Quote:
Originally Posted by SumAnuT
kick - 1 kompresor (koje vrednosti su optimalne ovde?)
|
Ovisi kakav je kick. Ako je s pravog bubnja, onda mu treba malo veci ratio. Ako je elektronac onda ga s prevelikim ratiom mozes unistiti. Pocni s kratkim attackom i postepeno ga povecavaj. U pocetku ce kick biti ubijen, cut ce se samo onaj prvi inicijalni visokofrekventni "tik" a kako mu oslobadjas attack sve ce se vise basa pojavljivat. Release ne smije biti dugacak, ali ni prekratak. Ako je release predug, kompresor ce hvatati i onaj sljedeci kick. Cesto se dogadja da nakon neke pauze prvi kick bude puno glasniji od svih ostalih. To je zato sto kompresor hvata "onaj slijedeci" kick, a kod tog prvog je taj prethodni predaleko tako da se kompresor ugasio u medjuvremenu. Zato je taj prvi preglasan. Release znaci ovisi dosta o bpm-u stvari.
Quote:
Originally Posted by SumAnuT
bass - gate+compresor+mah bass ako zatreba (koje vrednosti ovde da stavim za kompresor?)
|
Bas zna biti kompliciran i kod njega jako ovisi kvaliteta kompresora (zivio Distressor!!). Na bas moze ici visoki ratio, znat ces kad pretjeras. Attack neka bude kratak a release osrednji. Prekratak release ce davati zvuk koji lagano distorzira. Pomalo podizes attack i kad prestane distorzirat to je to. Naravno, te distorzije ces bolje primjetiti kad je visok ratio. Tako kad trazis koliki attack staviti, nabij ratio i onda kada pronadjes taj attack koji ne distorzira (ili barem znatno manje distorzira) smanji attack. Release mora biti takav da ne zahvaca sljedecu notu. Nemoj prekratak, jer ce i onda distorzirati.
Fora je da su najbolji kompresori za bas oni koji imaju interni sidechain. Znaci da uzimaju signal, dijele ga na dva jednaka signala. Onda jedan analiziraju a drugi procesiraju i ispljunu van. Tako na taj analizirani signal mogu stavljati filtere da jasnije raspoznaju tonove. Naime, bass ima visoku energiju najnizih frekvencija. Te sub frekvencije imaju visoke peakove koji pobude normalni kompresor, a zapravo ne ovise o tonovima, tj. ne moraju biti "pametno" raporedjeni. Zato je najbolje na sidechain signalu zanemariti te sub frekvencije i pustiti da analizira "ono bitno". Time se moze dobiti puno ravnomjernija i zivotnija bas linija. Sjajan softverski kompresor za takve stvari je Digitalphish Blockfish. Imate ga negdje na onoj stranici s besplatnim pluginovima tu na Rumskom. Naravno, to sve nema puno smisla kod synth baseva jer su oni ionako cisti i ravnomjerni.
Quote:
Originally Posted by SumAnuT
onda sve to stavim na grupu i stavim sidechain kompresor ... (kolko uvde kompresiju da stavim?)
|
A sto ce ti sidechani kompressor?
Kompresija na grupi samo kicka i basa nema puno smisla. Ako se dobro izbalansiraju eq i kompresija pojedinih kanala kicka i basa, oni ce biti korektni i daljnja kompresija ih samo moze razje*at. Ako je potrebno da kompesiras grupu onda to radis sa cijelim bubnjem. Stavis blagi ratio, dugacki attack i osrednji release. Stos je da prvo nabijes treshold jako nisko (i do -35), stavis najmanji moguci attack i dugacki release. To ce zvucati ultra-unisteno. Zatim po malo smanjujes release. U jednom momentu ces cuti kako kompresor pumpa. To je brojka release-a koju trebas zapamtiti. Ako stavis upola manju vrijednost onda ce kompresor reagirati u periodu duplo kracem (recimo ne na 1/4 nego na 1/8 intervalu). Ti odaberi kako ti odgovara. Sad otvori attack tako da kick i snare jasno izlaze i normalno zvuce, digni treshold na neku normalnu vrijednost (oko -20 do -10 db) tako da komprimira ne vise od -6 db, a ratio postavi da je vrlo blag (izmedju 1.1:1 do 2:1). Ovo sto sam sad objasnio jedna je od osnovnih tehnika rada s kompresorom i primjenjuje se svugdje, ne samo na komprimiranju grupe. Na grupi se tako moze komprimirati cijeli bubanj sa ili bez basa. To sad dalje spada u individualnu odluku i dio je onog umjetnickog dijela miksa. Svatko ima svoj stil!