Go Back   Rumski Forum > Audio produkcija > Audio Produkcija - Tehnike

Audio Produkcija - Tehnike Audio in?enjering, usnimavanje, tehnike mixa. Mesto za razmenu iskustva vezanih za DAW produkciju. Imate pitanje? Potreban vam je stručan odgovor? Podelite sa nama tajne produkcije i recording/editing tehnike

 
 
Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 05-07-2012, 08:45 PM   #1
cheiron
Junior Member
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 34
Default Nekoliko malih tajni dobre produkcije

Nikako ne bih zelio da ovo zvuci pretenciozno, ali tokom godina ucenja i bavljenja muzikom bio sam gladan znanja i naucio sam vise korisnih stvari od stranih znalaca. Meni nazalost ta saznanja nisu puno pomogla jer sam presao na drugo podrucje. Pa sam mislio mozda ce nekim entuzijastima pomoci da lakse savladaju tajne zanata, jer koristi cemo imati svi od slusanja bolje produkcije na radiju . Oni iskusniji vjerovatno vec to znaju pa neka izvine na ovoj 'gnjavazi'.

- kazu da kvalitetna produkcija/ aranzman nikada istovremeno ne sadrzi vise od 5 do max 6 razlicitih sekcija, pri cemu se kompletan ritam smatra jednom sekcijom. Primjer 5 sekcija: bubnjevi (zajedno sa udaraljkama), bas, gitara, klavir, strings. Pokazalo se da ljudski mozak ne moze da prati vise od 5-6 razlicitih sekcija istovremeno, sve iznad toga mozak proglasava neugodnim za slusanje. Naravno istrumenti se mogu izmjenjivati ali nikad vise od 5-6 ne svira istovremeno.

- da bi sa tako malim brojem sekcija produkcija zvucala bogato i razigrano, producenti povremeno poduplavaju (ili 3-plavaju) pojedine sekcije razlicitim instrumentima. Recimo da u prva dva takta klavir svira melodiju, u trecem taktu klaviru dodaju npr. violinu ili sint koji svira istu melodiju kao i klavir. U cetvtom taktu opet samo klavir itd.

- drugi nacin za bogatu produkciju unatoc malom broju sekcija je svima poznat. Mali broj ali kvalitetnih instrumenata. To je razlog zasto profesionalci toliko koriste Prophet 5, Oberheim OBXA, Jupiter 8, Moog i jos par njih. Kornelije Kovac npr. bio je car careva u tome, u rangu vanjskih. Par takvih sekcija na miksu zvuci bolje od velikog broja digitalnih software instrumenata što mnogi rade u zamjenu za kvalitetu 'pravih' izvora zvuka (visak tih instrumenata dovede do zagusenja frekvencijskog opsega). Svakako bi dodao jos SE-1 za bas jer ima odlican attack sto jako dobro 'povezuje' miks u bilo kojoj vrsti muzike (posto ima brzi attack, ne treba mu 'rep' i zbog toga ne smeta drugim frekvencijama, pogotovo bas bubnju koji 'dolazi' sporije).

- instrumenti se u aranzmanu/produkciji dijele na 'tvrde' i 'meke'. Tvrdi su logicno ostri instrumenti: klavir, truba, lead sint itd. Meki su jednako logicno strings, flauta, sint pad itd. Posto se vokal smatra za glavni izrazajni dio svake pjesme i mora se uvijek jasno cuti, mnogi producenti nikada ne stavljaju 'tvrde instrumente istovremeno kada pjevac pjeva, vec samo u pauzama izmedju pjevanja. Za vrijeme pjevanja stave samo 'meke' instrumente koji ne smetaju vokalu.

- najbolji aranzman postize se kada svaki instrument svira svoju 'pricu', niz tonova ili semu koja se ponavlja i ne mijenja se previse. Primjer igre basa i mekih sint harmonija u 'Billie Jean'. Cesto ne zvuci dobro kada je instrument previse razigran (cast iznimkama), aranzman je produkt discipline gdje svatko svira svoje i ne mijesa se drugima u 'posao'.

- Mix: svaka pjesma moze se na analajzeru prikazati kao dvodimenzionalna krivulja u rasponu od 20-20.000 Herca. Cilj je da spektar bude ravnomjerno zastupljen kombinacijom pojedinih instrumenata i da se frekencije pojedinih instrumenata nikada istovremeno ne preklapaju, jer ako se preklope podici ce nivo dB i pjesma nece imati dinamiku, posto ce sporna sekcija dostici 0 dB ostali dijelovi ostati ce pretihi. No za to postoji vrlo jednostavan lijek. Za svaki pojedini kanal ekvilajzerom je potrebno naci osnovni karakteristican ton toga instrumenta (treba suziti Q faktor, pojacati dB gain do max i vrtiti EQ dok se ne nadje osnovni karakteristican zvuk za taj instrument). Kada saznamo koja je to frekvencija, sve ispod i iznad toga treba odrezati sa funkcijom rezanja frekvencije na ekvilajzeru, to narocito vrijedi za pad ili tepih kojemu treba uvijek odrezati donji, dublji dio, donekle i za vokal. Za to ne treba strucnost, jednostavno zapocnes rezati od najnize frekvencije prema gore i rezes sve dok ne 'osjetis' da se mijenja osnovni karakteristican ton instrumenta. Jednako se rezu viskoke frekvencije pocevsi od 20.000 Hz nadolje. Tako ce miks ostati prozracan i instrumenti se nece mijesati jedan drugom u frekvenciju, a ostati ce samo karakteristicna frekvencija svakog instrumenta. Cesto je dovoljno samo dignuti fadere i miks vec zvuci dobro.

- Mix: kod iole brze muzike (od 110bpm navise) ne treba praviti stereo miks koristeci na kanalima room jeku duzu od 1 sec, niti na vokalu niti instrumentima. Sve iznad toga 'zamuljati' ce mix (osim ako je to zeljeni efekat).

Eto nadam se da ce nekima pomoci da skrate put do kvalitetnije produkcije, na ucenje cega sam ja potrosio godine i godine (sto ne znaci da sam bio dobar u produkciji vec da sam imao veliku volju da naucim kako rade uspjesni). Ovo je sve primjenjivo na vecinu danasnje komercijalne muzike.

Sretno

Last edited by cheiron; 05-07-2012 at 10:56 PM.
cheiron is offline   Reply With Quote
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Malo dobre volje... Elf Promocija radova 1 08-04-2011 12:04 PM
galerija lepih malih studija DaBear Dizajn i konstrukcija studija 20 14-07-2010 11:11 AM
Dobre a jeftine slusalice Danche Monitoring 21 29-03-2007 05:19 PM
Tri mo?da dobre ideje Shady Predlozi i sugestije 12 29-04-2005 04:38 PM


All times are GMT +1. The time now is 03:24 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.12 by vBS
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
vB.Sponsors