80/81 model je koncipiran vise kao multi FX. ima nesto rooma i plate-a , ali ima i chorus, flanger, pitch shifting, autotuning, delay, multitap itd. uglavnom za klavijature, gitare. jedan chip za fx , drugi za rev ili delay.
90/91 ima dupli lexichip koji koristi iskljucivo za high end reverb. tu su sve standardne varijante: room, plate, ambience, hall etc. Koristi se za sve, ali je prvenstveno dobar za vokale..
81 i 91 su upgradirane verzije od 80 i 90. dodani su digitalni izlazi i ulazi ako se dobro sjecam. 81 ima dual fx mogucnost i pitch shift algoritam za koji je na 80 trebalo kupiti dodatnu karticu. razlike 90 i 91 se nemogu sjetiti. mislim da su takodjer dodani dual-chip algoritmi.
u svakom slucaju ja bih gledao iskljucivo novije verzije jer ocigledno bolje koriste postojeci DSP hardware nego originali.
inace, obadva modela spadaju pod tzv. 'kolorirane' odnosno 'efekt' jeke. danas se vise koriste za klavijature i specificna mjesta gdje je potreban bas 'lexicon' sound. Inace, za realne jeke i prostore (vokal, bubanj, akusticna gitara etc) potpuno ih je presisao TC electronics sa 4000 i 6000 modelima. Vani je najcesca kobinacija u projekt studijima PCM91 i TC4000. 8)
Cak i M3000 je dobar za to.
__________________
|