Re: A=440 Hz ili F=432 Hz
Pa to je dosta nespretan kontekst za iznjet ovako kompleksnu tematiku, ali u jednom djelu se svodi i na ochitu chinjenicu da dok su jedni ciljali fluidan radni takt na koherenciji od 8 Hz i s rezonancom harmonika 27, 54, 108, 216, 432, 864 Hz drugi su ciljali da niti jedna tipka na klavijaturi ne pogadja niti jedan od navedenih harmonika. I jedni i drugi se slazhu oko utjecaja ovih harmonika na ljudski DNA, ali samo jedni to i priznaju.
Ovi drugi vjeruju da osnovni r'n'r beat i tuning instrumenata jednostavno nemaju isti efekt kao i fluidni 4 x 4 u "AUM" rezonanci (432 Hz) i da to nie nishta strashno. Zhalosna je chinjenica da su i osnovni beat i tuning instrumenata u r'n'r zapravo pazhljivo dizajnirani patterni na koima su mnoge generacije stvarale glazbu i pri tome iskreno vjerovali u to shto rade apsolutno nesvjesni "skrivene namjere" u osnovnoj r'n'r konstrukciji od koje se nikad ne odstupa... ritmika i standardni shtim instrumenata na 440 Hz. Ova spoznaja dobrim djelom objashnjava masovni pokushaj diskreditacije elektronske glazbe koja vracha glazbu u njen izvorno repetitivan (simetrichan, fluidan, transcendentalan) oblik koristechi instrumente koi se (teshko ali) daju podesiti na drugachiji tuning i tako reproducirati AUM rezonancu u ritmu rezonance same planete zemlje. Neki taj ritam zovu i Schulmanova rezonanca, a rijetki znaju i da se ona gotovo udvostruchila u zadnjih 30-ak godina.
no chak i ovo je sazhetak sazhetka. stvari treba sagledati u shirem kontekstu i staviti ih u ispravnu perspektivu. Ispravna perspektiva nikako nije: ja volim r'n'r' glazbu i stoga nie moguche da se r'n'r bazira na loshim i asimetrichnim brain patternima, niti: to bi onda znachilo da sve r'n'r' zvijezde sudjeluju u zavjeri. Stvari treba sagledati onako kako su se deshavale, a pochele su se deshavat 1930-ih kada se u americi pojavila namjera da se uvede internacionalni standard o nashtimavanju glazbenih instrumenata iako nisu postojale nikakve indicije da je takav standard potreban. Svako je shtimao instrument kako mu je odgovaralo, a najvecha remek djela klasichne glazbe su nastala i uchestalo bivala izvodjena daleko prije uvodjenja tog standarda. Osim toga svi mi chesto chujemo i kritike starijih da se nishta novo u glazbi nie desilo od 50-ih godina proshlog stoljecha, barem ne da se to moglo primjetiti u medijima. Dakle teshko da je netko sluchajno, pa josh i pogreshno standardizirao neshto shto uopche nie trebalo biti standardizirano, i teshko da su stariji ljudi blesavi. Mozhda ni njihova perspektiva nie bash 100% ispravna ali su njihova iskustva starija, odlezhana i interpretirana sa odmakom od 50 godina shto, iako mi to nerado uvidjamo i priznajemo, nas mladje stvaraoce i, ili izvodjache glazbe kvalificira kao apsolutno subjektivne u odnosu na njih. O tome doista ne vrijedi niti raspravljati iz nashe perspektive jer smo davno prihvatili neke stvari zdravo za gotovo i nismo dovodili u pitanje njihov kredibilitet, a sljepo "vjerovanje" uvijek vodi u mrak.
Last edited by SHIVA; 23-09-2006 at 06:05 PM.
|