PDA

View Full Version : sam svoj majstor

Pages : [1] 2

grada27
27-11-2008, 07:08 PM
Da kazem da su konacno otpoceli radovi,pa cisto da stavim,mada i nisu nekog kvaliteta neke fotke buduceg studija.Resio sam sve iz pocetka i to temeljno da uradim.Ovo na prvoj fotografiji je priprema zidova za hidro izolaciju,a na drugoj se vide ostaci predhodnog rostilja.Ceo studio ce biti uradjen sa osb plocama,azmom,kamenom vunom u ovoj fazi,kasnije bih se kada dodje vreme citaj para uradila ozbiljnija akustika.

Braca
27-11-2008, 08:55 PM
Cestitam na hrabrosti, i ja sam u nekom takvom fazonu trenutno. A kolika je povrsina, imas li neku skicu prostora? I za kakve si se radove opredelio.

grada27
27-11-2008, 09:57 PM
Pa sad da li je hrabrost ili nesto drugo videcemo,sto se tice radova radim bukvalno sve od poda zidova,ventilacije, vrata, prozora, struje itd..Inace prostor nije veliki, ceo je 52m2 od toga pola je sam studio, ostalo je za blejanu.Inace je takav raspored iz dva nivoa,sto daje neku mogucnost da kasnije reziju prebacim u blejanu na nekih 8-9m2 u tom slucaju bih imao dve gluve sobe,ili jednu vecu 6x4 i naravno nesto manji prostor za kafu i odmor.Ne znam kako da okacim skicu, vrlo rado ako uspem.

Veliki pozz!

grada27
29-11-2008, 02:18 AM
Evo skice prostora,nisam znao stepenice da nacrtam,ali samo malo da udjem u stos, ipak vidi se o cemu se radi.

Pozdrav!:wink:

NLP
29-11-2008, 09:46 AM
Mnogo bolje jedna veča gluva soba kao dve male!
52m2 i normalna visina stropa i nije neki jaki volumen za studijo... zato neka budu pojedine prostorije čim veče!

grada27
30-11-2008, 08:50 PM
Predlazes ako sam te dobro razumeo da od donjih prostorija napravim odmah jednu vecu 6x4,a gore da smestim reziju?Nije to lose samo sto ce u tom slucaju biti jako nezgodno uraditi akustiku, posto naspram zvucnika dolazi hodnik sa stepenicama,mozda bi neka teska zavesa ispred nesto doprinela?:banghead:
a prozor bih morao da sazidam,stvarno sam sada u dilemi,najgore je sto se ne moze sve uraditi kako treba, vec treba izvuci neki maksimum iz ovoga sto se ima.

pozz!

NLP
30-11-2008, 09:57 PM
Ne.
Samo sam želio da kažem, da neka budu prostorije čim veče.
I režija i snimaonica. Bez sto mrtvih soba i slično, kad bi imao dvoranu onda bi se mogao razbacivati sa desetinama separiranim prostorijama...
Za više pomoči bih trebao da daš detaljne skice i mjere i koje se stijene mogu zrušiti ili napraviti kako drugačije, koja stijena je iz čega (osobito gdje su slepe stijene ), gdje tačno koji prozor i slično,...
Ne znam ni kakvu namjenu češ dati svojim prostorijama (poluprofi studijo, kakav stil produkcije,... uglavnom detalji koji možda naizgled nisu prvobitni ali ipak...)

grada27
30-11-2008, 10:54 PM
Ovo je detaljna skica u razmeri. Dimenzija gornje prostorije sa kupatilom je 28m2
7x4m i donje prostorije 6x4m,prozori su bas na tom mestu gde su nacrtani,u donjem delu nema prozora.Jedino moze da se srusi pregradni zid u gornjoj i donjoj prostoriji i tako dobiti dve vece prostorije,sta ciniti?
evo skice:

NLP
30-11-2008, 11:45 PM
Ne, taj zid između prostorije ne treba rušiti.

Da li to kupatilo mora da ostaje?
Ako jeste onda neka tu bude gluva soba ili šta več.
Ako se može ukloniti i imaš drugog ili možeš da negdje dogradiš drugo kupatlo/wc onda idi sa režirkom u veču sobu (jedan metar razlike nije baš tako strašno ali ipak...)

Na buđet varijantom (ako nečeš i ne možeš da doziduješ, preuređuješ,...) onda idi sa režirkom dole u prostoriju 6puta4.

Koliko ti je potrebna kafa i to, prosudi sam. Uvijek su bolje velike sobe nego male:)!

SumAnuT
01-12-2008, 01:09 AM
Ne, taj zid između prostorije ne treba rušiti.

On misli na zidove izmedju prostorija na istom nivou, ne na zid izmedju prostorija na razlicitom nivou.

NLP
01-12-2008, 01:20 AM
Aha.
Hvala.

NLP
01-12-2008, 01:25 AM
Onda... ako može snimaonica da bude veča kad uključiš i prostor hodnika (porušiš zid hodnika koji graniči na dead ili live room... i daš dobra studijska ili protivpožarna vrata na stepeništu), bilo bi dobro.

Ali još ima pitanja iz mog predprijašnjog posta.

grada27
01-12-2008, 01:55 AM
Ne znam ni kakvu namjenu češ dati svojim prostorijama (poluprofi studijo, kakav stil produkcije,... uglavnom detalji koji možda naizgled nisu prvobitni ali ipak...)

Jedino na ovo nisam odgovorio,snima ce se zivi bubanj,poluprofi sa zeljom i tendencijom da preraste u profi ako za to bude uslova, sad sto se tice mixa radilo bi se koliko je izvodljivo u tim uslovima ,za neki ozbiljniji rad bi se nosilo u boljem sredjenom studiju,barem za prvo vreme.
Meni jedino ostaje koliko vidim da srusim oba pregradna zida,pa reziju da smestim gore,stim sto bih otvorio prozor izmedju rezije i live rooma,tako da bih izvodjace gledao sa visine haha i to bi bilo nesto kao rezija u galeriji,ostaje problem wc-a jeste da on kvari simetriju,ali nekim pokretnim panelima mozda se da prevazici taj problem?

puno pozdrava!

spidermusic
01-12-2008, 11:03 AM
Reziju bih smestio u donju prostoriju, dimenzija 6x4. Ne bih otvarao prozor izmedju rezije i studija, vec bih napravio audio/video komunikaciju, sto je danas relativno jeftino, mozda i jeftinije od probijanja prozora, posebno ako se radi o betonu ili debelim zidovima stare gradnje. Pored simetrije, koju je lakse ispostovati u donjoj prostoriji, potrebno je povesti racuna i o ergonomiji. Lakse je unositi opremu i instrumente u gornju prostoriju, jer se u nju direktno ulazi, a samim tim se sprecava provlecenje i muvanje muzicara po reziji, sto za posledicu moze imati nezeljene incidente. Takodje je bolje da se u WC ulazi iz studijske, nego iz rezijske sobe. (Ne zaboravi, uvek je bolje da ti kaficu neko donese, nego da je sam kuvas, posebno kada ima jos zainteresovanih, pa im je to vaznije od snimanja i miksovanja.)

Po meni, jedini nedostatak ove ideje je sto rezija u tim okolnostima ne bi imala prirodno svetlo, ali to i nije veliki problem, jer je vecina snimatelja i producenata navikla da radi u "mracnim" uslovima.:D

PS: Poziv da posetis moj studio jos uvek stoji. Raspored prostorija je slican tvom, pa bi ti uvid u moje resenje pomogao u resavanju tvog problema. Slika i utisak dobijen uzivo, vredi vise od hiljadu reci. Takodje bih mogao i ja da pogledam tvoj prostor i predlozim ti neku ideju, koja se, mozda, koncepcijski moze uklopiti u tvoj izbor.

DeMa
01-12-2008, 03:31 PM
Hallo Grada.

Ja se slazem sa Spidermusicom, a bih isto bjeso od rusenja zidova.
Nebi bilo lose da napravis dvije skice kako bih mogli pomoci detaljnije.
Slican je pristup rezije i sobe za snimanje.
Kako vidim vec si poceo nesto rusiti i raditi.
Koji su ti planovi i kako zamisljas napraviti reziju?

Pozz
Denis

grada27
02-12-2008, 07:49 PM
Posle stvarno dugog razmisljanja i razmatranja vasih predloga odlucio sam sledece, od donje dve prostorije napraviti jednu vecu 6x4m,ozidati blokovima obloziti kamenom vunom,azmom i osb plocama celu kao i plafon.Nju bih koristio za snimanje bubnja ,gitara vokala,a koristila bi mi i za probe sto mi je jako vazno.Sto se tice rezije nju bih smestio u gornjem delu,ali ne bih rusio pregradni zid vec bih je stavio u manjem delu koji iznosi 2.10 x 4 znam da je to dosta neadekvatan prostor,ali to bi bilo samo privremeno dok ne dodjem do dodatnih finansija,gde bih srusio pregradni zid uradio akustiku, tako da bih rezija u tom slucaju bila bez wc-a i kuhinjice 5x4.Sto se tice predloga spidermusica nemoguce je smestiti live room u gornjem delu zbog buke,napominjem da mi je jako vazno imati prostor za probe,zato cu i ozidati blokovima donji deo da bih dobio sto bolju izolaciju od buke

Pozdrav,
hvala svima na savetima!

grada27
17-12-2008, 10:08 PM
Pocelo rusenje pregradnog zida u donjoj prostoriji,ali se ispostavilo da je to noseci zid sto je jako zakomplikovalo sve,ali smo nasli resenje.napravicemo dva noseca stuba,a zid srusiti,tako da ce stubovi ostati u samom prostoru,sada me zanima mogu li ta dva betonska stuba da prenesu deo buke ili nece imati nekog velikog uticaja,posto se pravi bukvalno soba u sobi sa plivajucim podom.

Veliki pozz!

NLP
17-12-2008, 10:21 PM
Ali da li su ti stubovi "decoupled"... da li su eliminisani zvučni mostovi od poda do stropa prostorije?!

grada27
17-12-2008, 10:33 PM
Vidis na to nisam vodio racuna, mozda nije lose(sad mi palo na pamet) izmedju temelja stuba i tog stuba ubaciti tvrdu gumu,a takodje napraviti razmak od poda koji se betonira tako da pod ne dodiruje stubove fizicki.Ima li to nekog smisla?

Pozz!

NLP
17-12-2008, 10:52 PM
Zbog nosivosti i masivnosti celokupne nosilačke zadače stubova, ti neka guma neče pomoči.
I tu bi trebao da uspostaviš pogoje "sobe u sobi" i da su stubovi"samostalni" oziroma da ne prenose vibracije...
Ili da ih postaviš na neke vrste prilagođen "plivajuči pod"... ne znam šta je ispod estriha/ ploče, verovatno neče izdržati te popucati...
... možda možeš da napraviš rupe do surove zemje i slično (i primjerno tome izoluješ)i od tuda postaviš stupove koje neče da prenose neke smetnje u druge prostorije....

SumAnuT
17-12-2008, 11:05 PM
Problem zvuci bas zajebano ...

Kako se uopste mogu eleminisati (decoupled) akusticni mostovi u nosecem zidu?

NLP
17-12-2008, 11:14 PM
:D
... pa to je čar!

DeMa
18-12-2008, 10:22 AM
Problem zvuci bas zajebano ...

Kako se uopste mogu eleminisati (decoupled) akusticni mostovi u nosecem zidu?

Hallo

Sve ti ovisi o masi, mislim tesini elemnta koji imas.
Znaci srvo se grugcije ponasa nego beton. itd
Sto je god materijal tesi imas manje problema. Kolko je god to u prvom trnutku tesko tako je i jednistavni. To rjesavas u tome kako se ne dodiravaju dva tjela.
Radi toga je soba u sobi sistem tako popularan jer je to naj efikasnija netoda.

Pozz
Denis

grada27
18-12-2008, 08:54 PM
Dobro je resio sam taj problem,stubove cu obloziti azmom sto deblje,a pod ih nece dodorivati,mislim da ce to biti ok.Imam jos jedno pitanje,posto zidanje sobe treba vrlo brzo da pocne,citao sam ovde da ne bi bilo lose, da kad se vec zida, da zidovi budu neparalelni sada dimenzije su 6x4,normalno da bih hteo da ostavim sto veci prostor,ali tako da zidovi ne budu paralelni,sada pod kojim ih uglom zidati i da li tu ima nekog pravila,ne bi bilo lose ako bi neko postavio skicu inace da ponovim prostor bi se koristio za snimanje bubnja,vokala,gitara a takodje i za probe.S obzirom na tu namenu mozda i nije neophodno tako zidati i oduzimati od prostora koji i nije neki,zanima me vase misljenje i unapred hvala.

Veliki pozdrav!

NLP
19-12-2008, 12:27 AM
Pa za sobu za snimanje ne treba praviti RFZ dizajn ili neparalelni zidovi...
Koristi se absorpcijom (uklanja sve probleme paralelnih stijena), difuzijom i ali je dosta velik prostor i reflekcijom (nemaš tako velik prostor...).
Harmonija absorpcije i difuzije...
To se primenjava više u kontrolnim sobama...

Ako češ stubove izolovato samo azmafonom, to če poništiti prve refleksije od stubova i nema smisla. Vibracije i prenošenje niskih frekvencija nečeš poništiti!... ako ti to predstavlja problem uopšte?
Ako ti se niske frekvencije pretirano prenose u susjedne prostore onda češ morati adekvatno eliminisati zvučne mostove kao što sam več rekao; od ispod temelja - surova zemlja, nadalje!

24m2 (6x4m) sa prosječnom visinom plafon (2.5-3m), nije nekako pogodno za live varijantu, a za bubnje...
... bolje "razumno" ogluvi sa apsorberima u čoškovima i dodaj čim više difuzora, te dodajaj u mixu kvalitetne HW i SW reverbe te slično...

Neče to biti nikada odlična live soba, može da bude zadovoljiva sa pomoču sadašnjih HW/ SW trikova.

grada27
26-01-2009, 08:50 PM
Bila je mala pauza u radovima zbog jako hladnog vremena,ali nastavljamo dalje.Stubovi su gotovi,zid srusen,iskopao sam jos jedno 30cm poda da dobijem na visini.Sada ide betoniranje poda i hidro izolacija pa zidanje sobe u sobi.Nesto slike bas i nisu pregledne,ali kacicu dalje kako radovi budu tekli,mozda nekom i pomognu.

Veliki pozdrav!
4604

4605

DeMa
28-01-2009, 02:40 PM
Ti si ovo pravo ozbiljno mislio.

e sada razdvoji betonsku plocu od Stubova.

pozz
Denis

grada27
23-02-2009, 02:07 PM
Jos malo pa gotov pod,sada nemam pojma koliko se vidi ali ostavio sam oko 1-2cm razmaka izmedju zida i poda takodje i stubova.Trenutno je stiropor izmedju sada da li da ga ostavim ili uklonim?Posle toga ide hidro izolacija akva matom pa ravnajuci sloj, koji se stavlja na specijalni sundjer za tu namenu termo silent(mada i ne mora u mom slucaju posto je suteren pa nemam komsije ispod),ali posto ga vec imam da se ne baci:wink:Ako sam nesto propustio bilo bi dobro da saznam na vreme jer posle nema popravke,hvala!

4772

4773

pozdrav!

Grada

grada27
01-03-2009, 03:46 PM
Ako bi neko mogao da mi pomogne sa konkretnim predlogom, kako projektovati reziju,to bi bila ova gornja prostorija,koja ima dimenzije zajedno sa kupatilom 7x4m.Ja sam nesto razmisljao da ovu prostoriju pored kupatila pregradim kliznim staklenim vratima i od te prostorije napravim sobu za snimanje vokala,samo ne znam sta je pametno uraditi sto se tice prozora,da li ih sazidati,mada nije lose imati neku prirodnu svetlost.Buni me i sama simetrija prostorije i kako je postici,ako vec ne moze onda barem nesto sto bi bilo naj adekvatnije i gde postaviti monitore,rostilj?Uzdam se u vase iskustvo po tom pitanju i nadam se da cu dobiti najbolje moguce resenje.

4792

Pozz!

Grada

DeMa
01-03-2009, 10:32 PM
Ako bi neko mogao da mi pomogne sa konkretnim predlogom, kako projektovati reziju,to bi bila ova gornja prostorija,koja ima dimenzije zajedno sa kupatilom 7x4m.Ja sam nesto razmisljao da ovu prostoriju pored kupatila pregradim kliznim staklenim vratima i od te prostorije napravim sobu za snimanje vokala,samo ne znam sta je pametno uraditi sto se tice prozora,da li ih sazidati,mada nije lose imati neku prirodnu svetlost.Buni me i sama simetrija prostorije i kako je postici,ako vec ne moze onda barem nesto sto bi bilo naj adekvatnije i gde postaviti monitore,rostilj?Uzdam se u vase iskustvo po tom pitanju i nadam se da cu dobiti najbolje moguce resenje.

4792

Grada
Pozz!

Dali nam Mozes nacrtati samo gornju prostoriju. Di mislis napraviti reziju?
7X4 to je dosta malo informacija da bi se moglo nesto projektirati. ili konstruktivno projektirati.

pozz
Denis

grada27
01-03-2009, 10:59 PM
Cudno, mislio sam da je sve jasno oko izgleda i dimenzija,ali ok evo
jos malo crteza samo napominjem da bas nisam nesto vest u crtanju.Znaci prostor je 7x4x2.60m.Ulaz je sa strane,a ove stepenice kroz hodnik vode dole u donju prostoriju koju trenutno zavrsavam,tj u jeku su radovi bice uskoro gotova.

Veliki pozz!

4799

4800

zaboravih da pomenem,da predlog rusenja i premestanje kupatila nije izvodljiv,mada bi to bila najbolja varijanta, ali sta da se radi tako je kako jeste i treba iz toga izvuci neki maksimum!

boggy
02-03-2009, 03:47 AM
Zazidaj prostor do kupatila, napravi neku ostavu tu ili sta vec, za pocetak.... to je jedini nacin da obezbedis kakvu takvu simetriju

pozdrav

bogi

grada27
02-03-2009, 10:09 AM
Zazidaj prostor do kupatila, napravi neku ostavu tu ili sta vec, za pocetak.... to je jedini nacin da obezbedis kakvu takvu simetriju

pozdrav

bogi

I ja sam nesto tako razmisljao, da ovu prostoriju pored kupatila pregradim kliznim staklenim vratima i od te prostorije napravim sobu za snimanje vokala,akustare,timpana, udaraljki itd...dimenzije bi bile ne nesto bas adekvatne za tu namenu 2X2m, ali sta da se radi,barem bih dobio kako Boggy kaze na kakvoj-takvoj simetriji,ostaje pitanje gde je najbolje mesto za monitore i sta sa prozorima?

Pozz!

boggy
02-03-2009, 10:12 AM
....ostaje pitanje gde je najbolje mesto za monitore i sta sa prozorima?

Pozz!

To ti niko sa sigurnoscu ne moze reci bez barem probe, ako vec ne merenja... samo na osnovu crteza.

Prozore ostavi....

pozdrav

bogi

grada27
08-03-2009, 05:42 PM
Evo danas zavrsio sa hidro izolacijom i podom,pa ove nedelje krecem sa zidanjem sobe u sobi.Postavicu jos slika kako radovi budu tekli.Odabrao sam betonske(sljaka blokove) debljine 20cm,zato sto su tezi od obicnih blokova(veca masa) i kamena vuna 5 cm 100kg/m3, na plafonu 10cm debljina jos malo pa gotovo, ima jos dosta posla, ali mislim da je najtezi deo prosao.:wink:

4838

4839

grada27
18-03-2009, 12:34 PM
Jos malo fotografija,stigli blokovi 550 kom i 30 bala kamene vune 100kg/m3
pocinje zidanje pa cu postaviti bitne detalje(slike) oko same izolacije zvuka.

4942 4943

Pozz!

korenjak
18-03-2009, 02:10 PM
Super Gradimire dolazim da vidim cim me nanese put u BGD....

A sto si azmu zamenio vunom?

grada27
19-03-2009, 12:09 AM
Nisam azmu izbacio, ona ce ici u ovom slucaju, toliko je imam, na plafon izmedju gips i osb-e ploca kao sendvic,to je samo za zvucnu izolaciju,cisto da je iskoristim za nesto. Sto se tice akustike to je druga prica to cu naknadno raditi i normalno sve u vezi akustike prepustiti strucnijim ljudima od mene,samo da se izborim prvo sa ovim.Javi se obavezno kad budes dolazio,ako bude gotovo do tada, moci cemo i da sviramo na nekoj jacini,pa sve to i radim zbog toga:wink:

Veliki pozz!

NLP
20-03-2009, 09:43 PM
Konkretno ste se lotili posla!
Držim palčeve, da ispadne sve dobro!

grada27
24-03-2009, 12:41 PM
Zidanje zavrseno!Debljina zida je oko 70 cm.Sada se radi plafon,struja,ventilacija, stavicu i te fotke sa detaljima u izradi,svaki predlog dobro dosao!

4979

4980

4981

korenjak
25-03-2009, 01:04 AM
samo napred gradex

:)

a koja je ovo fora zid (postojeci) pa vuna pa novi zid

:confused:

grada27
25-03-2009, 12:15 PM
Hvala! Najbolja izolacija od buke je masa,a jos bolja je masa(zid),apsorer(kamena vuna),masa(zid),zato i imam dupli zid koji je totalno odvojen od postojeceg (soba u sobi) Inace to nema nikakve veze sa akustikom,to je sasvim druga nauka gde treba traziti pomoc strucnjaka,mada ima i tu inprovizacija tako da donekle mozes i sam da sredis prostor da iole dobro zvuci.

Veliki pozz!

SumAnuT
25-03-2009, 12:22 PM
Reci mi grada, koliko je opravdano sa ekonomske strane stavljati kamenu vunu, koja inace sluzi za ubijanje visokih, izmedju dva zida, a da pri tom ni kroz prvi zid nema sanse da prodju visoki?

Jeste to radili radi spustanja rezonance cele konstrukcije ili?

grada27
27-03-2009, 01:45 PM
Kamenu vunu sam stavljao izmedju dva zida, kao apsorber, izmedju dve mase(zida)to je kao neki princip u konstrukciji naprimer gipsanog zida, samo sto je ovde veca masa,a imao sam je dovoljno posto je ostala iz predhodnih radova.Planiram i ceo zid (novi) obloziti kamenom vunom 5 cm 100kg/m3 i zatvoriti kompletno sa osb-e plocama,tako da ce sendvic izgledati ovako gledajuci iznutra: osb 1o mm+5cm kamena vuna 100kg/m3+betonski(sljaka blok)zid 20cm+5 cm vunizol + postojeci zid (sve zajedno oko 70 cm debljine) sve u cilju sprecavanje sirenju buke.Plafon: osb18 mm+dupla azma 2cm+osb 10mm(sendvic)+ 10cm kamena vuna 100kg/m3izmedju greda 10x8+dva sloja gipsa izmedju azma(sendvic) na postojecem plafonu izlepio sam azmu 1cm.Ako je nesto preterano u ovom slucaju samo moze da koristi.

Veliki pozz!

RokStudio
27-03-2009, 05:07 PM
Mislim da ćeš tako samo napraviti "triple leaf". Više nije uvek bolje. Evo jedno od mesta gde je to objašnjeno:

http://www.greengluecompany.com/understandingTripleLeaf.php

korenjak
27-03-2009, 07:52 PM
ako sam dobro shvatio

po ovome je dupli najbolji?

i nisam bas razumeo , koji je ono crveni sloj na poslednjim slikama?

elem

po grafikonu double leaf je bolji da sprechi basove da prodju.......ali izgleda da je triple malo bolji za vishe frekvencije?

pozz

RokStudio
27-03-2009, 10:02 PM
Crveni sloj na slici je mineralna vuna. Koliko sam ja razumeo taj "multiple" leaf" fenomen, višestruki razdvojeni slojevi su gori od dva u slučaju da se radi o istoj širini na kojoj ih primenjujemo, jer time smanjujemo razmak između slojeva, pa je bolje ići s većim razmakom a dve ploče spojiti, jer će masa biti ista, a razmak veći - logično, to će poboljšati performanse. Tu je i nešto kompleksnije pitanje rezonantnih frekvencija, odnosno one su više za takav sistem nego za onaj sa dva zida i većim prostorom, pa će zvuci s frekvencijama oko rezonantne lakše prolaziti. Moje znanje je isključivo knjiško pa samo prepričavam šta sam pročitao, a samo sam reagovao na konstataciju od pre par postova "ako je nesto preterano u ovom slucaju samo moze da koristi" jer ona, mada intuitivna, nije uvek tačna.

korenjak
27-03-2009, 11:07 PM
da u ovom slucaju govorimo o prolasku zvukova vani! tj da se zastiti okolina od buke koja dolazi iz studija...

mene zanima ima li ovo neku primenljivu logiku kada se radi o ukrocivanju unutrasnjih zvucnih refleksija....tj. prorodne jeke koju je potrebno eliminisati za potrebe snimanja ( suvog glasa recimo)

grada27
28-03-2009, 12:38 AM
mene zanima ima li ovo neku primenljivu logiku kada se radi o ukrocivanju unutrasnjih zvucnih refleksija....tj. prorodne jeke koju je potrebno eliminisati za potrebe snimanja ( suvog glasa recimo)

Koliko ja znam, mislim da nema veze sa tim, to se resava na drugi nacin,apsorberima,difuzorima i bas trapovima,ovo ne tvrdim mozda i ima nekog efekta, ali vrlo malog,mada nisam siguran,vidis da i kad ides logikom ne mora da bude tacna kao u mom slucaju,zato uvek pitaj ljude sa vise iskustva pre pocinjanja bilo kakvog zahvata na akustici i izolaciji zvuka,to ti je moj savet

Veliki pozz!

korenjak
28-03-2009, 09:16 AM
Reci mi grada, koliko je opravdano sa ekonomske strane stavljati kamenu vunu, koja inace sluzi za ubijanje visokih, izmedju dva zida, a da pri tom ni kroz prvi zid nema sanse da prodju visoki?

Jeste to radili radi spustanja rezonance cele konstrukcije ili?

Evo sumanut je pomenuo vunu kao sredstvo za ubijanje visokih freq.

Ali internet je pun podataka da ljudi od kamene vune prave upravo zamke za bas tj. bas trapove . Mnogi cak u ugaune superchunk bas trapove prave redjanjem kamene vune upravo
?

SumAnuT
28-03-2009, 01:07 PM
Sve zavisi gde stoji. Ako stoji blizu zida, onda vuna ne moze upijati nize frekvencije, jer je na niskim frekvencijama brzina cestica vadzuha kod zida skoro ravna nuli. Ako je vuna odmaknuta od zida, kao sto je donekle slucaj sa tim apsorberima za niske, onda i vuna ima funkciju, tako da sve zavisi gde se stavi.

korenjak
28-03-2009, 02:13 PM
zvuci logicno ali kolko se secam kod superchunk resenja trouglovi vune se redjaju sasvim u ugao pri cemu se vuna tj trouglovi vune naredjani jedan na drugi nalaze u direktnom kontaktu sa zidom!

da li je onda bolje praviti bas trap-ove koji nisu superchunk tip, ili treba i kod superchunk resenja ostaviti vazdusne dzepove iza same trougaine konstrujcije naslagane vune.....tj da li celu gradjevinu (bas trap) treba malo odmaknuti od zida?

pozz

SumAnuT
28-03-2009, 03:10 PM
Najbolje da sacekamo da boggy odgovori, i ja pricam isto iz teorije, mada u ovom slucaju, cini mi se da teorija ne moze odudarati mnogo od prakse, jer se cestice jednostavno ne krecu na zidu.

U tom trouglu, je cela jedna stranica odmaknuta od zida, ta koja popunjava cosak, pa verovatno tu zarobljava talas. Dve stranice nalezu na zid, ali treca stranica zahvata deo prostorije, kapiras sta mislim ...

Ti trouglovi su cini mi se pre kompromis nego najbolje moguce resenje, jer bi najefektivnije bilo da se postave na sred sobe jer bi tu cestice potrosile najvise energije prolazeci kroz njih, jer je tu brizna cestice najveca.

Tu na zid gde je veliki pritisak a mali pomeraj cestice idu neka druga resenja, al ne znam kako se zovu, nesto kompresiono, reci ce vec neko, a i da ne kvarimo gradi ovaj topic, ima vec dosta tema o tome.

korenjak
28-03-2009, 03:46 PM
Ma ne kvarimo, Gradu tek ceka sve to, jer on se prvo bori da zastiti okolinu og buke, kako bi bio opusteniji pri radu jer ce time izbeci presiju i lebdece pitanje da li nekom smeta i da li ce ko da se zali!

Gradin studio, koliko sam ga ja razumeo. ce sluziti i za snimanje i za iznajmljivanje sobe bendovima koji ce dolaziti samo na probe!

Elem sto se tice superchunk-a mislim da sam te dobro shvatio da taj trougau ustvari ima jedan odsecen vrh....

Al ajd otvoricemo topic za bas trap, pa da izdetaljishemo. Po mom misljenju veoma je vazno ukrotiti bas

grada27
29-03-2009, 12:29 AM
Sutra tj danas pocinjem plafon pa cu staviti detalje oko izrade,najgore je proslo, zidanje i betoniranje poda,mada je ostao ravnajuci sloj ali to je nista od posla u odnosu na ovo sto je uradjeno.Jos malo i bice gotovo,jedva cekam da prenesem utiske,sve se nadajuci da ce eksperiment nimalo jeftin uspeti.

Veliki Pozdrav!

grada27
29-03-2009, 11:55 PM
Jedan deo plafona zavrsen,dva sloja gips ploca izmedju azma,bas smo se namucili jer nije bilo puno mesta izmedju starog i novog plafona pa smo podvacili gips table i azmu,nimalo lako,valjda ce se sve to isplatiti.

pozz!

grada27
04-04-2009, 12:34 AM
Dosao red i na rostilj koji se srafi po zidu, a puni se kamenom vunom i zatvara osb plocama,da bih umanjio sto vise vibracije koje stvara bas gitara i bubanj,stavljao sam gumu kao podlosku izmedju rostilja i zida,na mestima gde idu srafovi(tiplovi).Nadam se da ce imati nekog efekta.

pozz!

korenjak
04-04-2009, 01:29 AM
grado svi zeljno iscekujemo jos slika

gume su ok ima logike pgotovo kod ne bas ravnih zidova

pozz

quake
04-04-2009, 02:26 AM
Dosao red i na rostilj koji se srafi po zidu, a puni se kamenom vunom i zatvara osb plocama,da bih umanjio sto vise vibracije koje stvara bas gitara i bubanj,stavljao sam gumu kao podlosku izmedju rostilja i zida,na mestima gde idu srafovi(tiplovi).Nadam se da ce imati nekog efekta.

pozz! Stavi gume svuda gde god mozes da ne rasklapas kasnije rostilj kao ja:banghead:,dusa me bolela.Pozdrav

grada27
04-04-2009, 11:04 PM
Zavrsene danas kosine izmedju zida i plafona,bice ispunjeni kamenom vunom,moze da deluju kao neka vrsta bas trapa,inace sluzice mi da sakrije ventilator i cev za ventilaciju prostorije i na jednom i drugom zidu.Jedan ventilator ce ubacivati svez,a drugi izbacivati ustajao vazduh.Gumu sam postavljao izmedju svakog spoja koji mora da postoji,bas zbog vibracija kojih se najvise pribojavam da ce proci.Inace akusticka obrada me tek ceka.

pozz!

1ucid
05-04-2009, 12:56 AM
aaa, masu si napredova' u odnosu na pochetnu sliku. Bice to lijep studio.

RokStudio
05-04-2009, 11:14 AM
Ti trouglovi su cini mi se pre kompromis nego najbolje moguce resenje, jer bi najefektivnije bilo da se postave na sred sobe jer bi tu cestice potrosile najvise energije prolazeci kroz njih, jer je tu brizna cestice najveca.

Nije brzina čestica najveća na sredini sobe već tamo gde je amplituda talasa najveća, dakle ima puno mesta takvih u sobi za sve frekvencije. Ako se stavi bass trap u sredinu to i nije previše dobro rešenje jer hvata samo ono što prolazi kroz taj deo prostora, a i to samo ako tu nije nula stojećeg talasa. Bolje je uvek u uglu gde se svaki zvuk gomila zbog blizine više zidova.

DeMa
05-04-2009, 02:28 PM
ovo polako dolazi kesebi.
Napreduje dobro meni se cini. :)

pozz
Denis

SumAnuT
05-04-2009, 05:33 PM
Nije brzina čestica najveća na sredini sobe već tamo gde je amplituda talasa najveća, dakle ima puno mesta takvih u sobi za sve frekvencije. Ako se stavi bass trap u sredinu to i nije previše dobro rešenje jer hvata samo ono što prolazi kroz taj deo prostora, a i to samo ako tu nije nula stojećeg talasa. Bolje je uvek u uglu gde se svaki zvuk gomila zbog blizine više zidova.

Sve sto si rekao je upravo suprotno, jer je brzina cestice najveca tamo gde je pritisak najmanji :)

RokStudio
05-04-2009, 06:37 PM
OK... sori, kretanje a ne brzina.

SumAnuT
05-04-2009, 07:10 PM
Da, pomeraj cestice jeste najveci na zonama visokog pritiska, ali to nije klasicno kretanje, vec je obrnuto.

Na zonama gde je pomeraj cestice najveci, iako to zvuci kao da se tu nesto najvise krece, cestica ustvari stoji. Cestica se najvise krece u zonama niskog pristiska, kada joj je i brzina najveca. Najveci gubitak im se moze napraviti kada ih apsorpcioni materijal uhvati u stanju najvece brzine, jer se tada najvise energije potrosi.

Na zidovima sve cestice stoje, jer cestice ne mogu da prodju kroz zidove, a vazdoh se ni ne odbija od zidove, vec od nagomilane cestice na zidu, tako da se stavljanjem necega na zid, ukoliko to nisu dosta visoke frekvencije, ne dobija nista.

Da uzmemo najbolji primer, oscilacija na 20 herca je 17 metara, stavljanjem apsorbera dubine 30 cm se ne moze uciniti apsolutno nista.

Bio je ceo topic o tome gde smo razglabali o tome, ali sad ne mogu da ga nadjem :(

RokStudio
05-04-2009, 07:21 PM
Poenta je bila da je najbolje napasti talas blizu zida (da se deluje i na odbitak) ili ugla (naravno, odvojeno od samog zida gde je efekat najmanji), a ne u sredini prostorije, ali zaista... niti bih da kvarim topic niti da se upustam u terminolosku bitku. Negde drugde cemo, ako bude prilike.

NLP
05-04-2009, 07:39 PM
Nema tu neke dublje debate ako pročitate ovaj link:
http://209.85.129.132/search?q=cache:sUfq3Ro3FdIJ:www.ethanwiner.com/acoustics.html+ethan+winer+acoustics+velocity&cd=1&hl=sl&ct=clnk&gl=si
... klasična fizika...

... "podcrtane" su riječi "velocity" i " pressure, da lakše nađete.
Pa o tome smo govorili več toliko puta...

SumAnuT
05-04-2009, 07:53 PM
Sustina je da je najbolje mesto za apsorpciju na 1/4 talasne duzine od zida, a ne na samome zidu. Rokstudio je i rekao da treba odmaknuti od zida, ja sam samo trazio podatak koliko tacno jer znam da postoji negde na forumu.

Iz te racunice je jasno da se najbolje mesto za upijanje zvuka menja sa frekvencijom i sto je frekvencija niza to treba i udaljenost od zida da bude veca, a na nizim frekvencijama te udaljenosti cesto prelaze velicinu same prostorije, pa nam ne preostaje nista drugo nego da pravimo kompromise, ali to u teoriji zaista nije najbolje moguce resenje.

Na sredini sobe imamo po koji stojeci talas, na zidovima su svi talasi stojeci, tako da nije nikakva "bitka" oko terminologije, nego oko sustine :)

SumAnuT
05-04-2009, 08:03 PM
Poenta je bila da je najbolje napasti talas blizu zida (da se deluje i na odbitak) ili ugla (naravno, odvojeno od samog zida gde je efekat najmanji), a ne u sredini prostorije, ali zaista... niti bih da kvarim topic niti da se upustam u terminolosku bitku. Negde drugde cemo, ako bude prilike.

Upao sam u neku raspravu na desetom forumu u vezi necega pa sam od jutros u tom "ratnickom" stilu pisanja. Znate me valjda dovoljno da cete mi verovati na rec da nemam nikakve lose namere, zato i stavim smajlija na kraj ali vidim i sam da ceo tekst zvuci kao da se svadjam, sto mi nije cilj, jednostavno sam upao u takav mind pattern.

poz

NLP
05-04-2009, 08:05 PM
Jeste. samo sam htio da ne odkrijeta nešto novo, pa sam postovao link:D
... a efikasni su i kod 3/4, 5/4, 7/4... ne tako kao kod 1/4 ali šta se može, realni problemi i realne situacije.

NLP
05-04-2009, 08:11 PM
Upao sam u neku raspravu na desetom forumu u vezi necega pa sam od jutros u tom "ratnickom" stilu pisanja. Znate me valjda dovoljno da cete mi verovati na rec da nemam nikakve lose namere, zato i stavim smajlija na kraj ali vidim i sam da ceo tekst zvuci kao da se svadjam, sto mi nije cilj, jednostavno sam upao u takav mind pattern.

poz

... ali kao što sam osobno spazio ti se dosta dobro razumiješ u akustiku ali nikako da si inicijator prvih odgovora, radije šutiš, posmatraš i uskočiš kad nešto nije jasno ili nije dobro razumljivo/ sumljivo:D
kao da se malo praviš "lud" i neznalicom:)
Molim bez zamjere, nije mišljeno negativno, nego kao kompliment!

SumAnuT
05-04-2009, 08:20 PM
Problem je u tome sto je moje znanje samo teorijsko, i onda se plasim da ljudima dam neki savet ili informaciju koja je takva samo u knjigama, otuda povucenost.
Na kraju krajeva pored boggy-ja, deme, tebe i ostalih, i nema potrebe da izlecem sa odgovorima neproverenim u praksi, kada postoji neko od koga ljudi mogu dobiti odgovor proveren u praksi, ja ovako uletim kad se nesto teoretise i to je to :)

NLP
05-04-2009, 08:24 PM
Ali teorija je potrebna za praksu, mislim da svejedno možeš više konstruktivno komentarisati:D!
... toliko je malo ljudi koje to uopšte zanima:(

boggy
05-04-2009, 08:25 PM
Problem je u tome sto je moje znanje samo teorijsko, i onda se plasim da ljudima dam neki savet ili informaciju koja je takva samo u knjigama, otuda povucenost.
Na kraju krajeva pored boggy-ja, deme, tebe i ostalih, i nema potrebe da izlecem sa odgovorima neproverenim u praksi, kada postoji neko od koga ljudi mogu dobiti odgovor proveren u praksi, ja ovako uletim kad se nesto teoretise i to je to :)

Sumanut, samo pisi, ne boj se... ispravicemo te ako pogresis (puno)... tebi je to svakako korisnije nego nama (Nenad, Denis, Joka, ja)... tako ces najlakse nauciti.... samo pisi... lepo je bilo citati onu pricu o brzini i pritisku... niko od nas koji nesto vise znaju, nije spreman da toliko detaljno iznosi osnovnu teoriju zvuka i akustike... jednostavno nema se snage za to... dok tebi to moze koristiti da budes sigurniji.... naravno, ako te to zanima.

pozdrav

bogi

SumAnuT
05-04-2009, 08:42 PM
Hvala ljudi, videcu da se angazujem vise na teoretskom delu :)

poz

grada27
05-04-2009, 09:37 PM
Evo poceo sam da punim rostilj kamenom vunom i da zatvaram osb-e plocama,sada posle ove price vidim da kamena vuna u mom slucaju nece imati nikakvog efekta u akustickom smislu,nece delovati na bas frekfence zato sto je u samom i na samom zidu,a ne udaljena od njega,ali drugacije ne moze,(MOZDA JE I MOGLO)video sam da se to tako radi,ali nije fer, jer vec dosta dugo pisem o ovome pa sam mogao da dobijem i prave savete kako to uraditi.Znam reci cete da se puno pisalo i da sam trebao da citam ok,jesam puno i citao,ali neposredan savet je laicima kao meni vise vredan od bilo kakve teorije.Jeste da je meni cilj smanjiti buku ma sta to znacilo,ali sam i vrlo zainteresovan za samu akustiku prostorije.Ustvari da skratim pricu,sve je jako skupo i bilo bi glupo potrositi brdo para a ne uraditi nista sto u ovom poslu vrlo lako moze da se dogodi,nadam se da ima i zainteresovanih da li iskustveno ili teoriski da podele to znanje, unapred veliko hvala!!

pozz!

korenjak
05-04-2009, 10:01 PM
grado

slusaj

ko god je radio sobu za snimanje na ovom forumu ostavljao je vazdusne dzepove izmedju slojeva absorbcionog materjala bio to azmafon ili vuna

dakle sanse nema da su to ljudi radilinapamet ili iz hira!!!

ako hoces poslusaj pa sad to razvali dok nije kasno, i odmakni vunu 5 do 10 cm od zidova, kupi jos 20 letvi postavi preko tog rostilja vodoravni rostilj i distanciraj vunu.....ona sama po sebi ima debljinu kao dva azmafona, tako da je jedan AIR GAP, tj vazdusni dzep od 10-ak cm iza vune dovoljan....
neces mnogo smanjiti prostor a imaces bolju absorbciju za vese pojasa oscilacija ( frekvencija)....

eto ako ti je iole stalo da ti soba za snimanje ima manju jeku promeni sad dok je jos sveze

pozz koren

grada27
05-04-2009, 10:25 PM
Kad je vec tako,sta mislis da sve ostane kako jeste, a da naknadno kacim apsorbere,znas ono ramovi unutra kamena vuna i to odmaknuto od zida za debljinu apsorbera,mislim da mi je to jednostavnije nego ovo da rasturam bas smo se namucili dosta,ali ako se mora onda :banghead:,da li time ako uradim tako gubim mogucnost doziranja apsorpcije,posto bi cela povrsina zida u tom slucaju radila kao apsorber,pa da ne bude malo preterano.Opet ne znam,ali ako se mora onda da rusim?To bi mi bilo drugi put uzas!

pozz!

korenjak
05-04-2009, 10:55 PM
gradimire da mene pitas ja bi to ostavio i tako , ja nisam neka picajzla bas, ali ja radim sebi prostoriju uglavnom samo za moje potrebe....

medjutim ti si u drugom polozaju, jer ces zaradjivati od studija, a znas kakve su musterije...tj ne znas nika d kakvi su....

to da li da stvari resavas absorberima kasnije ostavljam da odgovori neko strucniji od mene....

kao i to da li bash moras da razvaljujesh

ako mozes idi na to da bude sto bolje u startu pa posle korekcije absorberima i difuzorima...

elem neka kaze boggy ili neko od kolega

pozz

boggy
07-04-2009, 03:40 PM
...... Ustvari da skratim pricu,sve je jako skupo i bilo bi glupo potrositi brdo para a ne uraditi nista sto u ovom poslu vrlo lako moze da se dogodi,

Eh... kad sam o tome pisao, optuzise me pojedinci da mistifikujem studijsku akustiku....

nadam se da ima i zainteresovanih da li iskustveno ili teoriski da podele to znanje, unapred veliko hvala!!

pozz!

Ima.
http://www.bozoel.com/component/option,com_fireboard/Itemid,61/func,view/catid,22/id,1258/lang,en/#1258

pozdrav

bogi

grada27
11-04-2009, 09:45 PM
Evo jos nekih fotka, detalja oko izrade plafona
slika 1 grede oblozene termo silentom,trebalo bi da smanji vibracije
slika 2 prvi sloj osb-a 18 mm
slika 3 sloj azme
slika 4 postavljanje drugog sloja osb-a 11 mm
slika 5 dva sloja osb-1 izmedju azma

grada27
11-04-2009, 10:19 PM
Cev ventilatora i sam ventilator,da da se pohvalim struju sam sam razvukao i povezao, staru instalaciju sam ukinuo,mada nisam imao nekog iskustva,normalno pozvao sam majstora koji je sve proverio, nije imao primedbe.:grin: :wink:

Veliki pozz!

"7"
12-04-2009, 09:43 AM
Grado svaka cast, super ce to da bude... sta ostavljas kao zadnji sloj tj sta ce da se vidi? osb ili ces da ga prekrivas necim?

Pozz

grada27
12-04-2009, 11:46 PM
Ja bih OSB-e ploce najradije ostavio,ako imas neki predlog cime ih premazati da dobiju na nekom sjaju ili ih ostaviti kako jesu?Zanima me sta je najbolje staviti na sastavima samih ploca,cuo sam za neki silikon, samo i njih ima milion vrsta, a sami prodavci pojma nemaju, gledaju me belo kada ih pitam.Na same zidove i plafon pravicu one ramove sa kamenom vunom i platnom i to kaciti.Ustvari neki ozbiljniji rad oko akustike razmisljam da radim posto zavrsim sa rezijom,tu imam dosta manje posla,ali i ne tako mali,pomeram pregradni zid i ulazna vrata tako da cu dobiti totalno odvojenu reziju nekih 4x3m i predsoblje,evo skica sadasnjeg stanja i skice sta planiram da uradim,ova soba u sobi bi bila rezija.

pozz!

korenjak
15-04-2009, 01:23 AM
napisao sam ti koment u OFF-ovom topicu:

http://www.rumski.com/forum/showthread.php?t=25214&page=15

grada27
19-04-2009, 11:08 PM
Da javim,zavrsio sam sve radove,postavio dupla vrata,mislim na stok,ali su samo jedna tapacirana postavljena,cisto ako bude trebalo da ima mesta za jos jedna.Sledece nedelje pocinjem sa rusenjem pregradnog zida i pomeranje ulaznih vrata.Posto jos nisam montirao opremu u prostoru jedini test koji sam uradio je bio sa cirkularom koji stvara ogromnu buku,otisao sam do komsije kome bi to jedino smetalo i mogu reci ali bukvalno nije se culo nista :),tako da sve ovo sto sam radio, ipak uspelo,trud se i te kako isplatio,ostaje proba sa basom i bubnjem,ali ubedjen sam da ni to nece biti ozbiljan problem. Hvala jos jednom na savetima,ostaje rad na akustici ali to tek kad sve zavrsim.

Veliki pozdrav!

quake
20-04-2009, 02:38 AM
Glavni test ce biti ipak sa lepo napanjenim frekvencijama od 150hz pa nanize,to cirkular nije "svirao".Ako unutrasnju akustiku uradis kako treba,vrlo moguce da i sa tim kod komsije nece biti problema,ali samo polako i obazrivo da ne trosis pare,materijal i snagu duplo vise nego sto je potrebno.Pozdrav

p.s.obavezno sada unesi sprave i pojacaj ih poprilicno da vidis da li ti se od vibracija nesto "trese",t.j.da li ti sem zvucnika jos nesto "svira".Kasnije ce ti u tom slucaju mnogo teze biti sve da rasklapas a moraces,osetio sam to na svojoj kozi jer nisam verovao da neki materijali mogu tek tako da "zasviraju".

grada27
20-04-2009, 11:18 AM
Evo nekih fotografija kako izgleda,ali jos nisu svi dedalji zavrseni,postavljanje parketa,lajsni,obrada oko vrata ali otprilike tako izgleda,najbitnije je da se necuje spolja,a to smo postigli,uskoro ubacujem opremu pa cu probati na punoj snazi :)

Veliki pozz!

DeMa
20-04-2009, 02:01 PM
Pvo je poso.
Svidja mi se.

Pozz
Denis

boggy
21-04-2009, 10:42 AM
Stavljeno na sticky

pozdrav

bogi

grada27
23-04-2009, 11:17 AM
Posto sam zavrsio ceo prostor za probe i snimanje...ostale su par uticnica i laminat koji se stavlja danas,prelazim na gornji deo i rusenje pregradnog zida i pomeranje ulaznih vrata.Evo i par fotki sadasnjeg stanja, ne izgleda bas lepo,ali videcemo na kraju razliku.Imam par pitanja sto se tice rezije da li zadnji zid,u odnosu na zvucnike da postavim ravno ili da ga izlomim u slovo v posto postoji ta mogucnost.U ovom slucaju gde ce biti rezija nije mi vazna zvucna izolacija vec samo akustika.Zidove rezije planiram da radim drvenim rostiljem ispunjenim kamenom vunom i duplim osb-e plocama sa jedne i druge strane,pod mi je od betona trenutno,u planu je lamelni parket.Ako imate neke predloge koji su bitni u ovoj fazi radova, jer kasnije nema popravke.Unapred hvala svima na savetima ako ih bude bilo!

Veliki pozdrav!

slika 1 zid koji se rusi
slika 2 stepenice koje vode u prostor za snimanje
slika 3 ulazna vrata koja se pomeraju napred

grada27
28-04-2009, 09:57 AM
Srusio sam pregradni zid,ugradio nove prozore i pocelo zidanje hodnika tj.pomeranje ulaznih vrata,kada se sve to zavrsi, planiram da pregradim prostor kao na skici za reziju,samo sto bih zadnji zid u odnosu na zvucnike izlomio u slovo v,ima li to nekog smisla,a i uklapa mi se u raspored prostorija.

Veliki pozz!

boggy
28-04-2009, 10:01 AM
......samo sto bih zadnji zid u odnosu na zvucnike izlomio u slovo v,ima li to nekog smisla,a i uklapa mi se u raspored prostorija.

Veliki pozz!

Mozes li da skiciras to sto si naumio

pozdrav

bogi

grada27
28-04-2009, 10:14 AM
na ovoj skici rezija bi bila ova soba u sobi i zadnji zid bih izlomio,tj napravio kosinu,tako da bih dobio i na vecem hodniku i cinimi se boljoj akustici,to je onaj zid prema kupatilu i porostoru za odmor

na ovoj drugoj fotki je ulaz u studio

boggy
28-04-2009, 10:22 AM
na ovoj skici rezija bi bila ova soba u sobi i zadnji zid bih izlomio,tj napravio kosinu,tako da bih dobio i na vecem hodniku i cinimi se boljoj akustici,to je onaj zid prema kupatilu i porostoru za odmor

na ovoj drugoj fotki je ulaz u studio

Grado, citam ja postove i gledam slike, ne moras mi ponavljati, ali mi i dalje nije jasno sta ti podrazumevas pod "zadnjim zidom", jer... ono sto je tebi "iza", ne mora biti i meni "iza"... odnosno i nije... tako da... ako mozes, skiciraj to sto si naumio ("lomljenje zadnjeg zida" konkretno)

pozdrav

bogi

quake
29-04-2009, 12:55 AM
....bojim se da mu je "zadnji zid" ovaj posred kojeg stoje vrata...nadam se da gresim.

grada27
29-04-2009, 01:14 AM
Mislim da sam bio jasan sa opisom,ali ok, evo skice, na ovo sam mislio zadnji zid nasuprot zvucnika izlomljen i ima li smisla tako nesto raditi,s obzirom na dimenzije same rezije sirina nesto manja od 3m i duzina nesto manja od 4m,visina oko 2,50

Veliki pozz!

quake
29-04-2009, 01:55 AM
Skontao sam posle da hoces taj zid da lomis:wink:.Ako ne mozes da ga lomis simetricno,onda nemoj uopste.....mada ga ja i ovako ne bih dirao.Kada se lomi za lede,lomi se suprotno od onoga sto si crtao i po proracunu.Pozdrav

boggy
29-04-2009, 02:22 AM
Skontao sam posle da hoces taj zid da lomis:wink:.Ako ne mozes da ga lomis simetricno,onda nemoj uopste.....mada ga ja i ovako ne bih dirao.Kada se lomi za lede,lomi se suprotno od onoga sto si crtao i po proracunu.Pozdrav

da... ne komplikuj, Grado.

pozdrav

bogi

grada27
01-05-2009, 04:28 PM
Ok,nego sam mislio da na taj nacin prosirim hodnik,a ako i sa tim dobijam nesto u smislu bolje akustike onda eto veselja :rolleyes: ali ako vec tako stvari stoje onda necu nista dirati,vec napraviti klasicnu sobu.Hvala na savetu!Imam jos jedno pitanje,ali naslucujem odgovor da li da same zidove oblazem samo osb-e plocama, ili da koristim pored osb-e i gips ploce,pa da ih kombinujem,mozda sa spoljne strane prema hodniku da ide gips,jer je laksi za dalju obradu(krecenje) a sa unutrasnje u reziji budu samo osb-e?

Veliki pozz!

grada27
10-05-2009, 04:40 PM
Pomeren ulaz, sada jos da se ofarba,evo i kako sam resio kablazu, klasicna odvodna cev i sve kablave kroz istu :wink:

grada27
17-05-2009, 04:23 PM
Konacno pocinjem sa rezijom, evo nekih slika trenutnog stanja.

quake
17-05-2009, 09:58 PM
Pozdrav Grado,da ti napisem dok jos nije kasno....obavezno idi sa armaflexom svuda gde ti ti metalni profili dodiruju nesto (pod,drvo....) i napuni ih na kraju kamenom vunom dobro, jer ce biti zvonjave na kraju, a onda mozes jedino sve da rasklapas.

DeMa
17-05-2009, 10:22 PM
Samo mogu potvrditi. :)

pozz
Denis

grada27
18-05-2009, 12:05 AM
Auu, sta sada vec sam postavio ceo rostilj i jednu stranu oblozio gipsom,ajde pogledacu sutra da li moze nekako da se ugura guma,imam je i totalno sam zaboravio na nju.Da li se ta zvonjava desava samo kada se slusa glasno ili ne?

pozz!

quake
18-05-2009, 03:35 AM
Pa....kod tebe ce verovatno biti na vecem spl-u ali.....kada je primetis jednom,cuces je i kada je nebude:(.Ne bih da te plasim,mozda i sve bude ok ali,kod mene nije bilo pa nista bez rasklapanja sto je samo da se ubijes od muke.Sada sam stavljao armaflex u reziji i gde treba i gde ne treba.Jel to zadnji zid tvoje buduce rezije asimetricno iskrivljen ili nisam skontao slike?....ako jeste,sredjuj i to,posle je kasno.Pozdrav

grada27
18-05-2009, 09:14 PM
Jedino sto sam mogao da uradim je da oblozim ceo rostilj sa unutrasnje strane,sada videcemo kako ce se pokazati.Sto se tice zakosenog zida to moze da bude iza ili ispred zvucnika,inace morao sam tako da ga zakosim zbog hodnika,mislim da nece bas toliko uticati na sam zvuk,mozda gresim,ali moracu da se naviknem.Hvala ti na savetu,bilo je u pet do dvanaest :wink:

Veliki pozz!

quake
18-05-2009, 10:25 PM
Bice to super:wink: Zakosi zid onda i sa druge strane ako mozes,simetricno u odnosu na zvucnike i miran si.Pozdrav

grada27
05-08-2009, 11:06 PM
Evo posle svega resih da uradim bass trapove,ceo dan sam krojio kamenu vunu i slagao po coskovima,sada je ostalo da postavim letvice i zategnem platno,ali nisam bas siguran kako to da uradim.Da li sa malim tiplovima pa letvice srafiti za zid,vidjao sam u prodavnici neki gradjevinski lepak lepi ludacki cak i kamen pa cisto da pitam kako ste vi resili taj problem tj. kako ih je najbolje fiksirati za zid kakve tu letvice idu, imaju li neki naziv,mozda neke lajsne pod nekim uglom ili vec sta?Sta da trazim?

Veliki Pozdrav!

kejkz
06-08-2009, 10:27 AM
vidim ja da cu na kraju miksati iz kuhinje :p

grada27
08-08-2009, 11:43 PM
Zavrsio sam danas ostala dva coska i ostadoh bez teksta, koliko sve to vredi. Cini mi se da po plafonu i zidovima maltene ne moram ni da stavljam vise apsorbere,ali to cu odluciti kroz dalje slusanje,trebace nesto ali ne puno.Slikao sam lajsne u obliku l profila jako su dobre za neko resenje kako lako uraditi kostrukciju za apsorber,slikacu naravno i kad bude gotovo,platno mislim da je ok posto bas prolazi lepo vazduh.Sada tek vidim koliko nema uniformisanosti u akustici sve se mora slusati puno i onda odluciti sta dalje,pogotovo u malom prostoru.Ustvari trenutno radim ono sto se mora,a sve finese bih prepustio akusticaru ako bude sredstava:wink:

Veliki pozz!

quake
09-08-2009, 04:57 AM
Opet ja:).....mislim da ce ti to platno pustati kamenu vunu napolje i neces moci da zivis od prasine.

grada27
09-08-2009, 09:50 AM
Slika je uvelicana da bi se videla struktura tkanja,inace to i nije bas tako retko tkanje kako izgleda na fotki.Na puno fotografija sam video da se bas to platno koristi,ako bas budem imao problema oblozicu azmafonom vunu pa onda platno preko:wink:.Nego imam problem druge vrste,kada sam odmaknut od zvucnika bas ubija(divlja)nekako nije definisan vise se oseca u stomaku,dok kada stanem na normalnoj udaljenosti od zvucnika sve se lepo cuje,sta mi je ciniti da to popravim ako uopste moze?

pozz!

NLP
09-08-2009, 05:46 PM
znači da imaš još stoječih talasa i da dosadašnji akustički tretman još nije zadovaljajuč:D

grada27
09-08-2009, 06:51 PM
Au,bas si me fino obradovao,ustvari znao sam da treba jos nesto,ali sta da se radi u tom slucaju,difuzori ne dolaze u obzir zbog malog prostora,znaci jos stavljati apsorbere i ima li tu uopste nekog leka ili se pomiriti sa postojecim stanjem i slusati samo sa odgovarajuceg mesta :banghead:.Pokusacu da postavim jos bas trapova po svim coskovima , apsorbere po plafonu i zidovima valjda cu tako donekle popraviti stvar?

POZZ!

NLP
09-08-2009, 10:07 PM
Da. Vidiš da znaš sam odgovor.
Ne trebaš da ti netko to potvrdi jer sam "ne znaš" da li treba još više, znaš ali trebaš samo potvrdu, služi se svojim ušima, svake toliko akustički izmjeri i dodajaj ako imaš na sumu da još treba, dakako negdje je granica ali još nisi kod toga.
Čim više, kad ne bude više praktički dodajati absorbere zbog još manjeg prostora, onda prestani.
Sigurno če biti mnogo mnogo bolje nego sada.

Usput eksperimentiraj i sa pozicijom zvučnika i radne površine.

boggy
14-08-2009, 09:20 PM
Evo jos slika:
http://www.bozoel.com/images/images/grada/grada1.jpg
http://www.bozoel.com/images/images/grada/grada2.jpg
http://www.bozoel.com/images/images/grada/grada3.jpg
http://www.bozoel.com/images/images/grada/grada4.jpg
http://www.bozoel.com/images/images/grada/grada5.jpg

pozdrav

bogi

quake
14-08-2009, 11:00 PM
Pa sto na kraju stavi sundjere CRNI Grado:) i laminat?

grada27
15-08-2009, 09:04 PM
Laminat nije tako strasan jer ispod njega je sundjer 1cm termosilent,pa malo vise "tone" pri hodanju,sto se zvuka tice nisam primetio neku veliku anomaliju,mada je sve jos u fazi ispitivanja.Sto se tice sundjera piramidica TO LETI NAPOLJE U NAJSKORIJE VREME.Nisam imao nista drugo da stavim,a nesto sam morao,tako da me ceka jos mnogo posla oko svega.Plasim se samo da kad sve bude gotovo vise necu imati zelju za muzikom. Salim se naravno.:wink:

POZZ

boggy
15-08-2009, 09:20 PM
Pa sto na kraju stavi sundjere CRNI Grado:)

Srecom nije ih lepio, nego samo zaheftao ponegde.

i laminat?
Ovo je vec stvar finansija... kad se zaradi bice za parket :)

pozdrav

bogi

LACKY
16-08-2009, 05:07 AM
Kolika je (generalno), prosecna predvidjena zarada od studia mesecno?

Miha Blaze
16-08-2009, 05:20 AM
Kolika je (generalno), prosecna predvidjena zarada od studia mesecno?

5k eura u dinarskoj protivvrednosti... neto para ;)

LACKY
16-08-2009, 05:24 AM
Pa (jebem mu mater) onda od tih 50 000 evra mesecno, vredi dati soma za parket! Ako treba i svaki mesec. A stari ostaviti za potpalu!

Miha Blaze
17-08-2009, 04:37 PM
Pa (jebem mu mater) onda od tih 50 000 evra mesecno, vredi dati soma za parket! Ako treba i svaki mesec. A stari ostaviti za potpalu!

5 iljada ne 50... :P

DaBear
17-08-2009, 06:10 PM
5 iljada ne 50... :P

Pa jel malo, na ovu skupocu ??!

grada27
20-08-2009, 11:06 PM

Hvala ti za savet,ja htedoh malo da usdedim,ali ipak cu te poslusati,ne treba sad gledati svaku paru.Mozda imas jos neku takvu ideju,posto eto ima nas i takvih koji ne znamo sta sa parama.:wink: :grin:

pozz!

korenjak
21-08-2009, 08:17 PM
A di ti je konfjuhtor

nema ga na slici ?

grada27
03-12-2010, 09:38 PM
Prica se nastavlja, a kraj je jos daleko,eto sto se tice laminata izbacio sam ga iz rezije i SAM sam poravnao beton nekom smesom i izlepio parket,ishoblovao, jos je ostalo da ga izlakiram.Pre lakiranja postavljam prozor izmedju rezije i gluve sobe.Trebao bih da uradim neki tretman akusticki u samoj reziji i sobe za snimanje vokala,tu se jos dvoumim troumim izmedju nekih resenja,da li da ugradjujem monitore u zid ili ne,ali osnova bi bila rostilj,kamena vuna,azma,osb.Postavicu fotke kako radovi budu odmicali,mozda nekom i pomognu. Ako negde zapnem vicem upomoc!

poz!

NLP
04-12-2010, 12:23 AM
Ne ugrađuj zvučnike bez stručnog čovjeka koji bi ti i kretnice poštimao kako treba zbog promjene radijacije/djelovanja zvučnika!!!

Osim toga ako nije ta j prostor zaista dobro akustički odrađen, nečeš moči prilagođavati pozicije zvučnika... i još ima toga...

Soffit/flush:

Phillip Newell's Recording Studio Design:

It's one of those things where there are several ways to do it right...more ways to do it wrong.

... za foru na brzinu:
izvor: http://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/428662-soffit-design-reading.html :
Basic points are:
- the monitor wall must be of great mass and not resonate freely at any one specific frequency (I will use combinations of drywall, cement board and limp mass barrier...depending).
- You can then build "doghouse" box of high mass to fit onto monitor wall...then speaker loads into...OR you can do a shelf that is decoupled from monitor wall and set speaker onto shelf. Either way there are pesky details that are crucial to performance.
- The speaker itself should be decoupled from structure. Approach depends on weight of speaker.

Design depending, the monitor wall can be hard surface, soft surface or diffusive.

analog
04-12-2010, 12:34 AM
Čime si hoblovao parket? imaš hoblericu ili neko drugo rešenje?

grada27
04-12-2010, 06:26 PM
Sa ovom spravom sam ishoblovao,jeste bila mala komplikacija,ali nije neka kvadratura 10 kvadrata u pitanju.

Nije mi jasan savet oko pozicioniranja monitora,kako je nemoguce pozicionirati iste ako nije uradjen kompletan akusticki tretman?Da li to znaci da prvo uradim plafon sve zidove,osim zida gde treba da budu ugradjene kutije, pa onda pozicionirati monitore i na kraju raditi zid gde trebaju biti ugradjene.Da li je to neki redosled po kome bih trebao da radim?Ako sam dobro razumeo.

analog
04-12-2010, 09:46 PM
Grado,
Ono što je Nenad hteo da kaže jeste da trebaš prvo da nađeš najbolju poziciju zvučnika u prostoriji pa da na tom mestu ih ugradiš u zid (soffit), a ne nasumice. To se radi ili experimentisanjem na sluh ili da ti neki akustučar izmeri. Kad nađeš poziciju zvučnika onda prema tome isprojektuješ otvore u zidu. Druga stvar, kada ih ugradiš u zid dobićeš pojačanje u bassovima. Kao lo shelf. To se rešava korekcijom na skretnici zvučnika.

NLP
05-12-2010, 12:05 AM
hmmm htio sam da kažem da ne ugrađuj zvučnike zbog svih razloga koje sam naveo!
A ugrađeni zvučniki ne zvuče baš ništa čudesno kao ako što su na konkretnim stalcima.

Napravi akustički tretman kako najbolje umiješ i onda finalno pozicioniraj zvučnike i sweet spot...fine tuning... za pravokutne prostore imaj u mislima da je startna prosječna pozicija postavljanja sweet spota oko 38% po dužini prostora, onda se ta pozicija prilagođava ukupno sa monitoringom kad se vrši fine tuninig...

Kod fin tuninga možeš da koristiš kakav akustički program i real time analizator da vidiš što se dešava kad mičeš zvučnike i sweet spot... a možeš da se koristiš i sa SBIR/LBIR kalkulatorom ako hočeš...

analog
05-12-2010, 01:47 PM
hmmm htio sam da kažem da ne ugrađuj zvučnike zbog svih razloga koje sam naveo!
A ugrađeni zvučniki ne zvuče baš ništa čudesno kao ako što su na konkretnim stalcima.

Dobija na iskorišćenju prostora. Ceo taj prednji zid sa zvučnicima može biti veliki apsorber, ako se dogradi do mesta gde se zvučnici trenutno nalaze na stalcima. Ako su zvučnici na stalcima ispred prednjeg zida, onda ima manju zapreminu gde može da strpa apsorpciju.

NLP
05-12-2010, 05:56 PM
... a može i da da vunu oko zvučnika (na podstavcima) bez da ih ugradi u zid:D

Eomsy
05-12-2010, 06:11 PM
... a može i da da vunu oko zvučnika (na podstavcima) bez da ih ugradi u zid:D
Pa ni ni to tak loša ideja, absorber na zvučnicima ... :wink:

NLP
05-12-2010, 06:20 PM
... ako se želi da, ali da se ne pregrijavaju, treba paziti da ima dovoljno protoka vazduha.

grada27
14-03-2011, 12:04 AM
Nesto je moralo da se uradi,tako da sam resio prvo da popunim sve coskove kamenom vunom,od soffita sam odustao,barem za sada.Evo nekih fotki sa tel.Cim sve to zavrsim,imam ideju i neki difuzor da napravim,ali otom potom i onako to kod mene ide sve polako:banghead:

grada27
14-03-2011, 12:09 AM
Evo uspeo sam i prozor da ustaklim,valjda ce sluziti svrsi:wink:

Eomsy
14-03-2011, 08:32 PM
Ako može pitanjce. Što si mislio staviti preko gornjih SC-a. tkaninu? Samo me zanima kako ćeš pričvrstiti tkaninu između dva gornja SC-a koji su jedno do drugoga? Mislim, ima malo mjesta između, pa da ti tkanina ne pleše :wink: ... Ili imaš neku drugu ideju?

grada27
14-03-2011, 09:04 PM
E,da,to sam ukapirao tek kada sam zavrsio.Videcu da ih spojim letvicom, tako da ce biti kao jedan SC, posto sa strane nema sanse da se uhefta platno.:wink:
Video sam da u ovom poslu bas i ne moze sve da se isplanira do detalja,ali kako radovi odmicu, tako nalazis i resenja,pogotovo sto nisam profesionalac pa mi je lakse da u datom trenutku resavam problem,nekad sa vise uspeha nekad sa manjim.Mislim da nisam jedini koji tako radi.

pozdrav!

Eomsy
14-03-2011, 10:07 PM
E,da,to sam ukapirao tek kada sam zavrsio....
Video sam da u ovom poslu bas i ne moze sve da se isplanira do detalja...
Uh, ja sam skoro isto toliko vremena proveo sjedeći i razmišljajući kako da nešto izvedem, koliko sam i radio ... Meni je uvelike pomoglo što sam CIJELI projekt nacrtao u 3D-u u Google sketch-upu, pa sam imao vremena gledati, okretati i vidjeti koje nedostatke imam, prije nego sam se upustio u uzradu nečega .... Plan je pola posla :wink: :D
... ali kako radovi odmicu, tako nalazis i resenja,pogotovo sto nisam profesionalac pa mi je lakse da u datom trenutku resavam problem,nekad sa vise uspeha nekad sa manjim.

Uvjek se dešavaju nekakvi kompromisi :banghead: ... jer neide uvjek sve po "planu" ...

Mislim da nisam jedini koji tako radi.

Da, da ... tu te kužim, samo kažem da je bolje sve imati na "papiru" (u današnje vrijeme, kompu :D) pri jego zadreš u srž

grada27
15-03-2011, 10:56 PM
Sto se tice plana,plan mi je da sto vise slobodnog prostora ispunim kamenom vunom i sto je moguce vise smirim bas .Jedina nedoumica mi je zid iza monitora,zvucnika koji je inace i pregradni zid izmedju rezije i vokal boota ,a uradjen je kao klasicni pregradni zid od gips ploca.Ne znam koliko sam u pravu i da li razmisljam u pravom smeru,imam nekih pola metra prostora da tretiram taj zid.Razmisljam da ceo taj zid ispunim jedno 40-50 cm kamenom vunom,a zidove sa strane malo iskosim.Sada ja ovako bez veze,ali gledajuci malo i estetiku prekrio bih ga drvetom,brodskim podom, jedno dve trecine,a ostalo tkaninom,ako neko ima neku ideju bolju od ove bio bih mu jako zahvalan za predlog.Mozda je jedno od resenja prekriti ga celog tkaninom,a onda levicama vracati zivost cele prostorije.Jasno mi je kako tretirati prve refleksije,ali ove iza samih zvucnika nije bilo puno reci na samom forumu.

Veliki Pozdrav!

analog
15-03-2011, 11:48 PM
Što više apsorpcije to bolje, pa ako imaš dovoljno prostora i na tom zidu stavi kamenu vunu. Na njemu nemaš direktnih prvih refleksija što se visokih frekvencija tiče, ali nižih da. Ja bih pitanje prekrivanja ostavio otvoreno, pa vidi na kraju kakvo ti je vreme reverberacije i u odnosu na to dodaj reflektivne površine ili platno.

Usput pade mi na pamet jedno pitanje. Da li postoji način da se koliko-toliko proračuna kojih dimenzija mora da bude neki predmet da bi predstavljao reflektivnu prepreku na nekoj frekvenciji? Recimo: koje širine bi trebala da bude letvica da bi reflektovala iznad 1k, a propuštala ispod 1k? Svestan sam da je taj prelaz izmedju refleksije i difrakcije(?) postepen, te da nema jasnu graničnu frekvenciju, ali verujem da ipak postoji neki okvirni parametar.

NLP
16-03-2011, 02:22 AM
Mozda je jedno od resenja prekriti ga celog tkaninom,a onda levicama vracati zivost cele prostorije.Jasno mi je kako tretirati prve refleksije,ali ove iza samih zvucnika nije bilo puno reci na samom forumu.

Veliki Pozdrav!

Da to bi bilo u redu.
Druga varijanta je ceo prednji zid membranski absorber ako imaš kakvih specifičkih povečih problema na kakvoj modalnoj/rezonantnoj frekvenciji.

To se može uočiti sa akustičkim merenjima.

Kao što sam ogromno puta spomenuo; osobno mnogo radije primjenjujem porozne absorbere nego rezonantne.

NLP
16-03-2011, 02:28 AM
Usput pade mi na pamet jedno pitanje. Da li postoji način da se koliko-toliko proračuna kojih dimenzija mora da bude neki predmet da bi predstavljao reflektivnu prepreku na nekoj frekvenciji? Recimo: koje širine bi trebala da bude letvica da bi reflektovala iznad 1k, a propuštala ispod 1k? Svestan sam da je taj prelaz izmedju refleksije i difrakcije(?) postepen, te da nema jasnu graničnu frekvenciju, ali verujem da ipak postoji neki okvirni parametar.

Jeste može da, bez problema...

Takva reflektivna prepreka koja nešto propušta, nešto refleksuje, nešto absorbira... a nešto i reradijira... je u osnovi membrana.

Membrani (sealed dizajn, drugi principi su veoma kvačkasti i tačno se može uspostaviti samo merenjem i eksperimentisanjem) se može izračunati resonantna frekvencija/ frekvencija absorpcije i to je tu negdje ta granica o kojoj pričaš.:wink::rolleyes::D

Membrana ispred uvijek reflektuje na nekim srednjim, višim i propušta kod previše niskim za nju frekvencijama te na nekoj frekvenciji sa resonancijom absorbuje i reradijira (malo slično kao Helmholtz...), osim ako se membrana "sakrije" izza absorpcijskog layera bez fizičkog kontakta... onda se neke slabe osobine nekoliko prikriju, pomanje... ali onda opet testiraj, mjeri...

boggy
16-03-2011, 12:47 PM
...........

da bi letvica reflektovala iznad 1kHz recimo da je cetvrtina talasne duzine ok za stvaranje slike o nekoj "granici" da li talas vidi letvicu kao "prepreku" od koje ce se odbiti ili ne...

pozdrav

bogi

grada27
20-03-2011, 09:45 PM
Konacno sam zavrsio sa svim coskovima,bas trapovima,ali je ostala nedoumica oko ugradnje zvucnika u zid. Posle tri dana pozicioniranja kutija ipak resih da ih ugradim, jer stvarno nema mesta da budu na stalcima.Postovao sam sva pravila,tako da sam nasao jedino moguce resenje u ovoj situaciji sobzirom na gabarite same prostorije.Stavljacu fotke kako budem nesto zavrsavao pa ako ima nekih saveta bilo bi lepo da ih na vrema cujem,da ne bih kasnije morao da rusim pa ponovo pravim.:wink:

Lep Pozdrav!

NLP
20-03-2011, 10:56 PM
Onda nemoj iči sa flush mount metodom zbog razloga koji neki mare (omni karakteristika se menja u hemisferičnu radijaciju te jednima je to nekako bolje... N-E, RFZ dizajn i slično... onda mora da je stena veoma, veoma rigidna, zidana, kamen, betonirana...) nego samo da su u nekim drvenim okvirima, koji nude dovoljno ventilacije!, te okvire namontiraj na kvalitetne stalci ili samo stalci i okolo izolacija (mogao bih te okvire objesiti i sa plafona, ne bi bilo loše, rješiš se izrade stalaka... pa ako malko kompliciraš objesiš sa nečim elastičnim...) i okolo pasivna absorpcija, čim više i ako imaš od oka videno po slikama samo toliko prostora izza, popuni sve npr. kamenom vunom (80kg/m3... mogla bi i 100kg/3).

Ipak probaj zbog previdnosti izmjeriti prostor kada če biti zvučniki u toj poziciji, pa probaj malo da ih šetaš po prostoriji gore/dole/veče manje distance između njih samih... pa da vidiš da li je ta pozicija koja če biti fiksna možda previše slaba varijanta, ako nije nema brige.
... zvučniki u kutovima... tamo se nizke najgadnije sabiru i kad daš još zvučnik u kut... zato probaj, mjeri i vidi.

boggy
21-03-2011, 02:27 AM
....... onda mora da je stena veoma, veoma rigidna, zidana, kamen, betonirana...) .......
Mislis da kazes da "stena NE mora da je ..."?

pozdrav

bogi

NLP
21-03-2011, 08:19 AM
Da.
Ako več ne može da bude napravljen konkretan flush sa konkretnom rigidnom stenom onda neka bude ta absorpcijska.
Mogla bi biti još treča varijanta (koju ne volim) pa da bude stena diafragmatički/membranski absorber, koji je podešen na neki kritički mod sobe... i konstrukcijski bi se onda sve zakvačkalo...

boggy
21-03-2011, 11:02 AM
Da.
Ako več ne može da bude napravljen konkretan flush sa konkretnom rigidnom stenom onda neka bude ta absorpcijska..........
+1

pozdrav

bogi

grada27
21-03-2011, 11:08 AM
nego samo da su u nekim drvenim okvirima, koji nude dovoljno ventilacije!, te okvire namontiraj na kvalitetne stalci ili samo stalci i okolo izolacija (mogao bih te okvire objesiti i sa plafona, ne bi bilo loše, rješiš se izrade stalaka... pa ako malko kompliciraš objesiš sa nečim elastičnim...) i okolo pasivna absorpcija, čim više i ako imaš od oka videno po slikama samo toliko prostora izza, popuni sve npr. kamenom vunom (80kg/m3... mogla bi i 100kg/3).

NLP Hvala na savetu,ali nisam siguran da sam te bas razumeo.Da li to znaci da oko monitora napravim drveni ram(rostilj) i ceo prostor oko i iza zvucnika ispunim kamenom vunom,a sa prednje strane ne idem nikakvim cvrstim materjalom vec to sve prekriti platnom,gde bi monitor bio u istoj ravni.Nisam razumeo konkretno sta podrazumevas pod stalke i na kakve ramove mislis?

Pozdrav

NLP
21-03-2011, 02:22 PM
Jeste, samo tkanina preko, ne da bude nekakva membrana jer kao što sam rekao onda to treba dobro izvesti a to je znanje+pare+trud...

Preko tkanine možeš da stvaljaš binarne MLS difuzore da vratiš živost prostoru (u Eomsy threadu je Boggy lepo sve obrazložio i ovdje http://www.rumski.com/forum/showthread.php?t=36590) ali o tom po tom.

Pa na nečemu moraju stjati zvučnici. To može biti drveni okvir (u okvir češ staviti zvučnike) u nosilnoj drvenoj konstrukciji - u koju češ staviti vunu i onda napeti tkaninu...

boggy
21-03-2011, 03:00 PM
Jeste, samo tkanina preko, ne da bude nekakva membrana jer kao što sam rekao onda to treba dobro izvesti a to je znanje+pare+trud......

@grada27 samo nemoj opet zaboraviti ramove u konstrukciji gde ces heftati platno, i kasnije zasrafljivati MLS letvice... to se mora spremiti na pocetku...
slagati kamenu vunu uzbrdo nije problem... problem je kako to posle uredno pokriti.. o tome se razmislja na pocetku.

Eomsy te je dobro savetovao.... prvo nacrtaj lepo i precizno sta zelis da uradis i dok ne vidis da ce se to uspesno napraviti ne pocinji...

i Google Sketchup, ako ga do sada nisi koristion... pocni... nemoj pacati pare zabadava na materijal.

pozdrav

bogi

grada27
21-03-2011, 05:41 PM
Poceo sam ramove da pravim,imam mali problem oko prozora posto nije bas simetrican,ali resice se to vec nekako,sto se tice monitora ,napravicu posebnu kutiju za njih i ubaciti ih u sam rostilj,na nekim drvenim gredama kao postolje.Bice mogucnosti da ukucam letvice i platno,to mi je i bila glavna namera.Vazno mi je da je do sada sve sto sam uradio nema neke velike greske,ako ih bude samo, da ih na vreme otkrijem ,evo i nekih fotki kako to sada izgleda.

pozdrav

boggy
21-03-2011, 06:05 PM
........................... saveta bilo bi lepo da ih na vrema cujem,da ne bih kasnije morao da rusim pa ponovo pravim.:wink:
................
Nikad nisam imao problem da razrusim sve i pocnem sve ispocetka i nekoliko puta dok nisam zadovoljan uradjenim, cak i kada sam radio za druge, ne za sebe....

Ako ti je to smor, slabo ti iko moze u tome pomoci.

pozdrav

bogi

NLP
21-03-2011, 07:26 PM
...,sto se tice monitora ,napravicu posebnu kutiju za njih i ubaciti ih u sam rostilj,na nekim drvenim gredama kao postolje...
pozdrav

Nemoj praviti kutije, neka zvuk "diše"/ se širi naokolo, neka budu samo ramovi a da zvučniki nemaju tendenciju da se premaknu, daj neku letvu gdje se mogu nasloniti... malo sam promisli oko konstrukcije...

grada27
27-03-2011, 11:17 PM
danas sam ceo dan bio stolar,oko prozora sam se bas namucio, evo kako to izgleda a i postolja za monitore sam poceo da pravim,valjda nisam nesto pogresio, deluje sve dosta cvrsto,ako ima zamerki samo pucajte poprvicu dok sam jos u ovoj fazi

lep pozdrav

grada27
27-03-2011, 11:20 PM
...

grada27
03-04-2011, 11:32 PM
Posto imam samo jedan dan u nedelji za majstorisanje,sve ide malo sporo,ali evo danas su i kutije sele na svoje mesto. Nadam se da je sve ok i da ce se ovoliki trud isplatiti.

Lep pozdrav!

NLP
03-04-2011, 11:43 PM
Samo akcija dalje i nemoj da napraviš kutiju, da može da zvučnici "dišu", nego samo da su monitori sigurno "zasidrani".

grada27
04-04-2011, 10:57 PM
Koliko sam razumeo,predlazes mi da oko monitora idem skroz sa kamenom vunom,tj.da direktno kamenu vunu stavim oko monitora?Ja sam mislio da napravim neki nazovi kavez od letvica i oblozim azmom tako da postoji neki vazdusni prostor izmedju kamene vune i monitora.Da li je to ok?

Lep pozdrav

boggy
04-04-2011, 11:52 PM
Koliko sam razumeo,predlazes mi da oko monitora idem skroz sa kamenom vunom,tj.da direktno kamenu vunu stavim oko monitora?Ja sam mislio da napravim neki nazovi kavez od letvica i oblozim azmom tako da postoji neki vazdusni prostor izmedju kamene vune i monitora.Da li je to ok?

Lep pozdrav

Mozes li ti to da nacrtas u sketchup-u da bi te bolje razumeli sta si naumio?

Tesko ces ovakav poduhvat raditi improvizacijom bez crtanja i projekta... pricam iz sopstvenog iskustva... osim ako imas dovoljno zivaca da ako pogresis ... razmontiras sve i krenes ponovo od pocetka (ja to radim ponekad, ali 3D projektovanjem sprecavam mogucnost za tako nesto)... pogotovo ako pricamo o resenjima gde povrsine vise nisu ortogonalne ni na jednu postojecu povrsinu... i koju je vec tesko i nacrtati a kamoli napraviti... ....

Recimo na slici dole... povrsina koja se vidi u gornjem desnom uglu, i izgleda kao da je "kosi plafon" nije normalna ni na jednu polaznu povrsinu (cak ni na bocne zidove!)... i majstor se napatio da to izvede... cak i ako je regularno nacrtano i moguce ga je konstruisati.... a moralo je tako jer je vec postojeci "plafon" bio kos a trebalo je obezbediti i prostor za ventilaciju....

Drugim recima... veruj mi da je lakse nacrtati nego seckati materijal, trositi snagu i znoj pa posle praviti ispocetka jer si ustanovio da tako kako radis ne moze, i to na najtezi moguci nacin....

pozdrav

bogi

NLP
04-04-2011, 11:52 PM
Bez kaveza, više neke vrste stalak iz letvica da i neka bude dosta vazduha bez vune naokolo da se zvučnik ne pregrijava.

boggy
04-04-2011, 11:55 PM
Bez kaveza, više neke vrste stalak iz letvica da i neka bude dosta vazduha bez vune naokolo da se zvučnik ne pregrijava.
Zvucnik se ne pregrejava jer je pasivan, tako da je to iskljuceno.

pozdrav

bogi

NLP
04-04-2011, 11:59 PM
E pa onda super, toliko bolje:wink:

analog
05-04-2011, 01:44 AM
skroz su ok googlovi tutorijali za sketchup, pa prečešljaj njih i biće ti jasnije kako se koristi program

grada27
05-04-2011, 11:14 PM
Hvala na savetima,jasno mi je da se terba drzati nekog plana,projekta,ali da bih ga uradio nacrtao trebale bi mi neke smernice kao na primer,da li oko zvucnika,ako vec ne pravim kutiju za isti,a vidim na fotografiji koju je boggy postavio postoji neki vazdusni prostor oko monitora,zvucnik nije knap usao u zid,da napravim od letvica kostur u koji cu staviti monitor a taj kostur obloziti azmom,oko svega toga bi bila kamena vuna.Zanima me jos sta je na ovoj fotografiji zavrsni materjal oko zvucnika,da li je to platno ili gips.Ako se ne ide sa nekim cvrstim materjalom oko monitora, u tom slucaju onda ne mora da se nista radi oko skretnice ?

Pozdrav

NLP
05-04-2011, 11:21 PM
Ajde recimo 5 cm vazduha ako su pasivni i nemaju probleme sa zagrijavanjem.
Napraviš kostur iz letvi da.
Onda obloži kostur sa vunom da.
Ja bih išao sa tkaninom.
Ne treba nipta oko skretnica, jer nisi monitorima promijenio karakteristiku zračenja iz omni u hemisferu.

boggy
05-04-2011, 11:38 PM
Hvala na savetima,jasno mi je da se terba drzati nekog plana,projekta,ali da bih ga uradio nacrtao trebale bi mi neke smernice kao na primer,

Lakse je nacrtati nego praviti, u ovom slucaju barem... a ti si vec krenuo nesto da pravis...
Ne moze ti niko jednostavno objasniti sta treba da uradis, a da ti to ne nacrta, a za to treba vremena koga nemam. Zato je najbolje da ti nacrtas to sto si trenutno naumio, pa ti mogu reci da li je to ok.

da li oko zvucnika,ako vec ne pravim kutiju za isti,a vidim na fotografiji koju je boggy postavio postoji neki vazdusni prostor oko monitora,........

Samo je ostavljen prostor za vece monitore nego sto su sada, ne treba to da te zabrinjava.

pozdrav

bogi

boggy
05-04-2011, 11:44 PM
.........
Ne treba nipta oko skretnica, jer nisi monitorima promijenio karakteristiku zračenja iz omni u hemisferu.
Uh, to bi bilo super... ali... zapravo jeste promenio karakteristiku zracenja, ali promena nije 6dB nego 2-4dB, u zavisnosti od apsorpcije tog prednjeg bass trapa na niskim frekvencijama.
......Ako se ne ide sa nekim cvrstim materjalom oko monitora, u tom slucaju onda ne mora da se nista radi oko skretnice ?
...

U svakom slucaju dolazi do pojacavanja bassa kako sam vec rekao, ali ako je napred bass trap odnosno prostor izmedju i oko zvucnika nije beton... pojacanje nece biti 6dB... nego manje, ... i u tom slucaju ima pojacanja bassa ali nije neophodno korigovati skretnicu jer se na tu karakteristiku mozes naviknuti dok radis.

pozdrav

bogi

NLP
06-04-2011, 12:48 AM
Onda ako zvučnike na stalcima obložiš vunom, promijeniš karakteristiku zračenja?!

boggy
06-04-2011, 02:44 AM
Onda ako zvučnike na stalcima obložiš vunom, promijeniš karakteristiku zračenja?!
da.

pozdrav

bogi

NLP
06-04-2011, 08:24 AM
Onda je razlika ako upotrebljava 30, 50 ili 80... kg/m3 vunu, jednako je onda ako nisu zvučnici obloženi sa vunom, nego su ispred prednje absorptivne stene?

boggy
06-04-2011, 12:09 PM
Onda je razlika ako upotrebljava 30, 50 ili 80... kg/m3 vunu, jednako je onda ako nisu zvučnici obloženi sa vunom, nego su ispred prednje absorptivne stene?
Sad nisam siguran da razumem sta pitas.

Skoro da svaka intervencija na kabinetu, pogotovo na prednjoj povrsini (front baffle) izaziva (cujnu i merljivu) promenu radijacione karakteristike... ukljucujuci i recimo, male sundjere (velicine kutije za sibice) blizu/oko tweetera... tako da ne vidim sta te zbunjuje...

Poenta onoga sto sam napisao je da ce u "mekom soffitu" koji Grada pokusava da napravi, biti pojacan bass, ne 6d, ali "u nekoj manjoj meri", medjutim i dalje cujno i merljivo u odnosu na free standing monitore na istom mestu ali na stalcima, zato sto je i to dovoljno da se napravi (delimican) proces prelaska iz omnidirekcionog zracenja u polu-prostorno (hemisfericno) zracenje, iako nisu montirani u beton, kako sam vec rekao, ali isto tako ni "gain" u tom akustickom shelving filtru nije 6dB, nego manje (sto sam takodje vec rekao)

pozdrav

bogi

NLP
06-04-2011, 12:20 PM
Da, da ali mi nije jasno ako imamo "mekani flush" (može da su namjesto okvira upotrjebe samostalni stalci) ili da se zvučnici pomaknu sa stalcima izvan, kakva je razlika?

boggy
06-04-2011, 12:21 PM
Da, da ali mi nije jasno ako imamo "mekani flush" (može da su namjesto okvira upotrjebe samostalni stalci) ili da se zvučnici pomaknu sa stalcima izvan, kakva je razlika?
hm... i dalje ne razumem na sta ciljas...

pozdrav

bogi

NLP
06-04-2011, 12:37 PM
Pa da se promeni zračenje nije dovoljno mekana ili tvrđa vuna (recimo 80kg/m3), to nema nekog značenja za nizke frekvencije.

boggy
06-04-2011, 12:54 PM
Pa da se promeni zračenje nije dovoljno mekana ili tvrđa vuna (recimo 80kg/m3), to nema nekog značenja za nizke frekvencije.
Ima znacenja ako se posmatra u odnosu na "nista"... odnosno slobodan prostor, vazduh. Uticaj kamene vune mozda nije dovoljan da bi se izvela kvalitetna izolacija (40dB ili bolje)... kvalitetna apsorpcija (10dB ili bolje)... ali se nekoliko decibela mogu podici i najnize frekvencije kada se s njom realizuje "meki soffit" jer je utoliko drugacija od "nicega"... odnosno kada stavis kamenu vunu okolo, i ako si zaustavio do neke mere omnidirekcionu radijacionu karakteristiku (bass trapom)... onda sigurno ne mozes ocekivati da bass trap oko zvucnika ne utice na njihovu akusticku impedansu, koja se manifestuje na nacin koji sam opisao.

pozdrav

bogi

NLP
06-04-2011, 01:01 PM
Dobro, hvala, uzeto na znanje, mislio sam da je razlika premala, da bi se mogla uočiti, izmjeriti.

boggy
06-04-2011, 01:12 PM
Dobro, hvala, uzeto na znanje, mislio sam da je razlika premala, da bi se mogla uočiti, izmjeriti.
Pa, kada stavis sloj kamene vune debljine 50cm (pola metra) ili vise na zidove, ona sigurno ima NEKI uticaj na niske frekvencije (apsorpcija/refleksija/transmisija).... i to ne treba mesati sa cinjenicom da nama nije dovoljan taj i toliki uticaj da bi smirili bass frekvencije u sobi do nivoa kojim bi mi i klijent bili zadovoljni... jer to sto mi nismo zadovoljni sa stepenom apsorpcije na niskim frekvencijama, ne znaci da je (apsorpcije) uopste nema, isto vazi i za refleksiju kao i za transmisiju...

pozdrav

bogi

p.s. i da... ako je tesko izmeriti uticaj na niskim frekvencijama, zbog mnogo razloga... ne znaci da uticaja nema, i da ga je nemoguce izmeriti. Mozemo samo biti nesigurni u izmerene rezultate... odnosno ne mozemo biti sigurni u tacan i precizan izmeren nivo uticaja... ali se merenjima moze proveriti da li postoji opisana pojava li ne... (mislim.... mozemo biti nesigurni da li je na nekoj frekvenciji izmereno +1.2 ili +2.3dB, recimo... ali sa sigurnoscu mozemo ustanoviti da nije +0dB, odnosno nije bez ikakvog uticaja)

NLP
06-04-2011, 01:35 PM
Da razumem tvoje razmišljanje, ima nešto na tome.

boggy
06-04-2011, 03:47 PM
Da razumem tvoje razmišljanje......

Nije (samo) razmisljanje, nego iskustvo.
Ako ne verujes, probaj pa ces videti i sam. :)

pozdrav

bogi

grada27
10-04-2011, 05:51 PM
Dosao na red i plafon,jos da izbusim rupe za sijalice i to bi bilo to. Da li neko zna mozda kakvi tiplovi idu u plafon da bi to sve drzalo
Plafon je klasican punioci i gredice naliven betonom.

pozdrav!

Eomsy
10-04-2011, 08:23 PM
Imaš željeznih tipla (ankera) za beton različitih dimenzija, sa pripadajućim šrafima :wink:. Kako više šrafiš to se tipla više širi unutar rupe i ako ti je plafon dovoljno čvrst, nemaš brige ... Moj main cloud (koji ima brijem više od 100 čila) drže "samo" 4 tipla 8-ce ... Uglavnom ovako nešto ...

http://img535.imageshack.us/img535/5999/01anker20za20beton.jpg

grada27
10-04-2011, 09:24 PM
Ne znam da li si me razumeo,nije mi plafon sav od betona vec su to gredice kako majstori zovu i puniocima to je kao i obicni blokovi samo drugacijih dimenzija,znaci ako promasim tu gredicu koja je armirana od betona udaram u obican blok koji je supalj.Sada ne znam moze li,a deluje mi da moze takav tipl da ide osim u beton i u obican supalj blok. U svakom slucaju hvala na informaciji raspitacu se gde moze da se kupi takav tipl.

pozdrav!

boggy
10-04-2011, 10:00 PM
Ne znam da li si me razumeo,nije mi plafon sav od betona vec su to gredice kako majstori zovu i puniocima to je kao i obicni blokovi samo drugacijih dimenzija,znaci ako promasim tu gredicu koja je armirana od betona udaram u obican blok koji je supalj.Sada ne znam moze li,a deluje mi da moze takav tipl da ide osim u beton i u obican supalj blok. U svakom slucaju hvala na informaciji raspitacu se gde moze da se kupi takav tipl.

pozdrav!
Ima plasticnih dugackih tiplova koji se rascvetavaju u supljini... pogledaj malo po prodavnicama... ima ih raznih... a ako hoces nekog specificnog proizvodjaca onda fischer (http://www.helisasrafovi.com/tiplovi.php).

pozdrav

bogi

grada27
10-04-2011, 10:23 PM
Posto je bilo reci oko kaveza za monitore, evo kako sam zamislio mislim da je ok,nisam jos sve zavrsio,ali se vidi kako izgleda.Planiram da okolo ukucam azmu jedan sloj ili dva koji ce odvojiti kamenu vunu od monitora,nadam se da nisam negde zabrljao.

pozdrav!

boggy
11-04-2011, 07:33 AM
OK, vidim da nastavljas bez crteza... pa cemo svaku tvoju ideju videti kada bude bila vec napravljena, a ne samo nacrtana...

1. Nije mudro napraviti cvrstu vezu police za zvucnik sa zadnjim zidom, ako nije dovoljno cvrst oslonac pa ga moras dodatno ucvrscivati, mudrije je pojacati noge i formirati stalke, koji su nezavisni od konstrukcije.
Prilikom reprodukcije midwoofer zvucnika ima vibracije napred nazad, i bez obzira sto je kabinet izuzetno tezak, reakcija kabineta na akciju membrane ipak postoji, makar membrana imala masu od samo 20-ak grama, i ako povezes cvrsto sa zadnjim zidom prenosis vibracije na zadnji zid... takodje treba izbeci i povezivanje sa prednjom konstrukcijom te obezbediti zasebne oslonce za stalak a zasebne za konstrukciju.
2. Koliko vidim, poravnao si osnovnu, grubu, konstrukciju sa povrsinom zvucnika, i ne verujem da ce ti ta povrsina ostati "front" nego ces je necim pokriti, tapacirati, mozda MLS difuzor praviti.... u tom slucaju front zvucnika ostaje ukopan, jer nisi predvideo debljinu "tapacirunga".
3. Praviti celu konstukciju od krovnih letvi mi malo deluje preslabo ... par stafni 8x5 ili 7x5cm bi poboljsalo (moj, subjektivni) utisak cvrstine.

pozdrav

bogi

grada27
12-04-2011, 11:18 PM
Sto se tice cvrste veze police za zvucnik i zida,nisam morao tako da uradim,polica stoji cvrsto na 4 noge,nego sam mislio kao ajde da pojacam celu konstrukciju posto su monitori prilicno teski,nije neki problem to srediti.Zanima me,sta se desava kada se vibracije prenesu na zid,sta se konkretno desava sa zvukom, koja anomalija je tada dominantna?

Ove letvice oko zvucnika su samo letimicno postavljene cisto da se vidi otprilike kakvu sam nemeru imao sto se tice nekog kaveza i odvajanja zvucnika fizicki od kamene vune.Savete koje sam dobio mnogo mi znace pokusacu da ih primenim sto bolje budem mogao,zao mi je sto nemam vremena da to sve lepo iscrtam,nema veze Boggy je to savrseno objasnio kako bi to trebalo da bude i veliko mu hvala na tome!

Imao bih jedno pitanje,a to je kada budem postavljao letvice bina. difuz. kolika je debljina tih letvica,da bih ostavljao mesta za iste.Ja sam prema nekim slikama vidjao da je oko 6mm ok.Odprilike ta je debljina pervajz lajsne,da li je ona dobra za tu namenu?

boggy
12-04-2011, 11:28 PM
Sto se tice cvrste veze police za zvucnik i zida,nisam morao tako da uradim,polica stoji cvrsto na 4 noge,nego sam mislio kao ajde da pojacam celu konstrukciju posto su monitori prilicno teski,nije neki problem to srediti.

greska. ako zelis da ucvrstis policu da se ne klati.. stavi kosnike (dijagonalne veze) na noge od police.

Zanima me,sta se desava kada se vibracije prenesu na zid,sta se konkretno desava sa zvukom, koja anomalija je tada dominantna?

kada se vibracije prenesu na zid, onda zid "svira"... s obzirom da mu je povrsina velika, dovoljni su mikronski pomeraji da on "propeva".

Ove letvice oko zvucnika su samo letimicno postavljene cisto da se vidi otprilike kakvu sam nemeru imao sto se tice nekog kaveza i odvajanja zvucnika fizicki od kamene vune.Savete koje sam dobio mnogo mi znace pokusacu da ih primenim sto bolje budem mogao,zao mi je sto nemam vremena da to sve lepo iscrtam,nema veze Boggy je to savrseno objasnio kako bi to trebalo da bude i veliko mu hvala na tome!

Problem je sto "boggy" ne ume da objasni ako ne vidi sta si uradio.
A i ti ces na kraju skapirati da si vise vremena potrosio upravo zbog toga sto nisi crtao.

Imao bih jedno pitanje,a to je kada budem postavljao letvice bina. difuz. kolika je debljina tih letvica,da bih ostavljao mesta za iste.Ja sam prema nekim slikama vidjao da je oko 6mm ok.Odprilike ta je debljina pervajz lajsne,da li je ona dobra za tu namenu?
dobra je svaka drvena lajsna za tu namenu.... od 1cm do 5cm (bilo koja dimenzija, dubina ili sirina)

to je jako blag difuzor i ne mora se preterivati, bolje je nego samo apsorptivna ili samo reflektivna povrsina.

pozdrav

bogi

grada27
17-04-2011, 10:49 PM
Ostavio sam mesto gde bih heftao platno i letvice,negde oko pola santimetara toliko je odprilike debela lajsna koju sam imao kao uzorak,sada nisam imao vremena da se pozabavim nogarima,ali sam ovo zavrsio.Mislio sam da cu to puno brze da zavrsim,ali valjda su i godine u pitanju nesto mi bas sporo ide,a i brzo se umorim :(. Meni ovo deluje bas cvrsto ne pomera se ni malo levo ili desno. Posto nisam imao prilike da cujem neki sredjen prostor, nemam pojma sta cu dobiti,plasim se samo da ne bude previse mutav sa tolikom kamenom vunom i jakog basa.

Veliki pozdrav!

boggy
18-04-2011, 07:26 AM
............nemam pojma sta cu dobiti,plasim se samo da ne bude previse mutav sa tolikom kamenom vunom i jakog basa.
.......

Ne brini.
Prostor je "mutav" ako nema refleksija visokih frekvencija a pri tom je bas potpuno neartikulisan i divlja. To svakako NECES dobiti.
Sa puno kamene vune se ne dobija "mutav" prostor.
Mutav prostor se dobija sa premalo kamene vune (samo po zidovima, jedan sloj)

pozdrav

bogi

grada27
30-04-2011, 10:34 PM
Uzeo sam danas kamenu vunu,sada ne mogu da se okrenem u sobi od iste,ali cu se vec nekako snaci,bukvalno pola prostora je uzela od inace vec malog prostora,ali sta da se radi ne moze se protiv fizike i njenih zakona.Okacicu fotke da se vidi gde sam uspeo da smestim svu tu vunu.

Pozz!

grada27
01-05-2011, 08:46 PM
Nadam se da vise necu da rasturam,poslusao sam savet sto mi je dao boggy i odvojio postolje za zvucnik od zida i rostilja tako da je sada nezavistan i nece moci da prenese nikakve vibracije na zid i rostilj.Stavio sam i kosnike tako da je bas stabilan.Nazalost uradio sam samo jedno postolje ceka me i drugo uh.Bice mi malo nezgodno da trpam sada kamenu vunu oko svih tih precaga,ali sta da se radi,ako mora onda mora

pozz!

NLP
02-05-2011, 02:05 AM
Fino, tako treba.
Jesi li upotrebio kakvo namjensku gumu i slično?!

grada27
02-05-2011, 03:03 AM
Samo sam stavio 2 sloja azme ispod zvucnika i jos okolo zvucnika sa prednje strane gde dodiruje rostilj,ne znam gde bi isla inace guma?

pozz!

boggy
02-05-2011, 03:44 AM
Samo sam stavio 2 sloja azme ispod zvucnika i jos okolo zvucnika sa prednje strane gde dodiruje rostilj,ne znam gde bi isla inace guma?

pozz!
Ok je azma.

pozdrav

bogi

NLP
02-05-2011, 12:13 PM
Guma bi mogla biti tamo gde je Azma:)
Poanta je da se čim manje prenose vibracije.

analog
02-05-2011, 01:32 PM
A kako možemo saznati da li bolje radi azma ili guma za tu svrhu? Guma koje tvrdoće?

boggy
02-05-2011, 06:08 PM
Guma bi mogla biti tamo gde je Azma:)
Poanta je da se čim manje prenose vibracije.

Ne moze bilo koja guma.
U ovom slucaju je bolje/jednostavnije/jeftinije resenje azmafon.

Pozdrav

bogi

grada27
02-05-2011, 06:10 PM
Da li je ok strpati i monitor kompa u zid,nesto gledam i bas bi mi znacilo na ustedi u prostoru.Ako moze, ima li tu nesto na sta treba obratiti paznju?

Pozz!

boggy
02-05-2011, 06:12 PM
A kako možemo saznati da li bolje radi azma ili guma za tu svrhu? Guma koje tvrdoće?
Dobro pitanje, ali,... cak i da znas koje tvrdoce treba da bude, kako ces kupiti parcence bas TE gume?

pozdrav

bogi

boggy
02-05-2011, 06:14 PM
Da li je ok strpati i monitor kompa u zid,nesto gledam i bas bi mi znacilo na ustedi u prostoru.Ako moze, ima li tu nesto na sta treba obratiti paznju?

Pozz!
Ako pricas o vga monitoru, vec smo objavljivali slike sa LCD (HD) TV okacenim izmedju zvucnika u jednom studiju.

pozdrav

bogi

grada27
02-05-2011, 06:32 PM
To sam video,ipak su okaceni spolja,moze li se strpati tako da samo ekren bude vidljiv?Za sada bih stavio ovaj koji imam,ali bih ostavio veci prostor za eventualnu zamenu jednog dana,prvenstveno me zanima da li je problem tu najveci oko grejanja monitora i kako se resava takav problem,postoji li tu neka kvaka oko hladjenja?

pozz!

boggy
02-05-2011, 06:38 PM
To sam video,ipak su okaceni spolja,moze li se strpati tako da samo ekren bude vidljiv?......
Nije spolja, nisi dobro video, lajsne jos nisu montirane. Bice potpuno "ukopan" kad zavrsimo.

pozdrav

bogi

grada27
02-05-2011, 06:49 PM
http://rumski.com/forum/attachment.php?attachmentid=9478&stc=1&d=1301953886

Da li mislis na ovu fotku,ovde je ceo monitor okacen ne vidim razlog da se zatvara ili gledam pogresnu fotku?

pozz!

boggy
02-05-2011, 07:13 PM
http://rumski.com/forum/attachment.php?attachmentid=9478&stc=1&d=1301953886

Da li mislis na ovu fotku,ovde je ceo monitor okacen ne vidim razlog da se zatvara ili gledam pogresnu fotku?

pozz!
Ne, ne mislim na tu...

imas na Pro Sound Web forumu, ali se ne vidi najbolje.
http://recforums.prosoundweb.com/index.php/t/33208/11544/

pozdrav

bogi

NLP
02-05-2011, 07:42 PM
Dobro pitanje, ali,... cak i da znas koje tvrdoce treba da bude, kako ces kupiti parcence bas TE gume?

pozdrav

bogi

Zadnje vreme koristim Sylomer:
http://www.getzner.com/en/solutions/materials/sylomer/
ima nekoliko firmi u SLO pa se za male pare (ili čak badava) dobiju male količine Sylomera tvrdoče koje hočeš.
Veoma je praktičan, nisam verovao da je toliko dobar.
Do sada sam uzimao od jedne firme u SLO koja sama pravi gumu za plivajuče podove, skoro badava, tvrdoče te debelinu koje sam htio, čak i obliku naprave kakvu hočeš.

boggy
04-05-2011, 12:23 PM
Zadnje vreme koristim Sylomer:
http://www.getzner.com/en/solutions/materials/sylomer/
ima nekoliko firmi u SLO pa se za male pare (ili čak badava) dobiju male količine Sylomera tvrdoče koje hočeš.
Veoma je praktičan, nisam verovao da je toliko dobar.
Do sada sam uzimao od jedne firme u SLO koja sama pravi gumu za plivajuče podove, skoro badava, tvrdoče te debelinu koje sam htio, čak i obliku naprave kakvu hočeš.
Ne preporucujem gumu za zvucnike bez ozbiljnog proucavanja neke knjige o izolaciji od vibracija.

Nisam se preterano udubljivao u dokumentaciju sa sajta ali napominjem da su apsolutno najvece vibracije kod zvucnika napred-nazad, a ne gore-dole, tako da standardne formule za plivajuci pod ne rade... zato sto imamo zahtev za kompenzacijom lateralnih vibracija, i za taj slucaj obicno nisu dokumentovane karakteristike u proizvoidjacevim specifikacijama (za ove i slicne proizvodjace materijala za resavanje gradjevinskih/masinskih vibracija), te se do proracuna/realizacije mora doci sopstvenim merenjima karakteristika i eksperimentom, ne direktno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vibration

Konkretno je vazna slika levo (klikni na sliku za vecu):

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/7b/Forced_Vibration_Response.png/800px-Forced_Vibration_Response.png (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/7b/Forced_Vibration_Response.png)

Zbog cinjenice da je izolacija od vibracija gumom i oprugom pretezno reaktivna (odnosno ima izrazen PEAK u frekventnoj karakteristici i POJACANJE vibracija na toj frekvenciji), najsigurnija varijanta ispod zvucnika je azmafon/kamena vuna (kao sto sam vec preporucio), zato sto su oba materijala pretezno rezistivna (veliki damping), ako ne zelis da, zbog primene pogresne gume, zvucnik vibrira vise nego bez icega na nekoj specificnoj frekvenciji, jer u slucaju gume postoji rezonantna frekvencija, na kojoj su vibracije POJACANE, a ta frekvencija zavisi od mase opterecenja (zvucnik) i karakteristika elasticnosti gume (koje ne znas za lateralan slucaj), te lako (mehanicka) rezonancija moze biti u cujnom opsegu (mnogo lakse nego sto mozes pretpostaviti).

vise o tome imas, recimo, u http://books.google.com/books?id=jw4Xti9HGSUC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false (knjiga je prilicno ozbiljna, ali na ovu temu nema "neozbiljnih")

Inace se slazem da je izolacija od vibracija reaktivnom metodom (guma, opruga) bolja od rezistivne metode (azmafon, kamena vuna)... POD USLOVOM da je moguce jednostavno proracunati sve parametre i nabaviti odgovarajucu gumu, odnosno gumu u odgovarajucem obliku, te to uklopiti sa konstrukcijom podloge, kao i masom zvucnika... i pod uslovom da su ti proracuni uradjeni tacno i da se u realnosti sve i ponasa kao po proracunu. U suprotnom se dobijaju gori rezultati od nikakve izolacije, a tek mnogo gori od izolacije azmafonom i kamenom vunom.

Za amatere to nije lako dohvatljivo, i zbog opasnosti da se stvari ucine gorim, ovakve metode/materijale ne preporucujem DIY zajednici.

pozdrav

bogi

NLP
04-05-2011, 02:44 PM
Da jeste da, tako je.
Iskustveno upotrebljavam kombinaciju sendvič gume/Sylomera i kamene vune, jer samo sa kamenom vunom nisam dostignuo mnogo.
Svakako treba je odabrati pravu čvrstoču, bez toga je badava, nije dobro ni pretvrdo ni premekano svakako, inače če biti još slabije nego da ne bi upotrebili ništa.

boggy
04-05-2011, 02:51 PM
.......
Svakako treba je odabrati pravu čvrstoču, bez toga je badava, nije dobro ni pretvrdo ni premekano svakako,...

Ajd kad hoces da brbljamo neprecizno:
1. "Pretvrdo" povisuje rezonantnu frekvenciju i to je obicno prvi problem i za plivajuce podove i montazu zvucnika, jer izaziva rezonanciju na nekoj specificnoj frekvenciji koja moze biti u cujnom opsegu, i tada je "plivajuce" resenje gore nego da nista nismo radili.
2. "Premekano" ima problem sa "nosivoscu" gde je, kao sto ime kaze, premekano da bi izdrzalo masu (opterecenje), iako je (teoretski) rezonantna frekvencija dovoljno ispod cujnog opsega, odnosno opsega u kome vibracija uopste ima, ali je, nazalost, neizvodivo u realnosti...

Izmedju ove dve krajnosti se nalazi resenje, ali ga nije trivijalno naci.

Samo kamena vuna ili samo azmafon NEMA (ovako izrazenu) pojavu rezonancije, ali ipak do neke mere smanjuje vibracije koje se prenose na konstrukciju (sto je ovde slucaj)

pozdrav

bogi

NLP
04-05-2011, 06:58 PM
Pa baš sam to napisao, nekoliko prosto da ne zbunim DIY-erse, ne razumem.

boggy
04-05-2011, 09:00 PM
Pa baš sam to napisao,...

da, ok.

pozdrav

bogi

grada27
04-05-2011, 10:17 PM
Koja debljina azme bi odgovarala da bude ispod zvucnika,u mom slucaju stavio sam jedno 2cm,sada je gotovo ako cu morati deblji sloj,ne gine mi prepravka.

Pozz!

boggy
04-05-2011, 10:24 PM
Koja debljina azme bi odgovarala da bude ispod zvucnika,u mom slucaju stavio sam jedno 2cm,sada je gotovo ako cu morati deblji sloj,ne gine mi prepravka.

Pozz!

dosta ti je 2cm, ima vremena za prepravke

pozdrav

bogi

grada27
08-05-2011, 11:06 PM
Poceo sam da redjam vunu,ali sam se setio, da li je pametno preci silikonom sve spojeve na rostilju, da ne bi izlazila prasina ,mada ce ona uvek naci neki prolaz :(. Veliki pozz!

NLP
08-05-2011, 11:15 PM
Pa možeš ako misliš da če pomoči.
Daj nabavi si konkretnu tkaninu i ako nemaš sigurnosti u odabranu tkaninu upotrebi kao prvi sloj koprenu za vrtove http://www.tosama-trgovina.si/b/84_VRTEKS te posle preko dekorativnu tkaninu.

grada27
29-05-2011, 08:58 PM
Napokon cu dobiti nekih 15 dana slobodno,pa se nadam da cu zavrsiti.Ostavio sam rupu u kamenoj vuni da mogu ruku da provucem u slucaju da mora nesto oko kabla da se radi:wink: evo i slike.Nadam se da nisam nigde zabrljao,ne mogu da verujem da je do sada otislo vise od 15 bala kamene vune i ko zna jos koliko ce.

NLP
29-05-2011, 09:51 PM
Ako hočeš nešto ozbiljno da napraviš, tako i treba, samo napred!8-)

analog
29-05-2011, 11:07 PM
Svaka čast, lepo napreduje, idemo dalje! :)

boggy
30-05-2011, 03:14 AM
Grado, pridruzujem se "drugarskom tapsanju po ramenu" :D
Dobro izgleda...

pozdrav

bogi

grada27
01-06-2011, 10:54 PM
Hvala na podrsci,naravno da ne odustajem.Imam jedno pitanje,a tice se estetike.Nesto gledam i cini mi se da bi lepo izgledalo ako bih brodskim podom zatvorio jedno pola metra od plafona,naravno sve ostalo bi bilo otvoreno tj u platnu i letvicama oko zvucnika.Sada ako bi to pravilo neki akusticki problem, onda nista :(

pozz1

boggy
01-06-2011, 11:00 PM
Hvala na podrsci,naravno da ne odustajem.Imam jedno pitanje,a tice se estetike.Nesto gledam i cini mi se da bi lepo izgledalo ako bih brodskim podom zatvorio jedno pola metra od plafona,naravno sve ostalo bi bilo otvoreno tj u platnu i letvicama oko zvucnika.Sada ako bi to pravilo neki akusticki problem, onda nista :(

pozz1

To bi napravilo akusticku promenu, ne zasigurno problem. Ako nisi siguran onda pokusaj da smontiras MLS diruzor koji ima 50% vazduho propustiljvosti. Orijentisi letvice horizontalno radi lepse estetike i to je to. Letvice stavljas preko platna, koga si ranije zakucao.
O MLS smo vec pricali u nekoliko tredova... glavna diskusija je bila u Eomsy-jevom legendarnom threadu.

pozdrav

bogi

grada27
01-06-2011, 11:04 PM
Mislim na ovaj deo iznad prozora bude zatvoren brodskim podom do plafona,naravno ako to ne pravi neki problem.

pozz

boggy
01-06-2011, 11:05 PM
Brodski pod do plafona ili MLS do plafona je prilicno slicna intervencija. Razumeo sam te sta si mislio... mada jos uvek treba da ga popunis kamenom vunom.

pozdrav

bogi

grada27
04-06-2011, 11:09 PM
Uspeo sam da napunim kamenom vunom sve.Sutra cu pokusati da okacim plafon,ali pre toga moram jos u nabavku kamene vune,do sada preko 25 bala,a zidove nisam ni poceo, kao ni vokal booth :shock:,ne znam samo gde nestaje sva ta kolicina.Utisci, soba mi i dalje zvoni na pljesak,videcu kad se okaci plafon.

Pozz!

boggy
04-06-2011, 11:38 PM
........:shock:,ne znam samo gde nestaje sva ta kolicina.

Dobro mi je poznat taj "fenomen".

...soba mi i dalje zvoni na pljesak,videcu kad se okaci plafon.
....!
Zakosi cloud, kada ga budes montirao. 5-10 stepeni. (nizu stranu stavi napred)
Tretiraj zidove.
Kad sredis jednu stvar, pojavi se druga, koju nisi do tada cuo zbog prve... to je jos jedan (takodje poznat) "fenomen".

pozdrav

bogi

NLP
05-06-2011, 12:10 AM
Flutter echo če na paralelnim golim površinama još uvijek postojati, otkloni se ga sa absorbcijom, difuzijom ili kombinacijom obojeg.
Ali on nije baš tako strašan ako ga nema u sweet spotu, nego nesređeni basevi a na tom predmetu upravo radiš.
Flutter brzo rešiš jer se dešava na dosta visokima frekvencijama (čak i usrani akustički sundjeri su dovoljni za ta zadatak) a niske teško jer treba stvarno dosta absorpcijskog materijala u malim kubikažama/prostorijama.

analog
05-06-2011, 09:32 AM
Super napreduje Grado! :jupi:
Da li možeš da proceniš koliko ti je vremena trebalo za sečenje i montiranje kamene vune [bez drvene konstrukcije]?

Nisi fotografisao, ali predpostavljam da imaš sličan tretman i na zidu iza leđa? Ovaj u koji gađaju monitori.

grada27
05-06-2011, 11:53 AM
Super napreduje Grado! :jupi:
Da li možeš da proceniš koliko ti je vremena trebalo za sečenje i montiranje kamene vune [bez drvene konstrukcije]?

Nisi fotografisao, ali predpostavljam da imaš sličan tretman i na zidu iza leđa? Ovaj u koji gađaju monitori.

Na zadnjem zidu osim supercunkova nemam nista.Planirao sam da tu stavim neki difusor,ali ne znam da li bi trebalo neka merenja uraditi da bi se pogodile prave frekfence koje ce se gadjati,ili se to radi onako koliko prostor dozvoljava.Predpostavljam da treba ici na vise frekfence preko 1000? Mozda to ostavim za kraj,da samo postavim apsorbere i malo naviknem uvo i vidim kako to sve radi,pa onda raditi difusor?Kamenu vunu sam jako brzo poredjao to ide brzo,ali savetujem sve koji rade sa njom da nose rukavice,ja nisam pa sam se odrao cesajuci :banghead:

pozz!

grada27
05-06-2011, 11:59 AM
evo i fotke

sasaristic
05-06-2011, 12:08 PM
Na zadnjem zidu osim supercunkova nemam nista.Planirao sam da tu stavim neki difusor,ali ne znam da li bi trebalo neka merenja uraditi da bi se pogodile prave frekfence koje ce se gadjati,ili se to radi onako koliko prostor dozvoljava.Predpostavljam da treba ici na vise frekfence preko 1000? Mozda to ostavim za kraj,da samo postavim apsorbere i malo naviknem uvo i vidim kako to sve radi,pa onda raditi difusor?Kamenu vunu sam jako brzo poredjao to ide brzo,ali savetujem sve koji rade sa njom da nose rukavice,ja nisam pa sam se odrao cesajuci se:banghead:

pozz!

da dodam....
Ne samo rukavice vec i kakvu takvu masku za disanje , a kada se radi na visini(plafon i sl.) , obavezno kapa i naocare.
Inace vuna koja je tezine ispod 50 kg/m3 se jako lako raspada , tako da se sa njom dosta teze manipulise.
Jos jedan mali tip kako iskoristiti ostatke i sitne delove koji ostanu od secenja a koje sam ja u pocetku uglavnom bacao......uzme se dzak od kafe i sve se natrpa u njega , normalno , izvrsi se i pritisak pri pakovanju da bi se dobilo na gustini....onda se nagura gde vec fali vune i na taj nacin moze da se na vecoj kolicini ustedi i do 1m3 vune, koja bi se inace ,ili bacila.... ili pravila dodatni rizik od emitovanja sitne prasine koja je kod odpadaka od secenja jako prisutna.

analog
05-06-2011, 01:28 PM
Planirao sam da tu stavim neki difusor,ali ne znam da li bi trebalo neka merenja uraditi da bi se pogodile prave frekfence koje ce se gadjati,ili se to radi onako koliko prostor dozvoljava.Predpostavljam da treba ici na vise frekfence preko 1000? Mozda to ostavim za kraj,da samo postavim apsorbere i malo naviknem uvo i vidim kako to sve radi,pa onda raditi difusor?

Bilo bi bolje da je aposrpcija iza difuzora, ali u svakom slučaju i samo difuzor je bolji od golog zadnjeg zida. Izmeri koliko imaš cm od tog zida do mesta slušanja pa javi

grada27
05-06-2011, 01:36 PM
Bilo bi bolje da je aposrpcija iza difuzora, ali u svakom slučaju i samo difuzor je bolji od golog zadnjeg zida. Izmeri koliko imaš cm od tog zida do mesta slušanja pa javi

Tacno 2 metra

analog
05-06-2011, 01:40 PM
Ja bih tu stavio difuzor od 1khz

Edit: a proveri i gde ti gađaju tweeteri na taj zadnji zid, možda ovaj 1k difuzor postavljen u sredini zadnjeg zida neće imati puno posla

analog
05-06-2011, 01:54 PM
Ustvari kada pogledam specifikacije nekih tweetera, uglavnom pad kreće oko 4k pri uglu od 30 stepeni, tako da taj difuzor u sredini ipak nebi bio gubljenje vremena i novca.

grada27
05-06-2011, 02:25 PM
Proverio sam ogledalom i oba zvucnika se vide na zadnjem zidu levo i desno s tim sto je taj deo sobe nizi za nekoh 15 cm od prednjeg dela,sto znaci da su zvucnici iz te pozicije visi za 15 cm u odnosu na pravo slusanje.Sada da li to ima neke veze ili ne? Pitam jer pominjes ugao od 30 stepeni.

analog
05-06-2011, 02:36 PM
naveo sam 30 stepeni jer sam predpostavio da nećeš moći da postaviš difuzor u osi tweetera, već pod uglom. na 15 i 30 stepeni se obično mere tweeteri u svojim datasheet-ovima, pa sam se poslužio njima da vidim koliki je pad van ose

boggy
05-06-2011, 03:40 PM
.....tako da taj difuzor u sredini ipak nebi bio gubljenje vremena i novca.
Ne bi...

pozdrav

bogi

grada27
14-06-2011, 02:46 AM
Konacno uzeh letvice za MLS, uzeo sam nekih 110m,videcu koliko ce otici dimenzije su 4cm x 1cm i mikro fiber.Sutra mi stize onaj materjal sto je NLP pomenuo, kod nas ima vise naziva Lutrasil,Agril,Vrteks,Kovertan,a evo i fotke kako sam zamislio spoj za plafon.U samom plafonu isao sam sa onim tiplovima sto mi je Boggy predlozio,drze odlicno.Hvala Boggyu i svima za ne sebicne savete koje dobijam,ne znam kako bih to bez vas uradio!!!:grin:

Veliki pozz!

grada27
20-06-2011, 10:46 PM
Pokusavam da se dobro osiguram od prasine koja proizvodi kamena vuna,imam jako lose iskustvo sa tim.Sada ne znam da li sam preterao i nesto pokvario,ali sam morao sve da uradim da bih je eliminisao.Vunu sam prvo prekrio slojem azme,pa preko ono platno AGRIL, i to dva sloja, pa na kraju mikro fiber.Meni deluje obecavajuce,ali videcu u praksi kako ce se pokazati,jos cu staviti lajsne po ivici gde je sve to zaheftovano,nadam se da sam na dobrom putu.Ako to jos bude radilo kako treba, eto pravog recepta za eliminisanje prasine,mislim da je to vrlo bitna stvar. :wink: Tu su i fotke kako to izgleda.

pozz

Eomsy
20-06-2011, 10:57 PM
... eto pravog recepta za eliminisanje prasine,mislim da je to vrlo bitna stvar. :wink: Tu su i fotke kako to izgleda.

Brijem da bu to sasvim do panja 8-) ...

Solozabal
21-06-2011, 01:05 AM
To platno ne bi trebalo raditi probleme kod bas trapova, ali kod absorbera za prve refleksije ce vjerovatno imati negativni utjecaj.

boggy
21-06-2011, 08:50 AM
To platno ne bi trebalo raditi probleme kod bas trapova, ali kod absorbera za prve refleksije ce vjerovatno imati negativni utjecaj.
Ako preko stavi barem "MLS letvice" ocekujem da ce se negativan uticaj smanjiti.

ALI... treba posebno obratiti paznju, kada se ima tolika kolicina platna u vidu membrane... na cinjenicu da ce ta membrana oscilovati... i to je neminovno. E sad... postoji nesto gore od oscilacija a to je slucaj kada ta membrana udara u neku prepreku, letvicu, kamenu vunu ili sta god drugo, a da nije FIKSIRANA na tu prepreku. Ako to masovno postoji onda to predstavlja PROBLEM, koji se jasno cuje, ali, ako nema iskustva, tesko se procenjuje odkud to dolazi. Zato preporucujem da svi slobodni, napeti i nezaheftani slojevi platna u tapacirungu imaju barem 5mm prostora do prvih prepreka, da bi membrana komotno mogla da osciluje bez "klipovanja"....

pozdrav

bogi

NLP
21-06-2011, 08:01 PM
Ako imaš mikrotkaninu kroz koju možeš da duvaš bez nekog jačeg otpora onda ti ta dva sloja filca za vrtove (vidim da imaš letnu varijantu) + tkanina neče ništa pokvariti.

grada27
21-06-2011, 10:19 PM
Ako imaš mikrotkaninu kroz koju možeš da duvaš bez nekog jačeg otpora onda ti ta dva sloja filca za vrtove (vidim da imaš letnu varijantu) + tkanina neče ništa pokvariti.

Vazduh definitivno prolazi,nekako se rasprsi po povrsini isto kao kod pop filtera ,tek pri snaznijem duvanju u platno oseca se strujanje sa druge strane.Inace postoji razmak i to 1-2 cm izmedju platna i azme tj kamene vune tako da je to ok.Jedino sto mogu to je da idem sa jednim slojem AGRILA umesto sadasnjih dva?

pozz!

NLP
21-06-2011, 11:26 PM
Ako je letni celulozan filc onda je ok i sa 2 sloja ako zimski bolje je 1.