuka iz njega. Bas zbog toga su earbuds slusalice i dizajnirane, kako bi se prevazisao problem "curenja zvuka" odnosno, nedostatka zvucne izolacije i mnogo manje su stetne jer je kod njih i "curenje" mnogo manje (naravno, moramo imati curenje zvuka i kod njih ali u veoma maloj meri, jer je "curenje" neizbezno. Potpuna izolacija bi se mogla postici kada bi earbuds slusalice napravile potpuni vakuum sa bubnom opnom, ali tada nista ne bi culi, jer zvuk mora da se prenosi kroz medijum tj. vazduh- u vakuumu se ne moze prenositi zvuk). Zbog dobre izolacije od spoljasnjeg sveta i buke kod earbud slusalica, nemamo "potrebu" da pojacamo zvuk na plejeru i na taj nacin manje stetimo nasim usima.
Pored svega toga nije razjasnjeno, kako mi to stetimo usima glasnim zvukom i sta se tu u stvari desava?

Celije receptora u usima su nista drugo nego medijumi za prenos zvucnih signala do glavnog procesora (mozga) koji stvara zvuk u nasoj glavi. Kao i svaki drugi medijum koji postoji, tako i celije receptora imaju svoj propusni opseg, tj. granicu kolicine podataka (informacija) koje mogu da posalju mozgu na obradu. Receptori salju mozgu podatke i visini (frekvenciji), amplitudi (glasnoci) i boji (karakteru zvuka) i to su tri osnovne komponente zuka koji mi, ljudi, poimamo. Medjutim svaka od ovih komponenti je jos veoma slozena i delikatna i samim tim prenosi veliku kolicinu informacija. Npr. rezolucija amplitude (glasnoce) zvuka predstavlja tipicno ogranicenje i kod audio interfejsa (zvucnih kartica) gde je bit depth ("dubina bita") predstavljena brojem vrednosti kojima se opisuje jedan fragmenat (delic, fraktal) zvuka, tako da rezolucija od 16bit-a ima 65536 potencijalnih vrednosti kojima mozemo prikazati jacinu delica zvuka u trenutku vremena.
Ovo ogranicenje samim tim nosi i ogranicenje jacine zvuka kod konvertera. Nase uho ima konvertere zvuka (receptore) finije od 16 bita ali se krece oko 24 bita, u zavisnosti od toga koliko receptora u sistemu sluha ima pojedinac. rezolucija od 24 bita ima granicu amplitude od 144dB, koji predstavljaju maksimalnu glasnocu koje nase uho moze da podnese a da se ne osteti. Medjutim, znamo i sami da svi 24bitni audio interfejsi imaju ogranicenje od oko 120 dB SNR-a (signal to noise ratio) iako je teoretski 144dB. Tako i nas culni sistem ima ogranicenja i vremenom se ta ogranicenja pomeraju.

Zvuk velike glasnoce ( sve preko 30-40ak dB) jednostavno "bomabarduje" i "uposljava" nase receptore da prenose informacije i sto je zvuk glasniji, receptori moraju da rade brze i vise ih se uposljava i kada dostignu svoju granicu mogucnosti oni ne stizu da posalju sve informacije mozgu i tada mozak pali prirodni alarm koji mi opisujemo kao "zujanje u usima".

Poredjenja radi, zvuk normalnog ljudskog govora se krece od 34-40dB, zvuk u diskoteci se krece oko 120 dB, zvuk poletanja aviona moze da dostigne 140 dB. Na 180 dB, ljudsko telo pocinje da se raspada. Naravno zbog velikog zvucnog pritiska i velike kolicine informacija nase bubne opne bi na 180 dB "pregorele", odnosno eksplodirale.

Toliko o sluskama.. Mnogo sam citao o svemu tome, pa sam hteo samo da podelim mali delic o ovoj temi koja je svakako bitna i ne treba se "igrati" sa sluhom.
Moram da napomenem da me narocito iritiraju uslovi u nasim klubovima i "diskotekama", gde se uglavnom instaliraju zvucni sistemi loseg kvaliteta sa losim pojacalima gde je zvuk "napanjen" do kraja, gde sve "prsti, krci, skici, trese" i ima svega, samo dobrog zvuka nema. To je veoma stetno za nase usi a znamo i sami koliko nam zuje usi kada dodjemo iz grada.

OVIM PUTEM APELUJEM SVE KOJI IMAJU UTICAJA NA OVO DA SMANJE JACINU ZVUKA U DISKOTEKAMA, KLUBOVIMA I MESTIMA JAVNOG OKUPLJANJA, FESTIVALIMA ITD (mada tu mozemo i "pobeci od glasnog zvuka i guzve") I DA IZMERE JACINU ZVUCNOG SIGNALA U TIM PROSTORIJAMA.
Doci ce generacija gluvih ljudi a to je posledica modernog doba .. Razmislimo o tome ..

Pozdrav!

btw.
http://www.stetoskop.info/MP3-uredja...24-s1-news.htm

Last edited by euphoric; 04-03-2010 at 11:33 PM.
euphoric is offline   Reply With Quote