View Single Post
Old 22-10-2009, 09:40 AM   #13
Sava
Member
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 81
Default Re: Electro-Voice 478

1. Koliko je meni poznato svi ovi jeftini "kondenzatorski" mikrofoni su u stvari elektret mikrofoni, ali i sami proizvođači sve što se dodatno napaja nekom strujom nazivaju kondenzatorski verovatno iz čisto marketinških razloga. Kao radioamater mnogo sam se igrao sa elektret kapislama i one mogu da odrade jako dobar posao, a može da im se donekle koriguje amplituda i boja tona promenom struje. Elektret za razliku od kondenzatora ima tanku opnu koja je opuštena dok joj se ne privede neka struja kada se zategne i počne da vibrira. Jako su jeftini za proizvodnju, malih su dimenzija i dobrog kvaliteta pa se zbog toga masovno upotrebljavaju u telefonima i sličnim uređajima. Pravi kondenzatorski mikrofoni su teški za proizvodnju pa su srazmerno tome i jako skupi pa su uglavnom opredeljeni samo za studijsko korišćenje. Dodatni razlog koji me je odvratio od "kondenzatorskog" je i fantomsko napajanje koje nekada može biti problem. Primera radi mojim drugarima se desilo da je u sred svirke crkao razglas, oni su jednostavno uboli dinamičke mikrofone u gitarska pojačala i ipak završili svirku. Za kuću mi je verovatno sledeći mikrofon neki tog kondenzatorskog tipa koji koliko znam po pravilu imaju i topliji ton.

2. Kada pričamo o ovom EV koji sam uzeo ne zaboravite da sam ga platio u sred Beograda samo 7.050,00 dinara što je zaista skromna cifra za dobar mikrofon. Pri tom je na moje iznenađenje ovaj mikrofon u Americi kod npr. musiciansfriend 119,00 dolara dok je Shure SM57 jeftiniji i košta 99,00 dolara! Najzad, proizveden je na Tajvanu što je osetno bolja opcija od made in PRC. Da, jeste i to Kina, ali ja sam još pre 15-ak godina za policiju i taksi uvozio Motorolinu opremu proizevedenu na Tajvanu koja i dan danas radi besprekorno. Ova zemlja ima dosta dugu i ozbiljnu elektroničarsku tradiciju. Nisam protivnik kineske robe već je problem što kod nas stiže uglavnom ona iz najnižeg kvalitativnog ranga.

3.
Quote:
Originally Posted by awacs View Post
P.S. (edit) @Sava:
Nekada sam imao Pignose (pa mi ga neko mazn'o). Igraj se sa njim, probaj da ga otvoriš i da ga pecaš iz "čudnih" uglova - "kroz odškrinuta vrata" ili tako nekako. Ispadne čudno, ali mož' da bude zanimljivo
Možda je taj maznuti ovaj što je sada kod mene ? Napiši mi na pm serijski broj tvog komada pa da zaista i proverim. Ja sam ovog kupio na aukciji pa eto ima bar nekakvo poreklo.

Last edited by Sava; 22-10-2009 at 09:48 AM.
Sava is offline   Reply With Quote