Svaka cast Vai!
Ja radim slicne stvari ali nazalost ne kod nas ali u Ceskoj.. Kako to funkcionise ovde:
Kad radim neki film za fax, uglavnom radim sve sam, od samog pocetka kad sedim sa scenaristom i reziserom dok rade na literarnom a kasnije i na tehnickom scenariju. To je veoma vazno jer reziseri neznaju najbolje sta sve moze sa zvukom da se uradi i bitno je da sound designer sedi sa njim tj. zajedno da rade dramaturgiju zvuka. Tehnicki scenario je vazan zbog izbora opreme koja ce se koristiti na snimanju i pristupu samom snimanju. Nekad se vec unapred dogovori da za neke scene nema smisla snimati direktan zvuk (kontaktni zvuk) , vec se prave planovi za studije u kojima ce da se odrade foley i ADR. To moze biti u slucaju kad se snima npr. istorijski film u uslovima koji nisu idealni za zvuk i nepripadaju danoj tematici (ulica, auta, avion itd...). Zamislite Boj na Kosovu a ono cujes neki motor u pozadini..

Takodje problem je kad se radi snimanje sa zivotinjama gde iza kamere ili sa strane uvek stoji dreser koji daje naredjenja zivotinji sta da radi. U tim slucajevima, ako ima i dialoga, moraju da se snime opet.
Ako se radi ozbiljniji film, uglavnom jedna ekipa radi na terenu a neko drugi radi pripremu i mix ali moze sve da radi jedan covek.
Kako izgleda snimanje?
Klasicna oprema koju uzimam za snimanje je FOSTEX PD4 dat recorder , mikrofon "polupuska"-za dijaloge (npr. mikrofon Neumann KMR 81i - moj omiljeni , Sennheiser MKH 60 ) , mikrofon sire karakteristike-za atmosfere (npr. Sennheiser MKH 40) i obavezno jedan stereo mikrofon takodje za atmosfere (npr. Sennheiser MKH 418S). Ako ocenim da ima potrebe, uzimam barem 2 mikroporta (npr. Sennheiser EK......), slusalice Sennheiser HD25 i dodatnu opremu (kablovi, milion baterija, pecaljku, drzac za mikrofon, zastitu protiv vetra, bostik za bubice itd..). Na kraju ponesem i MD recorder kao rezervu ako se kojim slucajem nesto desi sa DAT-om, da imam na sta da snimam dok se nedonese novi.
Najcesce imam samo jednog asistenta (ako je snimanje bas komplikovano, npr. sekvencijalno sa nekoliko TV kamera u isto vreme, onda imam i 2-3) i uglavnom su to kolege sa nize godine. Takvo je neko nepisano pravilo. Isto tako i ja asistiram kolegama sa vise godine ili kako se vec dogovorimo. Preferiram sto bolje usnimiti materijal na terenu jer sam se nekoliko puta opekao misleci "ma posle cemo to u studiju"..nikad to neispadne tako dobro kao na samom snimanju gde je koncentracija mnooogo veca! Iz tog razloga snimam i sve probe a ako ima potrebe ili nisam zadovoljan snimljenim dijalozima, posle zavrsenog poslednjeg take-a, zamolim glumce da mi ponove celu scenu/sekvencu , zamolim stab za tisinu i snimim opet celu akciju. Naknadno u studiju biram najbolje snimljene delove. Dok se priprema sledeci kadar, obicno je to oko sat-dva pauza za tonca, idem i snimam atmosfere i zvukove za koje mislim da ce mi biti korisni u postprodukciji. Trudim se da sto manje koristim Sound Libraries, ti zvukovi se toliko koriste da kad ih cujem, normalno vec prepoznajem sa kojeg CDa su uzeti.. To i nije toliko problem jer gomila vezbi u skoli je bas snimanje atmosfera i zvukova tako da svako od nas vec ima svoju arhivu..
Snimljeni i popisani materijal na DAT kasetama dajem producentu koji ih daje montazeru. Posao montazera, osim montiranja slike, je da nadje odgovarajuci zvuk za odgovarajucu scenu (zbog toga se na snimanjima koristi klapa koja olaksava to gledanje i sinhronizaciju). Postprodukcija zvuka se obavezno radi tek kad je gotova finalna verzija slike! Svaka promena od makar nekoliko frame-ova , kad je vec razradjen zvuk za film je za sound designera najgori kosmar! Znaci, od montazera se dobije slika, uglavnom komprimovana zbog velicine fajla, omf-i fajlovi sa dijalozima, eventualno muzikom ako je reziser stavio dok je montirao i DAT kasete sa celog snimanja. Dijalozi koji nisu tehnicki ili estetski i emotivno odgovarajuci, se traze na kasetama i zamenjuju. Takodje se ubacuju sumovi i atmosfere koje sam snimio na terenu. Tek kad sam u situaciji da neki zvuk nemam ili bi ga trebalo opet snimiti - idem u studio gde se rade foley! Ili u slucaju kad je potrebna neka stilizacija ili mi trebaju izrazito "cisti" zvukovi, ne iz tehnickog nego iz dramaturskih razloga.
Kad je materijal pripremljen, rade se premixi i kao sto je Vai napisao, ubacuje se u novu sesnu i pocinje se raditi mix. Sto manje kanala tim bolje! Jedna takva sesna u Pro Toolsu izgleda otprilike ovako:
2 tracka dijalozi,
2-3 tracka sumovi i SFX,
2-3 tracka atmosfere,
2 tracka muzika
+ 1 track LFE (SUB bass je u filmskoj produkciji poseban kanal, neizvodi se iz celokupnog mixa, ovo vazi za 5.1 i vise formate)
Naravno zavisi od slucaja do slucaja,od komplexnosti filma.
Znaci poenta mixa je uraditi prosotore na dijalozima, panorame, medjusobne odnose izmedju dijaloga, sumova i muzike.
Po pravilu, ako se radi za bioskop, radi se prvo mix za Dolby Digital format (ako se kupi licenca) i obavezno za Dolby SR format. Oba formata se snimaju na traku jer nema svaki bioskop Dolby Digital licencu. Do nedavno se radila i MONO kompatibilnost ali se vise ne radi, barem u Ceskoj nema vise MONO bioskopa. Ako ce da se pravi i kopija za DVD, opet se radi mix jer je odnose potrebno prilagoditi tom sistemu i "kucnim" uslovima. I naravno radi se mix za TV koji je ustvari i najgori zbog veoma male dinamike tako da se ceo mix "spljosti". Kad bi se samo pustio mix za biospo na TVu, gomila stvari bi se izgubila..