Go Back   Rumski Forum > Studijska tehnika i instrumenti > Dizajn i konstrukcija studija

Dizajn i konstrukcija studija Diskusije i pomoc oko svih aspekata dizajna i konstrukcije kucnog/pro studija, gluve ili kontrolne sobe, tretman zidova i materijala...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-02-2016, 01:27 AM   #1
Mihailo
Junior Member
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 8
Default Pomoc oko kucnog studia

PoÅ¡tovane kolege, zamolio bih vas da mi pomognete oko odabira muzičke opreme za skromni kućni studio. Budžet: 4000e

Unapred hvala!
Mihailo is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2016, 08:24 AM   #2
Uro?_86
Member
 
Uro?_86's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 96
Default Re: Pomoc oko kucnog studia

Ja bih za te pare, kupio sledeæe sprave:
1.Brauner Phanthera (mikrofon)
2.Great River (preamp)
3.Adam A7x (monitori)
Uro?_86 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2016, 10:26 AM   #3
Bockie
Moderator
 
Bockie's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: ) Recording
Posts: 4,431
Default Re: Pomoc oko kucnog studia

Å*ta bi taj studio proizvodio? Jel to snimanje vokala i instrumenata na matrice ili je to studio da se ceo bend ozvuči itd... ?
__________________
Ljudi hoće da čuju istinu, a ne kako je stvarno bilo!

Bockie is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2016, 11:29 AM   #4
Mihailo
Junior Member
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 8
Default Re: Pomoc oko kucnog studia

Quote:
Originally Posted by Bockie View Post
Å*ta bi taj studio proizvodio? Jel to snimanje vokala i instrumenata na matrice ili je to studio da se ceo bend ozvuči itd... ?
Studio bi proizvodio pop muziku i obradjivao domace pesme u cover verzije za yt. Zamisao je da se svaki instrument snima ponaosob, izuzev bubnja koji se nece tu nalaziti. Zamolio bih te Bockie da mi kazes koja mi je oprema najbolja za 4000e, ne racunajuci instrumente, izolaciju i ostalo... Samo oprema

Unapred hvala momci
Mihailo is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2016, 03:40 PM   #5
Bockie
Moderator
 
Bockie's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: ) Recording
Posts: 4,431
Default Re: Pomoc oko kucnog studia

Sve što znam ukazuje na sledeće: Mikrofon je ključ skupog i dobrog zvuka.

To podrazumeva da su naravno ostale stvari u lancu na nekom iole poštenom nivou. Ali moj pristup je da je težište na mikrofonu.

Zato ne treba imati uslovno rečeno "specijalizovane" mikrofone, već nešto što možeš uvek na više načina i situacija da primeniš.

- Kompjuter treba da imaš, ako ne naj najtoplije preporučujem da se javiš clanu Diviner-u.
ruDAW je zaista izuzetan uređaj, pa u skladu sa mogućnostima vidi šta je najprimerenije, koja hardverska kombinacija. Ranije je bilo i toga da ljudi prelaze na novije mašine, pa ima i starih remontovanih, koje su apsulutno odlične, i dolaze uz svu moguću podršku ruDAW tima i radnu garanciju, po izuzetno pristupačnim cenama.


- Interfejs
, mislim, bar ono što sam čuo da je namena studija, da bi RME-ff800 bio sasvim primeren za te potrebe. Polovan je ~500-600evra. Zašto da ne polovan? To su sjajni i kvalitetni uređaji koji će dugo i lepo da rade.

- E sad...Mikrofoni: Za početak, mali, efektan mikrofonski park, ali sa spravama koje možeš na milion načina da koristiš.

Centralni mikrofon, vokalni...Išao bih na Neumann TLM-102 .
Radiće fenomenalno na 99% vokala, moderan zvuk, nov uređaj, odlična cena i držaće cenu i ako se kasnije bude menjao, prodavao itd. Vredeće i za 50 godina.

Dalje, pada mi na pamet da se mora imati kvalitetan stereo-par! Mora!

Doći ćeš u situaciju da snimaš akustaru, ili neke bek-vokale ili bilo šta i za to moraš imati najmanje par AKG C214, baš se kupuje kao stereo par, a ne kao 2 komada, jer su fabrički upareni da imaju veoma slične karakteristike. Bilo bi lepo imati 414ice, ali nije jeftino. Ima ovih što su "pali s'kamiona" i mogu biti vrlo povoljni.
Bilo bi idealno imati par Neumann KM-84 (ili novije KM 184-ke), polovne očuvane 84-ke sam viđao za oko 800€. Lično ih mnogo više volim od akg-a, verovatno bi ih i kupio da sam u tvojoj situaciji, ali dobro je imati alternativu u zvuku, prosto već imaš tu "farbu" sa centralnim mikrofonom i AKG bi bio odličan "drugi način". takođe i ovi mikrofoni mogu po potrebi biti centralni, ne zaboravi to.

U principu bi to bilo to, 3 odlična mikrofona, centralni babaroga i stereo par koji izabereš...

Da vidim gde sam...Komp ~500, FF800~ 500, Mikrofoni ~1500...znači veoma grubo oko dva i po' soma, možda i preko toga malo...Ok...

- Slušanje.... Apsulutno JBL. Lično ga ne volim, ali LSR 308 je pun pogodak u svom cenovnom rangu. Dovoljno snage, odličan utisak na posetioce, renomiran proizvođač. Za slušalice sam već dosadan, znam, ali jednostavno Audiotehnica M50 se mora imati. Uzmi i dva-tri para AKG K-44 da imaš za više muzičara ili hor.
M50 je oko 160 eur, k44 je 30 eur/kom.
Takođe, uzmi distributivno pojačalo za slušalice, Behringer powerplay radi odlično!

E, gde sam, LSR-ovi su oko 200 i nešto po komadu znači 450 i sluške to je oko 700 i pojačalo 120...nešto ispod 900 i početnih 2 i po'...da, tu smo...!

Ostatak novca će otići na kablove i stalke. Na kablove ideš na Klotz ili Sommer. Amphenol konektori. To je večno!

Ako ostane novca ili već imaš neku od stavki, resto usmeri u recimo UAD kartu, ili preamp tipa GA-Pre 73, to je jeftino, dođe fino za usnimavanje vokala i glasnih pojačala. Takođe možeš uklopiti i neki Shure SM57 dinamički mikrofon. 100 evra košta i uvek za nešto treba.

I posle nije problem da se rad i koliko-toliko naplati, kad se kaže da studio ima RME, Neumann, JBL, sve "vrhunsko"... Ali jbg i jeste tako...

To je to, i studio je bombonica!
__________________
Ljudi hoće da čuju istinu, a ne kako je stvarno bilo!

Bockie is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2016, 06:18 PM   #6
Mihailo
Junior Member
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 8
Default Re: Pomoc oko kucnog studia

Quote:
Originally Posted by Bockie View Post
Sve Å¡to znam ukazuje na sledeće: Mikrofon je ključ skupog i dobrog zvuka.

To podrazumeva da su naravno ostale stvari u lancu na nekom iole poštenom nivou. Ali moj pristup je da je težište na mikrofonu.

Zato ne treba imati uslovno rečeno "specijalizovane" mikrofone, već neÅ¡to Å¡to možeÅ¡ uvek na viÅ¡e načina i situacija da primeniÅ¡.

- Kompjuter treba da imaÅ¡, ako ne naj najtoplije preporučujem da se javiÅ¡ clanu Diviner-u.
ruDAW je zaista izuzetan uređaj, pa u skladu sa mogućnostima vidi Å¡ta je najprimerenije, koja hardverska kombinacija. Ranije je bilo i toga da ljudi prelaze na novije maÅ¡ine, pa ima i starih remontovanih, koje su apsulutno odlične, i dolaze uz svu moguću podrÅ¡ku ruDAW tima i radnu garanciju, po izuzetno pristupačnim cenama.


- Interfejs
, mislim, bar ono Å¡to sam čuo da je namena studija, da bi RME-ff800 bio sasvim primeren za te potrebe. Polovan je ~500-600evra. ZaÅ¡to da ne polovan? To su sjajni i kvalitetni uređaji koji će dugo i lepo da rade.

- E sad...Mikrofoni: Za početak, mali, efektan mikrofonski park, ali sa spravama koje možeÅ¡ na milion načina da koristiÅ¡.

Centralni mikrofon, vokalni...IÅ¡ao bih na Neumann TLM-102 .
Radiće fenomenalno na 99% vokala, moderan zvuk, nov uređaj, odlična cena i držaće cenu i ako se kasnije bude menjao, prodavao itd. Vredeće i za 50 godina.

Dalje, pada mi na pamet da se mora imati kvalitetan stereo-par! Mora!

Doći ćeÅ¡ u situaciju da snimaÅ¡ akustaru, ili neke bek-vokale ili bilo Å¡ta i za to moraÅ¡ imati najmanje par AKG C214, baÅ¡ se kupuje kao stereo par, a ne kao 2 komada, jer su fabrički upareni da imaju veoma slične karakteristike. Bilo bi lepo imati 414ice, ali nije jeftino. Ima ovih Å¡to su "pali s'kamiona" i mogu biti vrlo povoljni.
Bilo bi idealno imati par Neumann KM-84 (ili novije KM 184-ke), polovne očuvane 84-ke sam viđao za oko 800€. Lično ih mnogo viÅ¡e volim od akg-a, verovatno bi ih i kupio da sam u tvojoj situaciji, ali dobro je imati alternativu u zvuku, prosto već imaÅ¡ tu "farbu" sa centralnim mikrofonom i AKG bi bio odličan "drugi način". takođe i ovi mikrofoni mogu po potrebi biti centralni, ne zaboravi to.

U principu bi to bilo to, 3 odlična mikrofona, centralni babaroga i stereo par koji izabereÅ¡...

Da vidim gde sam...Komp ~500, FF800~ 500, Mikrofoni ~1500...znači veoma grubo oko dva i po' soma, možda i preko toga malo...Ok...

- SluÅ¡anje.... Apsulutno JBL. Lično ga ne volim, ali LSR 308 je pun pogodak u svom cenovnom rangu. Dovoljno snage, odličan utisak na posetioce, renomiran proizvođač. Za sluÅ¡alice sam već dosadan, znam, ali jednostavno Audiotehnica M50 se mora imati. Uzmi i dva-tri para AKG K-44 da imaÅ¡ za viÅ¡e muzičara ili hor.
M50 je oko 160 eur, k44 je 30 eur/kom.
Takođe, uzmi distributivno pojačalo za sluÅ¡alice, Behringer powerplay radi odlično!

E, gde sam, LSR-ovi su oko 200 i neÅ¡to po komadu znači 450 i sluÅ¡ke to je oko 700 i pojačalo 120...neÅ¡to ispod 900 i početnih 2 i po'...da, tu smo...!

Ostatak novca će otići na kablove i stalke. Na kablove ideÅ¡ na Klotz ili Sommer. Amphenol konektori. To je večno!

Ako ostane novca ili već imaÅ¡ neku od stavki, resto usmeri u recimo UAD kartu, ili preamp tipa GA-Pre 73, to je jeftino, dođe fino za usnimavanje vokala i glasnih pojačala. Takođe možeÅ¡ uklopiti i neki Shure SM57 dinamički mikrofon. 100 evra koÅ¡ta i uvek za neÅ¡to treba.

I posle nije problem da se rad i koliko-toliko naplati, kad se kaže da studio ima RME, Neumann, JBL, sve "vrhunsko"... Ali jbg i jeste tako...

To je to, i studio je bombonica!
Hvala Vam do neba Bockie! Samo jos jedno pitanje, mixer neki mi ne treba jel tako, mogu preko cubase da pokrenem ili treba i njega da kupim?
Mihailo is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2016, 08:41 PM   #7
Bockie
Moderator
 
Bockie's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: ) Recording
Posts: 4,431
Default Re: Pomoc oko kucnog studia

Ako kažeÅ¡ da nema benda, bubnjeva ...ne vidim za Å¡ta bi koristio mikser... Mikseta u tvom slučaju je jedino za live nastupe ili probe...

Karta (FF800) ima 4 mikrofonska i ne znam koliko linijskih ulaza - 4 ili 8, pogledaj po netu, Å¡to je za sinhronizaciju (usnimavanje) sasvim dovoljno. A sve i da kasnije odlučiÅ¡ da proÅ¡iriÅ¡ priču, na FF800 imaÅ¡ i optiku i joÅ¡ koje čega i sa relativno malim ulaganjem se može proÅ¡iriti sa joÅ¡ najmanje 8, 16 ili koliko ulaza... Miran si tu...
__________________
Ljudi hoće da čuju istinu, a ne kako je stvarno bilo!

Bockie is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Pomoc oko izrade kucnog studija infracta Dizajn i konstrukcija studija 10 04-05-2014 08:43 PM
Gradnja kucnog studija - pomoc, sugestije i prijedlozi dobrodosli beboplu Dizajn i konstrukcija studija 9 28-06-2012 10:02 AM
formiranje studia mala pomoc Cocchain Ostali muzički instrumenti i studijska oprema 9 05-11-2007 06:22 PM
Pomoc u izradi mini studia A11redy Dizajn i konstrukcija studija 8 31-07-2006 12:09 PM


All times are GMT +1. The time now is 02:26 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.12 by vBS
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.
vB.Sponsors