Quote:
Originally Posted by allroy
cao,
ovde sam novajlija, tako da pozdrav svima koji pokusavaju da raymene bilo kakve informacije na ovu kod nas donekle zapostavljenu temu.
mene interesuje da li neko ima iskustva (ili nesto vise?) sa programima za akusticko modelovanje i merenja? pre svega mislim na catt acoustic, odeon i ease. uspeo sam samo da procackam demo verzije, ali nista dalje od toga.
mozda bi korisnicima foruma bio od koristi softver pod imenom ecotect u kojem se moze modelovati prostorija metodama geometrijske akustike i praviti relativno tacne procene vremena reverbacije na osnovu statisticke i talasne teorije. Vidim da se dosta spominju rpg i auralex komponente. na njihovim sajtovima se mogu skinuti specifikacije i auto cad crtezi njihovih komponenti. za sada se samo absorpcione karakteristike uzimaju u razmatranje, a nova verzija bi trebala ukljuciti i difuzne karakteristike i auralizaciju modela. kad smo vec kod te teme, mozda bi nekome bilo interesantno da donekle cuje efekte absorpcije u svom konceptualnom dizajnu. PureVerb konvolver to prilicno fino radi, a dostupan je kao tridesetodnevna trial verzija na CATT Acoustic sajtu. Radi i duze sa korekcijom datuma. Toliko za sada...ko je zainteresovan da razglaba o temama merenja i simulacije, nek se prikljuci, ja sam spreman da slusam i koliko mogu doprinesem. pozdrav
ecotect - www.squ1.com
CATT Acoustic - www.catt.se
sound fields analyzer - www.ymec.com
|
To bi bilo dobro, naravno, da se to vise koristi, medjutim kao i sa svim softverima za modelovanje, potrebna je strucnost da se modeli naprave i kontrolisu, nije dovoljno samo (barem ne jos uvek) samo reci programu: evo ovo ti je moja soba i reci mi sta ne valja...
Koliko nama iskustvo govori, i akustika i audio u sirem smislu ima problem sa pronalazenjem problema u realnim uslovima, sa ili bez modelovanja... znaci imamo realne uslove i realne (cujne) probleme.
Iz tih razloga se nas predlog (
BoZo Electronics) sastoji u sintetizovanju test signala koji ce bez neke skupe opreme i programa dati sliku slusaocu o stanju u kome se nalazi njegova akustika i oprema za obradu audio signala.
Nije lose da se napomene da je u zadnjih deset godina
wavelet (mali talas - talasic - wave-lette - wavelet) teorija obrade i analize signala, napredovala izuzetno, narocito u oblastima filma i slike, a napravljena je upravo za analizu prirodnih pojava a to su zvuk i slika.
Test signala baziranih na principu wavelet teorije je bilo i bice, ali su morali da se kupuju kao CD izdanja, i imali su problem da prikazu slusaocu podatke o trenutnom signalu koga cuju. Mi smo napravili slicnu stvar, ali sa video titlom, i na tom principu je moguce procitati koja je frekvencija trenutno emitovana. Video deo signala je komprimovan xvid codec-om, tako da zauzima jako mali prostor, a wav deo je cist PCM signal i s obzirom na povelike pauze sa realnom tisinom, kada se spakuje opet zauzima mali prostor. Signal moze besplatno da se downloaduje i na ovom forumu postoji thread "Test zvucnika!" u kome mogu da se ispricaju utisci...
Rezime cele ove moje price, je da je ideja o koriscenju softvera za modelovanje akustike dobra, samo postoji problem neophodnog znanja za njihovo koriscenje. S druge strane, ako se pokusava resavati problem precicom, onda nam modelovanje nije neophodno, jer problem vec imamo, a to je soba u kojoj vec slusamo,... ako nju uspemo da izanaliziramo, to je vec resenje pola problema ("saznanje u cemu je problem", uvek je tako bilio i bice)
toliko
pozdrav
bogi