PDA

View Full Version : NAMM klavijature..

MHz
12-01-2007, 12:23 AM
Od onoga shto znam da izlazi:
Kurzweil PC3
Kurzweil SP2
Yamaha MOTIF XS6,7,8
Roland novi V-synth
Clavia, neka dual organ emulacija ako se ne varam..

..shta josh?

clusterchord
12-01-2007, 02:13 AM
korg opet izlazi s nekim novim produktom baziranim na KARMA tehnologiji. (zijev..)

clavia izlazi s dvomanualnim orguljama na principu modeliranih orgulja iz Electro serije. (opet zijev..)

trenutno je novi V-Synth cak i najinteresantiji.

ali, zato future Retro izlazi s malim analgnim semi-modularom, predvidjenim za elektroniku, tehno i ostale .. desktop, puno potova, cv i midi i/o.. slusao sam demose - vrlo fokusirani, tvrdi analog zvuk ala dosadasnji future retro proizvodi (i na tragu 303).

mislim da ce to dobro leci u produkciju tog tipa. radi analog drums bez problema - a la 808 909 i sire.. jedino treba ti par komada za cijeli set :rolleyes:, pa su ljudi koji su radili demose smaplirali svaki sound u electribe-s i onda potegnuli..

http://www.future-retro.com/XSAUDIO.html

neki kazu moderni MS-20. ima u tome istine makar mi zvuci hladnije i tvrdje od ms-20. sto uopce nije lose.. ovisi za sto ga koristis.

http://www.future-retro.com/XS_files/990.jpg

Stressbuster
19-01-2007, 10:11 PM
Korg M3
Sad sam citao o tome na Korg.com
Deluje mi vise nego zanimljivo...

p.s. Pozdrav svima-dugo citam ovaj forum, ovo je prvi put da se ukljucim u diskusiju. Pozdrav svima iz Zemuna!

DaBear
19-01-2007, 10:40 PM
I Open Labs je izbacio MIKO i NEKO trecu generaciju njihovih klavijatura

http://futuremusic.com/blog/?p=826

Moritz
19-01-2007, 10:48 PM
I konacno Waldorf....Ono sto trenutno znam je da je Stromberg jos u fazi zavrsavanja, bice ga u vise boja cak i u custom varijantama. To ce biti naj naj model u ponudi ove firme. Blofeld je u sustini microQ ali desktop varijanta sa jos nekim dodacima..USB, editor...itd. Zarenbourg je izgleda potpuno zavrsen model koji je baziran na fizickom modelovanju el. klavira tipa Rhodes, Clavi, Wurli...sa ugradjenim EMES zvucnicma. :) ...jedva cekam prve demoe.

P.S. evo i linka za ostale spravice koje su se pojavile ne NAMM-u http://www.midizoo.com/namm/

OFF
19-01-2007, 11:27 PM
Meni je Korg M3 neponovljivo ruzan....

alavuk
20-01-2007, 12:31 AM
se znaju cene za sve ovo sto ste naveli?????

MHz
20-01-2007, 02:28 AM
Meni je Korg M3 neponovljivo ruzan....

slazem se..katastrofa..

nisam josh uvek saznao niti jednu cenu.. :(

clusterchord
20-01-2007, 03:36 AM
ukoliko Stromberg bude zvucao iole ono sto ocekujem.. tj. kao spoj XT i Q+ pa jos neka napredna varijanta wavetablinga..

brate, uzimam to (sa analog filter opcijom) cim bude dostupan. prodat cu nesto ako treba.. :):D

nikad ljepseg sinta vidio nisam. svijetleca podnozja od potova ce biti standard na njemu. jaooo..

http://www.midizoo.com/namm/stromberg.jpg

sRce
20-01-2007, 04:09 AM
Stvarno najlepse nesto

boggy
20-01-2007, 05:25 AM
.... ...sa ugradjenim EMES zvucnicma. :) ...

.... koji imaju prilicno cenjene drajvere u krugovima ljubitelja zvucnika klase Picolino ;) :p

pozdrav

bogi

Rhino
20-01-2007, 09:30 AM
Kako se ovo cudo vozi?:rotfl:

MHz
20-01-2007, 09:04 PM
Josh fotki novog Rhodes-a..
http://createdigitalmusic.com/2007/01/19/namm-gallery-the-rhodes-is-back-in-all-its-retro-glory/

jako jako jako lepo.. :) a cena.. 2-5k :(

clusterchord
21-01-2007, 05:59 AM
meni se moram priznati uopce ne svidja. ne hvala zadrzat cu svoj rhodes stage iz 73-ce.:cool:

stovise. za te pare bih jos nabacio i jedan Wurlitzer 200a ili, isto rane 70te, Rhodes Suitcase.

naime, rhodes je vjecan instruemtn. samom mu malo paznje treba posvetiti. ne vidim razloga da se kupuje novi. ok svidja mi se da ima midi out (da mozes druge stvari voziti sa tom tipkom). ali i to se moze staviti na stari rhodes.

volume kontrola s desne strane - koji kreteni...

MHz
21-01-2007, 12:26 PM
meni se moram priznati uopce ne svidja. ne hvala zadrzat cu svoj rhodes stage iz 73-ce.:cool:

ok, razumem nekoga ko vec poseduje jedan (pogotovo iz te godine :)) ali sada ako bih kupovao, definitivno bih kupio novi. Zar ti ne bi? Poboljshana akcija, smanjena tezina, novi dizajn (stvar ukusa), midi,lcd display, ugradjeni tremolo, novi dizajn pedale (to je neshto shto mi se jako ne svidja kako je odradjeno kod starih modela), itd.

volume kontrola s desne strane - koji kreteni...

pogledaj ponovo..

Max
21-01-2007, 03:00 PM

stovise. za te pare bih jos nabacio i jedan Wurlitzer 200a ili, isto rane 70te, Rhodes Suitcase.

naime, rhodes je vjecan instruemtn. samom mu malo paznje treba posvetiti. ne vidim razloga da se kupuje novi.

Razumem te , i ja imam taj rhodes i to je taj sound ...... a za ovaj ( u kome zvucno nije nista promenjeno ) ne znam zasto davati ( do ) 5000 $ ????

Jedina stvar ( ako sam dobro shvatio ) je da ovaj Rhodes moze da " cita " midi , zapravo da svira kao oni klaviri na traku , to je po meni u stvari jedina zaista bitna prednost ( ako se to moze tako nazvati ) ......

ok svidja mi se da ima midi out (da mozes druge stvari voziti sa tom tipkom). ali i to se moze staviti na stari rhodes....

Nisam neki strucnjaka za klavijature i midije , ali kako se to radi ?????

Pozdrav

clusterchord
21-01-2007, 03:09 PM
ok, razumem nekoga ko vec poseduje jedan (pogotovo iz te godine :)) ali sada ako bih kupovao, definitivno bih kupio novi. Zar ti ne bi? Poboljshana akcija, smanjena tezina, novi dizajn (stvar ukusa), midi,lcd display, ugradjeni tremolo, novi dizajn pedale (to je neshto shto mi se jako ne svidja kako je odradjeno kod starih modela), itd.
pa sad kad bi sound bio 100% kao onaj koji treba biti (u sto sam skeptican za sad..), i kad bi sa svim time kostao 2 soma (a nece..) onda bi mozda trebalo razmisliti, pogotovo za nekoga ko nastupa okolo naokolo.

jedino sto ja jos zelim za svoj rhodes je jedna suitcase tremolo pedala (speakeasy music ili major key) i mali fender bassman 59. njam njam njam..

pogledaj ponovo..ah, valjda sam ja vidio sliku koju je neko bio okrenuo 180.. ovo je vec bolje.

clusterchord
21-01-2007, 03:19 PM
Jedina stvar ( ako sam dobro shvatio ) je da ovaj Rhodes moze da " cita " midi , zapravo da svira kao oni klaviri na traku, e to nisam znao. jesi siguran?

klasicna varijanta je midi out only. naime speakeasy music a i jos neke firme stavljaju neki opticki k.. koji skenira brzinu prolaska batica (hammera), na svaku tpiku, i pretvara infomaciju u midi i salje van. ideja je da mozes (obzirom da je rhodes akusticki prilicno tih) koristiti njegovu tipku da pogonis druge sinteve, bilo uzivo ili u studiju. na tom principu radi i moog piano bar.

medjutim , ici unatrag , tj. da npr. sa cubaseom mozes pogoniti rhodes da svira, e to je znatno kompleksnije - morao bi imati dodatnu mehaniku koja kontolu iz midija pretvara u opokret i udara u zicu..

iskreno, nisam siguran jos jeli su to stvarno napravili, ili nisu? morao bih malo pogledati.. ako jesu ne cudi me visoka cijena, samo.. kome to uopce treba pitam se? rhodes uvijek bolje odsviras sam, mislim nece sigurnoa netko kupiti ko nezna bas svirati, da ga koristi kao "modul".. to bi bilo apsurdno.

MHz
21-01-2007, 03:29 PM
kome to uopce treba pitam se? rhodes uvijek bolje odsviras sam, mislim nece sigurnoa netko kupiti ko nezna bas svirati, da ga koristi kao "modul".. to bi bilo apsurdno.

Slazem se ali naravno ako postoji kao dodatna funkcija - super.
Na sajtu (http://rhodespiano.com/rhodes_news.htm) pishe: Passive-to-active capability with MIDI. Nisam bash siguran shta to znachi..

MHz
21-01-2007, 03:52 PM
jedino sto ja jos zelim za svoj rhodes je jedna suitcase tremolo pedala (speakeasy music ili major key)

http://www.speakeasyvintagemusic.com/
Speakeasy je super! Imaju sjajan program, restauracije su im neverovatne..

jedna od najlepshih fotki :)

slowstar
25-01-2007, 05:01 AM
Ljudi moji,
Blago vama sto ste mladi, pa ne znate kakva je katastrofa bio taj RHODES, da ne
kazem Fender...
Posle svakog cimanja se rastimuje, nejednake jacine pojedinih tonova, menja boju i kad treba i kada ne treba, tezak je NEOPISIVO (imao sam, nazalost, i stage i suitcase model) mislim da se taj suitcase jos vuce negde po radio beogradu...Osim sto mora da se stimuje, glave mu se dirke, pucaju one zicice,
(tines) gumice se zaglavljuju - sve to pricam o POTPUNO NOVOM instrumentu, takvom kakav sam doneo iz New Yorka, a za transport sta sam platio, ne smem ni da se setim, a posledice cimanja istog, kao i Hammonda C3 i leslija, danas itekako osecam (krsta)
Man'te to "idolopoklonstvo" starim instrumentima, narocito RHODES i HAMMOND, kada sada postoje zaista veoma pristojne emulacije, i narocito "Physical modelling" koji je jos bolji nego samplovi, to vam kaze matori muzicar (50+) KOJI IMA VEOMA, VEOMA BOGATO ISKUSTVO SA TIM "STARUDIJAMA"
ukljucujuci osim navedenih i Oberheim modular 4 voice, Clavinet D6, ARP 2600
(on je jos i najlaksi, ali je fuseraj do bola, i tesko se stima, mada ne tako tesko kao Mini Moog koji je bio katastrofa)...Blago vama sto zivite u "modernim vremenima" ali ne preterujte sa teorijama kako su "pravi analogni" sintovi nesto mnogo bolji nego danasnji, i slicno. Ja veoma postujem hardware sintove u odnosu na virtualne na
P.C.- ima koji svi zvuce "providno" i sterilno, ali danasnji hardware sintovi su zaista odlicni, narocito kada se malo vise "odresi kesa"...
Pozdrav svima, i sve najbolje...

Max
25-01-2007, 10:48 AM
Uzimajuci u obzir tvoje iskustvo , staz i ostale nepobitne stvari koje ti idu na ruku , slozicu sa sa vecinom gore navedenih stvari . Ali moram da primetim sledece . Rhodes koji sam dobio za " studio " je u lepom stanju , mada je jako mator . Trebalo mi je ceo dan da ga nastimujem i tonski i karakterno po uputstvima Gorana Antovica ( sa foruma ) i oda tada je proslo nekoliko meseci i nema ni jednog traga o rastimavanju , zaglavljivanju i ostalim peripetijama koje su tebe zadesile . Shvatam da ga ne cimam i ne nosim na svirke i sl , sto je sigurno velika razlika od nacina upotrebe koji si ti pomenuo , ali stvarno ( da kucnem u drvo ) nemam ama bas nikakvih problema sa tim .

S' druge strane , cesto sam se ovde sporeckao sa ljudima ( pa i sa tobom ) braneci software i sl stvari , tako da sam probao Rhodes sa svim ( koje sam imao ) software ima i vrlo kriticki uporedjivao .

Po mom iskustvu , ima raznih rhodesa ( software ) koji su toliko isproducirani da bi ih i radije koristio za neku elektroniku i sl , ali ako pricamo o zvuku pravog Rhodesa , jedini koji moze prici je NI Elektrk piano . To su ( mislim ) pravi semplovi , i kad se sviraju neki polozeni akordi za balade i sl , zaista je tesko napraviti razliku izmedju dva . Medjutim , kada je bilo reci o nekom fanku , R n B ili slicnoj svirci , razlike su postale mnogo evidentnije , jer pravi Rhodes u raznim dinamikama stvarno dosta menja zvuk dok Ni radi to isto ali u mnogo manjoj meri i negde se izgubi taj " nadrkani " distorzirani momenat i prosto neda sviracu da izrazi svoj " bes " :)

Naravno da kad radimo neke reklame i sl , ne pada nam na pamet da " palimo " Rhodes , zbog komotnosti ( kvantizacije , i sl ) ali kad se radi o svirci gde Rhodes treba da se cuje ..... stvarno se oseti tih 15 - 20 % razlike .

O drugim instrumentima ne mogu da pricam jer nisam imao priliku da ih direktno uporedjujem .....

Eto , mozda ovo pisanije nekome bude i korisno :mrgreen:

Pozdrav

MHz
25-01-2007, 01:12 PM
Kada bih kupio ovaj novi Rhodes, ne verujem da bih ga nosio na svirke, osim mozda na neke vece dogadjaje/koncerte. Za manje svirke, stvarno (pored pc2, laptopa i raznih emulacija) ne vidim potrebu, osim radi lichnog uzivanja (pa ko voli - neka tegli :))

Shto se tiche emulacija, najvishe mi se svidja Scarbee (www.scarbee.com) koji je sample-based. Od 'physical modelling' emulacija nisu loshi Rey73, emagic.. NI Elektrik mi se nikako ne dopada..shto kaze Max, eventualno za neke balade (mada je opet Scarbee najbolji IMO) ali za neku brzu svirku - nikako.

slowstar
25-01-2007, 02:13 PM
Shvatam da ga ne cimam i ne nosim na svirke i sl , sto je sigurno velika razlika od nacina upotrebe koji si ti pomenuo , ali stvarno ( da kucnem u drvo ) nemam ama bas nikakvih problema sa tim .

S' druge strane , cesto sam se ovde sporeckao sa ljudima ( pa i sa tobom ) braneci software i sl stvari , tako da sam probao Rhodes sa svim ( koje sam imao ) software ima i vrlo kriticki uporedjivao .

svirci gde Rhodes treba da se cuje ..... stvarno se oseti tih 15 - 20 % razlike .

Eto , mozda ovo pisanije nekome bude i korisno :mrgreen:

Pozdrav

Slazem se Max, ukoliko ga ne pomeras, ne menja suvise temperaturu, nije ni suva ni vlazna klima, nema problema, i MILINA je svirati, narocito suitcase, na koji se doda "na vrh noza" neki dobar, starinski chorus, kao sto je BOSS CE1, ili stari electro-harmonix (da li oni uopste postoje danas?)
Istina je da nista ne moze da zameni stvarni "Feel" tih dirki, kao i prenos velocity-ja na te njegove zicice, ali kada govorim o RHODESu ja iskljucivo govorim o njegovoj FUNKCIJI u mixu, u aranzmanu, u toj pominjanoj baladi, i slicno, dakle govoreci o instrumentima, govorim o njihovoj ULOZI a ne o samom instrumentu...Valjda to dodje sa godinama, da ne kazem iskustvom...
Dakle, u pravu si, ali sam ja drugacije posmatrao stvar...

MHz
25-01-2007, 02:21 PM
ili stari electro-harmonix (da li oni uopste postoje danas?)

imam njihov SmallStone.. sjajan PhaseShifter

Max
25-01-2007, 02:34 PM
Istina je da nista ne moze da zameni stvarni "Feel" tih dirki, kao i prenos velocity-ja na te njegove zicice, ali kada govorim o RHODESu ja iskljucivo govorim o njegovoj FUNKCIJI u mixu, u aranzmanu, u toj pominjanoj baladi, i slicno, dakle govoreci o instrumentima, govorim o njihovoj ULOZI a ne o samom instrumentu...Valjda to dodje sa godinama, da ne kazem iskustvom...
Dakle, u pravu si, ali sam ja drugacije posmatrao stvar...

Potpuno se slazem ..... pomenuo sam da ga koristim upravo tako ( studijski )

I zapravo pricamo istu stvar gledanu sa razlicitih tacaka !

Ali u jednos stvari se nismo razumeli . Ja UPRAVO govorim o ulozi u mixu . Evo direktan primer ..... radim neki " Princoliki " funk koji ima za pevanje prilicno " domace " pop fraze , ali trenutno mixam samo matricu ..... Ziv bubanj , bas , gitara i rhodes ...... duvaci su pojacani zivim saxovima ... ali su u biti snimljeni semplovi ...

E sad .... poceli smo sa NI .... i nikako da uguram tu neku clean funk gitaru u matricu ...... mucio se u nekoliko navrata , jednostavno je visak ...... zamolim drugara da odsvira Rhodes .... i sve je odjednom na mestu !!!! Cak se nisam ni ptrudio .... i prisli smo zeljenom zvuku u mixu za bar 10 % ......

Zato bas mislim da je prednost koristiti te stvari u studiju i mixu .... a mislim da se na zivim svirkama ( zbog kvaliteta razglasa i ostalih stvari koje svi znamo ) uopste ne isplati nositi pravi rhodes jer i na Motifu ima dovoljno " namudjenih " rhodesa koji i te kako vrse svoju ulogu , a sumnjam da bih na nekom nasem osrednjem razglasu mogao odmah da provalim da li je pravi Rhodes ili NI Elektrik Piano .....

Pozdrav

MHz
28-01-2007, 01:24 PM
Evo i kako zvuchi novi Rhodes
http://www.gearwire.com/media/rhodes-demo-2-winter-namm.mov

Shteta shto nema malo dinamichnijih delova, da moze da se chuje kako bark-uje ;)

Pale
29-01-2007, 12:29 AM
Ja svog Mark II sviram svaki dan, nosim i na svirke ( svako 15ak dana, nije precesto ) i tako vec zadnjih pola godine. Dosad sam ga stimao jedanput temeljito ( nakon sto sam ga kompletno restaurirao nakon kupovine ), i jedanput nadostimao jer mi se nije svidjala boja tona. Nemam nikakvih primjedbi, osim na tezinu. Al ajde, 24 su mi godine pa se i to prezivi :D Nista ne zapinje, ne rastimava se, sve radi kako treba.

clusterchord
29-01-2007, 12:35 AM
ni moj rhodes se ne rastimava tako lako od micanja. naravno treba mjenjati hammer tipove, koa i zice na gitari, samo svakih par godina, ako puno sviras. mozda je SM neletio na izuzetno losiji primjerak (bilo je i toga).

tocno je da sprava treba brigu.. ali upravo zato je vjecna. kad crkne triton ili elektro nikakva "briga" mu nece pomoci. osim novog mtherboarda, ali samo u toku onih par godina dok se proizvodi..

sto se tice tezine , i nosenja okolo, slazem se treba ocijeniti dali je za stil koji sviras rhodes toliko bitan da placas jos nekog da ti pomogne to nositi ili ne. npr brazilian funk majstori Azymuth, koje je nezamislivo slusati bez pravog rhodesa (kojeg tip "prasi" vec skoro 40 godina), imaju drugi sistem.. tamo gdje dodju iznajme rhodes i tehnicar provede 2 sata da ga malo ustima. i tako u svakom gradu gdje dodju.. dvaput sam ih gledao u ZG. djedice koje razvaljuju..

gledano iz perspektive tipicnog ex-ju glazbenika, koji dere gaze, ili prati nekog komercialnog pjevaca, i koja lova se tu uopce (ne) vrti, nositi ista drugo osim tritona ili motifa je suludo. cak je i elektro pretjeran.

inace oko spekulacija o tome "dal se nesto cuje u miksu ili ne", s jedne strane, to dosta ovisi o tome sta rhodes tocno radi - ako svira house komping pa-pa-paaa i slicna sr*nja, par harmi, to je dovoljno upaliti NI Elektrik Piano. medjutim ukoliko je miks iole meksi, ima manje insturmenata, i trazi od rhodesa da solira i napravi par svojih tipicnih prohoda, tu je pravi rhodes kralj. imam i koristim sve vsti varijante. i uvijek se cuje kad snimim pravi. da ne govorim kako prodje kroz miks bez problema. imao sam isto iskustvo sa wurlitzerom na posudbi .. snimim ga, ne bas glasno, wave u nuendu tanak, pored njega snimim wurlie iz tritona istu liniju i, igrom slucaja, nagarim ga do max (debeli waveform skoro do 0dB), i onaj prvi mi se uvijek cuje u miksu, i potpuno razumije a ovaj drugi je brate .. nesto i rastopio se, pogotovo kad su usle gitare i bubnjevi.

i dan danas, svaka produkcija gdje je rhodes sound vazan, iskljucivo snima pravi (lounge, brazilectro, buddha bar, acid jazz, jazz, space disco, fusion itd itd). drugo je to dal' se nama , Mirku i Slavku to da nositi i isplati stimati. ali kod pravih ploca ..gdje love i vremena ima - nema zajebancije.

ja za reklame, jinglove i ostale brzo potezne stvari palim iskljucivo NI EP. za film, teatar, neki ambient, opcenito kad je ozbiljniji projekt, i ima vremena (da se navjezba, postavi twin , mikrofon i ostalo) onda samo rhodes.

Pale
29-01-2007, 02:27 PM
Apsulutno se slazem sa tobom! I ja sam bio na ovom zadnjem koncertu Azymutha, i prvo sam mislio "jebote al mu je ruzan ovaj Rhodes", da bi tek kasnije, na koncertu James Browna skuzio da taj Rhodes uopce nije bio njegov, vec je to lokalni Rhodes kojeg netko u Zg iznajmljuje za takve "velike" koncerte.

Sto se mene tice, uglavnom doma sviram nekakav fusion,acid-jazz, blues, soul,funk...tako da mi je Rhodes idealan zvuk.Sviram u 2 banda, jedan je acid-jazz,bossa,latin jazz,soul mjesavina i rhodes sjeda bas na ono pravo misto u takvom bendu. Drugi je rock cover band gdje uglavnom sviram klavir, ali s vremena na vrijeme osvjezim zvucnu sliku da izbacim klavir i sviram samo na Rhodesu ( kad mi ga se da nositi ), i opet, zvuci 100 puta bolje nego kad upalim zvuk Rhodesa na yamahi p120 ( koja btw ima odlican rhodes ).

Sto se tice odrzavanja, istina, stimati Rhodes od 0 je velika pilana i traje 2-3 dana. Medjutim, kad se jednom to obavi kako treba Rhodes se rastimava pomalo, tako da je potrebno provesti znatno manje vremene kad se ponovo stima ( eventualno ton-dva svako ne znam koliko )
Poceli smo pricati o novom Rhodesu, a zavrsili na starom. Ionako je novi Rhodes ustvari isto sto i stari Mark V, samo sa novim fancy kucistem. Mehanika ista, tines isti, sve isto, samo su dodali aktivni preamp, MIDI podrsku i tremolo...

milos
30-01-2007, 08:29 AM
imam njihov SmallStone.. sjajan PhaseShifter
Najbolji:)Poslusaj stare Jarreove albume:)

DaBear
30-01-2007, 10:33 AM
A sta kazete na to da Chick Corea svira Rhodes-a sa lap topa? I jos par drugih soft synth varijanti..? Ako on ne zna sta je dobar Rhodes sound onda niko ne zna....eh?:cool:

http://www.keyboardmag.com/story.asp?sectioncode=29&storycode=9541

MHz
30-01-2007, 11:37 AM
Nisam nashao da se u chlanku pominje laptop.. Shto se tiche programminga, to je naravno ok..ali live? ne znam.. Pishe da je svirao sve svoje standardne sprave na poslednjem nastupu..

The live performance at NAMM 2007
Jeff Lorber, David Benoit, George Duke
http://rhodespiano.com/namm_info.htm

Jim Willams explains the Rhodes MK7
http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=4191#

clusterchord
30-01-2007, 06:55 PM
A sta kazete na to da Chick Corea svira Rhodes-a sa lap topa? I jos par drugih soft synth varijanti..? Ako on ne zna sta je dobar Rhodes sound onda niko ne zna....eh?:cool:
ah daBear ti se uvijek zanosis s time sto je negdje neko poznat nesto svirao na "soft". , prije toga Vince Clarke ..

diskusijica? ;)

ako te to veseli ok, ali realno to ne dokazuje apsolutno nista, osim da njima to u tom trenutku odgovaralo iz razloga koje ni ti ni ja stvarno ne znamo (mozda i endorsment deal). to ne implicira automatski da su svi ostali koji koriste prave instrumente .. nemaju pojma. a niti da chick "ne cuje" razliku.. ( hm, a mozda i ne cuje.. mator je :mrgreen: ).

ne samo u ona vremena, vec i danas, poplavom elektronike u zadnjih 15 godina, dosli smo do tocke gdje se hardwerski sintevi, uklj. i analogiju, u ukupnom iznosu koriste vise nego ikad u povijesti (vise nego u doba synth popa i diska). sintevi brate po svuda. cinjenice su cinjenice. broj ITB albuma je peilicno zanemariv gledano na ukupnu svjetsku produkciju. misliti da je software "isti" ne znaci nista drugo do biti in denial.

s druge strane, dao nam bog i vlastiti par usiju, sto nas briga sto koristi chick danas, mozda ga to bas sad fura. treba bit gluh da se ne cuje razlika originala i emulacije, kako kod rhodesa, tako i kod analog sinta. nekad se to jako primjeti , nekad manje.. ali razlika je uvijek tu.

bitan moment, oko koga se u biti lome koplja jest da i neki put nije sve u soundu; dali nekome odgovara VSTi u nacinu i brzini rada (total recall i sl.), ili mu se mozda jednostavno svidja VSTi farba http://img3.harmony-central.com/acapella/ubb/freak.gif, ili mu ukratko puca prsluk za razlike , to je druga prica.. ali ta diskusija nema nikakve veze sa "kvalitetom emulacije", vec sa personalnim ukusom, prakticnoscu ili financijama. kruske i jabuke.

npr. za reklame ja vozim NI EP, Atmo, Trilogy, bubanj vadim i sjeckam par BT loop-ova i sl. minimalizam i brzi rad.. zato jer taj medij to dozvoljava (sto ne znaci da nisam bolno svjestan kako tanko i papirnato to zvuci - ali klijenta to ne zanima..). ukratko, potpuno razumijem tvoju poziciju o "gubljenju vremena analogijom".. za nju neki put treba vremena i truda da se uklopi u miks.

u svakom slucaju, emulacije kao takve, se u startu nisu pojavile iz same potrebe recordinga, i zelja artista koji snimaju albume (daj mi bre bolji rhodes ili mini od pravog..?!?), koji imaju vremena/para, vec prvenstveno s namjerom, da se masovnom trzistu uzme lova na temelju trenutnog "hype"-a oko retro instrumenata, i slabe dostupnosti istih.

pa ne zivi industrija muz. instr. od Depeche Mode-a, Princea ili ostalih faca, pa cak ni od broadcast studija, vec od miliona klinaca i home studio hobbysta koji trose pare - jer su negdje procitali da je npr. jupiter "prava stvar", da je nick rhodes ili pero petrovic to jednom "koristio".. pa oce da imaju makar i u softveru, ili u svom fantomu/motifu. to ce im pomoci da dodju do vrha..

biznis brate, samo biznis..

Oggy
30-01-2007, 08:14 PM
Ja cu samo nepretenciozno da se malo ubacim u raspravu, posto znanjem u ovoj oblasti ne mogu da vam pariram...

Da li je iko od vas svirao taj NI klavir kroz pojacalo, pa ga snimio kao sto bi snimio i pravi rhodes?
Ja mislim da tu razlike vec pocinju zaista da budu minimalne, tacnije... Razlike moraju da postoje, samo je pitanje koji ti zvuk u kojoj situaciji vise odgovara.
Malo ova rasprava lici na ono "da li je bolji kupus ili grasak?".

Odo ja... :)

MHz
30-01-2007, 08:35 PM
Ja cu samo nepretenciozno da se malo ubacim u raspravu, posto znanjem u ovoj oblasti ne mogu da vam pariram...

Da li je iko od vas svirao taj NI klavir kroz pojacalo, pa ga snimio kao sto bi snimio i pravi rhodes?

Nisam probao, ali mislim da to i dalje ne bi bilo to, jer je dinamichki opseg NI EP-a jednak nuli.. lako bi mogao da primetim razliku. E sad, kada bi to probali sa Scarbee-jem, mislim da bi bila druga pricha.. Jel neko od vas probao Scarbee? vidim da ga niko ne komentarishe.. :(

Oggy
30-01-2007, 08:38 PM
jer je dinamichki opseg NI EP-a jednak nuli..

Kako sad pa to mislis? Ja cujem vrlo jasno dinamicke layere...
Jesi na to mislio?
Ako nisi, na sta si?
Moram priznati da si me malo zbunio.

MHz
30-01-2007, 08:40 PM
Jesi na to mislio?
Ako nisi, na sta si?

Naravno da ima layere, ali su daleko od dinamike pravog rhodesa. Na to sam mislio.

zmaj
31-01-2007, 12:39 AM
Ja koristim scarbee i bio sam presrecan s njim,ali mi se sve manje i manje dopada...ep ne volim uopste...probao sam sve moguce emulacije rhodesa i stvarno nicim nisam zadovoljan...scarbee je ok. ako se ispostuje predlozeni eq,ali samo solo,u matrici to nije to...smesno zvuci ali suvise je detaljan da bi bio realan:mrgreen: u prevodu pravi se ne cuje tako i bolje izlazi u matrici...inace sve emulacije provlacim kroz ono wavesovo pojacalo,tako mi zvuci naj bolje...

Max
31-01-2007, 12:52 PM
Jesi na to mislio?
Ako nisi, na sta si?

U pravu je Mhz ...... Dinamicki layeri kod Ni su od prilike 40 % od pravog Rhodes a , doduse i Rhodes se da " nastimati " da svira neznije ili grublje . Zato sam i rekao da kad sviras neki lagani baladni pad , onda je zvuk jaaako slican ( jer je semplovan ) ali kad ga " zveknes " onda to nema veze sa pravim Rhodesom , to se manje oseti kad npr ja sviram , ali kad dodje Vasil ili npr Goran Antovic i opletu po tome , razlika je ogromna , takodje sam instrument daje sviracu odredjeni feedbasck , tako da i oni potpuno drugacije sviraju na ta ( mogu da kazem ) dva razlicita instrumenta ....

E sad , jos jednom cu ponoviti , za muziku u kojoj rhodes nije oresudan , za reklame , za pesme u kojima je sve i onako radjeno bez neke velike ambicije ( festivali i sl ) i ja cu radije upaliti Ni , jer mogu da kvantizujem , menjam , brisem i sve ostalo , sto mi je u tom momentu bitnije od razlike u zvuku .....

Isto tako ako se radi neki house , cak cu pre da iskoristim neki Logicov rhodes , nego pravi ...... sve ima svoju namenu .....

.... e da , probao sam da proteram Ni kroz pojacalo ....nista , samo ga malo zaprlja , ali on jednostavno u startu ne pusta takav zvuk .... isto tako mozes da proteras pravi Rhodes pravo u preamp ..... razlika je identicna ....

Pozdrav

MHz
31-01-2007, 01:05 PM
E sad , jos jednom cu ponoviti , za muziku u kojoj rhodes nije oresudan , za reklame , za pesme u kojima je sve i onako radjeno bez neke velike ambicije ( festivali i sl ) i ja cu radije upaliti Ni , jer mogu da kvantizujem , menjam , brisem i sve ostalo , sto mi je u tom momentu bitnije od razlike u zvuku .....

Isto tako ako se radi neki house , cak cu pre da iskoristim neki Logicov rhodes , nego pravi ...... sve ima svoju namenu .....

Slazem se. Jedina razlika je shto koristim scarbee umesto ni-a.

slowstar
09-02-2007, 02:29 AM
Slazem se. Jedina razlika je shto koristim scarbee umesto ni-a.
Alal vam vera momci,
vidim da se "frljate" sa skupim softom, kao da ga dzabe dobijate...
Nije valjda zaista tako?
Ja sam na MAC-u, i sav svoj osnovni software sam pazario legalno, iako priznajem da sam poneki sample u AKAI formatu dobio na "poklon"
Ipak, ne mogu da razumem ljude koji sav svoj soft "nabavljaju" na piratski nacin, i ne pristajem na logiku "try before buy" na domaci nacin, jer mislim, i pored toga sto nisam svetac ni u kome pogledu, da je to najobicnija kradja,
potpuno ista kao da ste nekom zavukli ruku u dzep...(u ovom slucaju su to ljudi ili ekipe koji su mnoge dane i besane noci proveli pokusavajuci da naprave sto je moguce bolji i efikasniji soft), i mislim da su i oni zasluzili da od toga mogu kako tako da zive...Tu nikako ne mislim na Bila Gatesa, koji vise nego dobro zivi od softwarea, uporno "Kraduci" Macintosh OSX i implementirajuci dosta losije to u njegovu "Vistu"...(vidi najnovije kritike)

Bitch
09-02-2007, 10:36 AM
ne kazem, treba kupovati oridjinales, ali 2, 3 thirdpartyja mogu da prodju :) mada i ja sam za to ako mi se neki plugin jako svidi u demo voznji, treba ga pazariti legalno.
...ne znam, ja volim motifov, kurzweilov, nord electro rhodes, logicov... sve je to cool,
ali nista bez pravog rhodesa! slazem se... jako jako volim taj sound, i kad god ima prilika da se u nekom studiju zalepi pravi, treba iskoristiti... i naravno da treba biti nastiman... lepo je da svaki studio ima rhodes... nastimas ga i stavis u cose, pa ko svrne nek ga svirka :) nista bez toga :)

pozz

MHz
09-02-2007, 12:02 PM
Alal vam vera momci,
Nije valjda zaista tako?
Naravno da nije.. ...

Ja sam na MAC-u, i sav svoj osnovni software sam pazario legalno, iako priznajem da sam poneki sample u AKAI formatu dobio na "poklon"
Hajde da ne raspravljamo o ovome. U osnovi, ono shto si ti rekao je: ''kurva sam, ali nisam velika kao vi'' .. (figurativno recheno naravno, nemoj molim te da se uvredish :( )

Ipak, ne mogu da razumem ljude koji sav svoj soft "nabavljaju" na piratski nacin, i ne pristajem na logiku "try before buy" na domaci nacin, jer mislim, i pored toga sto nisam svetac ni u kome pogledu, da je to najobicnija kradja,
potpuno ista kao da ste nekom zavukli ruku u dzep...(u ovom slucaju su to ljudi ili ekipe koji su mnoge dane i besane noci proveli pokusavajuci da naprave sto je moguce bolji i efikasniji soft), i mislim da su i oni zasluzili da od toga mogu kako tako da zive...
Jadni oni, pa nemaju za opstanak.. Ne verujem da su ovaj deo sveta uopshte imali u planu kada su prichali o distibuciji i prodaji... mozda jednog dana, kada nam standard skochi za 10x (pa odnos srbija:amerika bude 1:1) i kada nas ucrtaju na kartu sveta, i najzad kada budem naplatio sat i po vremena obichne klubske svirke 100$... hm..mooozda :D

Max
09-02-2007, 01:34 PM
Alal vam vera momci,
Nije valjda zaista tako?
potpuno ista kao da ste nekom zavukli ruku u dzep...(u ovom slucaju su to ljudi ili ekipe koji su mnoge dane i besane noci proveli pokusavajuci da naprave sto je moguce bolji i efikasniji soft), i mislim da su i oni zasluzili da od toga mogu kako tako da zive...Tu nikako ne mislim na Bila Gatesa, koji vise nego dobro zivi od softwarea, uporno "Kraduci" Macintosh OSX i implementirajuci dosta losije to u njegovu "Vistu"...(vidi najnovije kritike)

Oko 60 % software a koje imam je legalno ..... mislim da je to sasvim ok za tvoju nomenklaturu ...... tako da imam pravo da se frljam ..... ili bar mislim ;)

U svakom slucaju skoro sve sto mi je neophodno za posao je legalno .... a ono sto nije i sto bi mi zaista trebalo kosta 300 tinjak evra ...... tako da bih bey problema moga da radim sa kompletno legalnim software om , i ne vidim da imas pravo nesto ovako da pricas , osim da po ko zna koji put iskoristis priliku i iskazes svoju ljubav i lojanost Mac u .......

Pozdrav

slowstar
09-02-2007, 02:53 PM
ne vidim da imas pravo nesto ovako da pricas , osim da po ko zna koji put iskoristis priliku i iskazes svoju ljubav i lojanost Mac u .......

Ne vidim zasto ne bih imao pravo da pricam o tome kako smo piratska zemlja, i politicki, i medjuljudski, i muzicki, i kako god hoces, a sto se tice Mac- a,
ovoga puta nit' je ljubav, nit' lojalnost, nego cinjenica da je izbor "pristupacnog" softwarea za MAC, bar ovde, mnogo manja nego za bankarsko-apotekarsko-turisticko-domacinske racunare popularno nazvane P.C. iako su svi racunari osim mainframe ustvari P.C. To napominjem samo kao jos jedan dokaz u prilog tome da sam hteo - ne hteo, a hteo sam, bio na neki nacin i prinudjen da software KUPUJEM, a ne piratiziram...
Pozdrav, nadam se nema ljutnje, nikoga ne optuzujem, samo osnovano "predpostavljam"
P.S. u medjuvremenu je stigao cirkularni dopis od medjunarodne agencije za zastitu intelektualnih i srodnih prava da se ubuduce za svako audio i video izdanje, namenjeno komercijalnoj distribuciji, tojest prodaji, OBAVEZNO prilikom predaje izdavacu na umnozavanje i distribuciju navede ime, verzija, serijski broj i ime tojest naziv vlasnika software-a koji su korisceni za izradu navedenog izdanja, i da se podaci Emailom prosledjuju u Amsterdam u centralu, na proveru autenticnosti. "nepridrzavanje podleze zakonskim sankcijama"

idekius
09-02-2007, 03:46 PM
Hhhmmmm... ja imam i jednog i drugog... i legalnog i nabavljenog u mracnim corsokacima softwerskog kriminala :) Ako cemo posteno...

Moj stav o tome je sledeci:

-Ako bih cuo da npr. Djole Djogani koristi crackovani npr. Atmosphere... paaa... ne bih bas bio impresioniran. On moze i treba da ga kupi... ukoliko ga koristi...

-Ako cujem da neki talentovani klinac, dete iz radnicke porodice, koristi tako nesto... o.k.... podrzavam... neka koristi... ne podrzavam drugu stvar... ne podrzavam drzavu i system! Ako sve funkcionise kako treba, upotreba nelegalnog softwera bi onda bila obest, bezobrazluk, bahatost... ovako, kako drugacije da neko u 18-20 godina ispolji svoj talenat, nauci nesto, ako ide u skolu, studira, a njegovi roditelji rade za 20.000 dinara? Neca valjda neko da mi kaze da muzikom treba da se bave samo bogata deca i da je talenat privilegija bogatih? Na zalost, nasa situcaija je takva kakva jeste i mnogi jedva kupe i PC, a mnogi klinci ga i ne kupe, mastaju o njemu i stede pare...

Srbija ima preko 1.000.000 nezaposlenih. Ne mali broj je zvanicno zaposlen, ali... samo zvanicno... Postepeno se saniraju posledice jednog opsteg rasula i potrebno je vreme, trud, rad, privikavanje na zdraviji system... nece to preko noci... postoje i tzv. zrtve tranzicije... ti ljudi imaju decu, a neka od te dece su talentovana...

Osuditi nekog pocetnika zato sto koristi nelegalan software, ako se radi o detetu iz porodice ciji su prihodi takvi da se jedva placaju racuni i kupuje hrana, ne samo da nije lepo, vec je i bezobrazno, a reci da takvo dete ne treba da se bavi muzikom i da ne treba da snima pesme je diskriminacija!

Neka drzava postane normalna drzava i onda ce zloupotreba software-a zaista biti zlochin.

Reci da je svuda takvo stanje i da to nije opravdanje... hhhmmmm... nije tacno...
Ovih dana citam mailove svoje sestre, koja je ratni veteran (anestetichar Niske Vojne bolnice) sa Kosova, pa se trenutno nalazi u Norveskoj vojnoj bazi u blizini Osla na obuci pred odlazak u Avganistan... pishe mi kako je opremljena i kako funkcionise vojska kraljevine Norveske, kako izgleda njihova vojna baza... kako system regulise sve, za razliko od naseg polu raspada, vojnih aviona koji lete na srecu (sa isteklim resursima pre 10 godina). Pise o zivotnom standardu njihovih oficira... Dete Norveskog porucnika moze (i treba) da kupi Ni-B4 (ako ga koristi), dete Srpskog porucnika jedva da moze da kupi i PC... Jednom je zemlja omogucila, drugome nije... prosto k'o pasulj i jasno kao dan...

Treba malo razmisliti pre nego sto se krene sa osudama, jer... to moze i da se protumachi sa: "Mnogo sam pametan, jer imam pare!", sto svakako nije u redu...

Sto se tice "boljih starih klavijatura" i "bednog software-a", ne mogu da kazem nista iz prve ruke, ali... moj bliski saradnik (i pre svega prijatelj) Branislav Bozinovic (lako je moguce da ga SlowStar licno poznaje, posto su oni "stara garda" :) ) je covek koji je posedovao gomilu starih synthsa... dugi niz godina posedovao je i Hammond B3 koji je pre nekoliko meseci prodat momcima iz Amadeus band-a. Bozinovic, koji je mogao da upozna i jedno i drugo i kaze da je ovo danas milina i da se niposto ne bi vracao u istoriju. Naravno, covek je u medjuvremenu ovladao rachunarom i sve moze da koristi tako da radi kako treba, pa ga ne sludjuju nikakvi erorr-i, plavi ekrani i sl... ali, poznavanje rachunara je u 2007-oj valjda normalna stvar...

Inace, Ni-B4 mu se itekako svidja, Ni-Elektrik Piano takodje, Atmosphere, Vanguard, Mini Monsta, Arthuria Mini Moog, Zarg (za Pulsar), Albino synth, Ni-Reaktor... A covek je imao i pravog moog-a i Fender Rhodes, Hammond B3 je u Srbiju dovukao iz Londona svojevremeno...

Misljenja sam da je prenaduvavanje priche kod nas izazvano:
-Realnom zvucnom razlikom, jer ne moze sve ni da se emulira, a da to bude bas najvernije na svetu.
-Nepoznavanjem rachunara i problemima koje tako nesto moze da izazove.
-Nostalgijom (svako lani bese bolje :) )
-Mogucnoscu za smaranje neduznih ljudi nebuloznim pricama: "Imam nesto sto drugi nema, pa i ne moze da uporedi, te je to dobra prilika da krenem da zidam kult lichnosti i penjem se ljudima na glavu" :)

MHz
09-02-2007, 09:52 PM
jaooo, to je taj zvuk! :D
ovako rhodes treba da zvuchi i nikako drugachije..
dobro, mogao je i bolje da odsvira ali taj ton...mmmmmmmmmm

http://www.youtube.com/watch?v=BpnPJ3t-gA0&mode=related&search=

slowstar
09-02-2007, 10:01 PM
Treba malo razmisliti pre nego sto se krene sa osudama, jer... to moze i da se protumachi sa: "Mnogo sam pametan, jer imam pare!", sto svakako nije u redu...

Sto se tice "boljih starih klavijatura" i "bednog software-a", ne mogu da kazem nista iz prve ruke, ali... moj bliski saradnik (i pre svega prijatelj) Branislav Bozinovic (lako je moguce da ga SlowStar licno poznaje, posto su oni "stara garda" :) ) je covek koji je posedovao gomilu starih synthsa... -Realnom zvucnom razlikom, jer ne moze sve ni da se emulira, a da to bude bas najvernije na svetu.
-Nepoznavanjem rachunara i problemima koje tako nesto moze da izazove.
-Nostalgijom (svako lani bese bolje :) )
-Mogucnoscu za smaranje neduznih ljudi nebuloznim pricama: "Imam nesto sto drugi nema, pa i ne moze da uporedi, te je to dobra prilika da krenem da zidam kult lichnosti i penjem se ljudima na glavu" :)

Uglavnom se slazem sa celom postavkom, mada i dalje ostajem protivnik nelegalnog softa BEZ OBZIRA NA MATERIJALNO STANJE, to nikako ne opravdava osobe koje poznajem licno i koje se hvale da u svom "laptopu" (navodnici su zato sto se kod nas odomacio taj naziv, koji nije tacan, ne vazi vec dve decenije, vec se naziva "notebook") imaju piratski soft od bar 50.000 eura, i da im ne pada na pamet da ikada kupe software, mada jako dobro stoje...

Jos jedna napomena: u nasoj tuznoj Srbiji (lepo si opisao stanje, slazem se jos jednom) su toliko izvrnuli vrednosti, da su vecina onih koji imaju pare ili priglupi, ili priprosti, ili i jedno i drugo - vidi pod referencama Karic, Dafina, Jugoskandik, i ostali, koji na sirotinji i bedi zaradise...
Licno, spadam u veoma skromnu kategoriju sto se novca tice, da sada ne dajem izvestaj o imovnom stanju, pa vozim Skodu staru 8 godina, ne placam porez, jer za isti ne zaradim dovoljno, zivim u stanu od 80ak kvadrata, u ruiniranoj zgradi, u bucnoj, zagadjenoj ulici, ne posedujem studio, nego samo MIDI-Kompjuterski setup sa dvanaestak modula-sintova, mixerom starim bar 16 godina, koji krcka, ne nosim firmiranu garderobu, ne idem zimi na "kopisku" i ne odlazim na "otmene" splavove medju novo bogatase i staro primitivce, ali ipak, ipak kupujem legalni soft, da me ne bi bilo sramota pred samim sobom, a i drugima...
Pozdrav, sve najbolje, nadam se da cemo se licno upoznati, i prodiskutovati raznu, pa i tu problematiku...

Slowstar (mozda je bolje reci "neverstar"...)

alavuk
10-02-2007, 12:34 AM
cika slobo , verujem da se sa vama slaze ceo ako ne i vecina foruma ,, ne znam da li je to ikada bilo bitno u bivskoj SFRJ sa pojavim spectrum-a ZX na 48 kb-a ili kasnije C64 ili sada dal' neko poseduje pirat ili ne , kad prokleti pandur dolazi kod pirata koji najopustenije prodaje muzicke diskove , filmove igrice na pocetnoj stanici 84-e i pita ga jel ima nesto novo da je izaslo , ako ti koji bi trebalo da rade svoj pos'o a ne toni montano i oliver mandic koji su tukli pirata i to je kao bila bruka sto su ga pretukli , onda stvarno smo u debelom problemu , ne materijalnom vec psihickom , nismo jedini sto se tice piraterije , evo ja sam nakacen na jedan usa dc++ hub ljudi skidaju od mene ko blesavi , aj da su iz evrope , vec su iz usa ili nekih dobrostojecih zemalja , isto i na audionews forumu tj torent sajtu svi moderatori su iz britanije nemacke i amerike , o kakvom obrazu pricamo kad ga vise nema , CAST IZUZECIMA !

idekius
10-02-2007, 02:35 AM
cika slobo , verujem da se sa vama slaze ceo ako ne i vecina foruma ,, ne znam da li je to ikada bilo bitno u bivskoj SFRJ sa pojavim spectrum-a ZX na 48 kb-a ili kasnije C64 ili sada dal' neko poseduje pirat ili ne , kad prokleti pandur dolazi kod pirata koji najopustenije prodaje muzicke diskove , filmove igrice na pocetnoj stanici 84-e i pita ga jel ima nesto novo da je izaslo , ako ti koji bi trebalo da rade svoj pos'o a ne toni montano i oliver mandic koji su tukli pirata i to je kao bila bruka sto su ga pretukli , onda stvarno smo u debelom problemu , ne materijalnom vec psihickom , nismo jedini sto se tice piraterije , evo ja sam nakacen na jedan usa dc++ hub ljudi skidaju od mene ko blesavi , aj da su iz evrope , vec su iz usa ili nekih dobrostojecih zemalja , isto i na audionews forumu tj torent sajtu svi moderatori su iz britanije nemacke i amerike , o kakvom obrazu pricamo kad ga vise nema , CAST IZUZECIMA !

Pazi... stvarno je cinjenica da ukoliko niko ne ulaze u softwersku industriju i ako je svi potkradaju, da se ista nece ni razvijati. Potpuno logicno. I ja radim na tome da svoj system potpuno legalizujem... ali, ja imam 36 godina i trebalo bi da imam odgovornost i prema sebi i prema ljudima koji mi obezbedjuju sretstva za rad. U ovom slucaju programerima. Prica o legalizaciji ima dve strane...

Po meni... ako se igras kuci i uchis, a pritom i nemas para i zivis od roditelja, o.k., igraj se, nauci nesto, sutra ces platiti taj program, ali ako zaradjujes, prodajes aranzmane, snimas ploche... hmmm... malo je sramota ne platiti alat kojim radis. Vec rekoh... razumem ako je program skinuo sa net-a sin radnika Masinske Industrije Nis koji zivi u iznajmljenom stanu i povremeno mu seku struju... jer je neko pogresnom politikom upropastio firmu u kojoj njegov otac radi pola svog zivota, ali ne razumem ako nelegalni software koristi vlasnik komercijalnog studija koji tim softwareom zaradjuje, ima para da ga plati, a nece... to vec, svakako, nije u redu...

Ne razumem ni ljude koje je SlowStar pomenuo... one koje prave kolekcije diskova koje nikad i ne probaju i ne snime sa njima ni dva tona. Znam takve... Valjda prave zimnicu od banki boja, VST-a, plug-ova... i onda ti dodje i pohvali ti se sa : "Eee... nabavio sam ovo, ili ono, na ovoliko, ili onoliko DVD-a... Strava!", a kad ga ti pitas kao to zvuchi, on ti kaze "Ne znam, nisam ga instalirao..." . Mislim, takvo ponasanje je normalno za hrchka, ali ne i za coveka.

Stvarno je to tema kojoj treba oprezno pristupiti. Najlepse bi bilo omoguciti ljudima da rade i onda kriminal nazvati pravim imenom. Kad je drustvo zdravo, lako je postaviti ostru liniju, ovako... hmmm... ipak sam optimista... nadam se i verujem da ce stvari doci na svoje mesto, jer je sve drugo nelogicno.

Nisam od onih koji tvrde da je sve staro bilo bolje, ali mislim da smo mi imali jedan strahovito destruktivan period u kojem se debelo zastranilo i sada se valja vratiti na neki normalni kolosek... koji nece biti savrsen, ali ce biti zdraviji. Ipak, kod nas su rechi kao sto su "reket", "uterivanje duga" i sl... novijeg datuma... Kad sam bio klinac, nije bilo tako... Niko nije pucao iz automatskih pusaka na ulici, ubistvo je bila senzacija, mogao si da spavas u parku (ako se napijes :) ) bez straha da ce neko da te ubije, ili opljacka. Mogao si cak i da se razbolis, a da se ne bojis da nece imati ko da te leci, ukoliko ne mozes da platis, svako je imao prava da se skoluje... Bio je to jedan neverovatno humano zamisljeni system, na zalost... bio je i utopija... verujem da izvesni Karl Marks, Fridrih Engels, Svetozar Markovic... i slicni idealisti nisu bili svesni da ljudi jednostavno nisu na dovoljno visokom nivou da to mogu da prihvate, a da lopovi to ne razvuku svaki na svoju stranu...

Moglo bi da se kaze da su npr. Svedska, Holandija... usle u neki vid komunizma, ma da ga nikada tako nisu nazvale, bez dizanja revolucija, velikih reci i obezbedile su svom narodu jedan zavidan socijalni system, za razliku od nas, koji, kroz sta smo prosli ( i jos uvek prolazimo )... dobro je da smo i ovakvi kakvi smo... ne samo mi.... vec citav Balkan, Bugarska, Rumunija...
Lako ce se piraterija dovesti u red, kad nestanu njeni podstrekivaci... uvek ce je, naravno, u odredjenoj meri biti, ali, onda to moze mnogo ostrije da se karakterishe i stav moze biti onakav kakav i treba da bude, a riba se cisti od repa. Ne treba covek da bude bas Nikola Tesla da bi mogao da ukapira ko je u ovoj zemlji zapravo izvor piraterije i ko obezvredjuje i okrece norme vrednovanja... Definitovno ne podstice pirateriju nesrecnik koji prodaje DivX filmove na buvljaku, ne bi li prehranio decu, posto je proglasen "tehnoloskim viskom" i otpusten sa posla, a mozda je i fabrika u kojoj je radio zatvorena, posto je neko rascerdao i pokrao...

Kako nece biti piraterije kad se diskovi od strane izdavackih kuca prodaju na kilo??? Stalno slusam reklame na TV-u... Ovoliko, ili onoliko pesama za 200 din? Jel' to normalno??? Jel' to stvarno toliko kosta i toliko vredi? Recimo dve godine necijeg rada i ne malih finansijskih ulaganja po ceni flase vina.
Kosta studio, kosta aranzer, kompozitor, producent, kosta oprema, programi, muzichari... bah... katastrofa...

alavuk
10-02-2007, 03:08 AM
ukratko , slazemo se imamo isti stav prema svemu tome , i ja da imam od cega da platim taj legalan softver veoma rado , evo svima govorim kad kazem utisak o massive plug in-u sem sto je super da imam para bez razmisljanja bi ga platio , ali posto nemam moram da koristim air varijantu
:( , da zivim od toga tj od muzike malo vise (ne zivim ni sad ali se nadam da ce se to malo vise pokrenuti nego sto je to do sad bilo) pa da se legalizuje i meni je muka moljakanja i sl. , mislim da smo previse zasli u off topic :]]]

slowstar
10-02-2007, 02:54 PM
ukratko , slazemo se imamo isti stav prema svemu tome , mislim da smo previse zasli u off topic :]]]

I ja se slazem, nego ima li neko da me uputi ka sajtu gde moze da se nadje "Demo verzija" virtual guitarist a za MAC OSX?

Pozdrav...

zmaj
10-02-2007, 09:07 PM
Sta ce ti navodnici na demo?:rotfl:

MHz
11-02-2007, 06:16 PM
I ja se slazem, nego ima li neko da me uputi ka sajtu gde moze da se nadje "Demo verzija" virtual guitarist a za MAC OSX?

Pozdrav...

Ako se slazesh, thread je o Namm klavijaturama..

slowstar
11-02-2007, 09:40 PM
Ako se slazesh, thread je o Namm klavijaturama..

Naravno da se slazem, nadam se da shvatate salu...