Struja putuje kroz vodič brzinom bliskoj brzini svijetlosti, dakle relej ispred uređaja samo kasnije propušta struju, odnosno isti je šok kao i kad uključite sklopku samo dođe par sekundi kasnije. Vremenski releji za izmjeničnu struju imaju smisla kod velikih potrošača koji vuku puno struje iz mreže u trenutku pokretanja kao šta su asinhroni elektromotori i slično, koji imaju najveći moment pri pokretanju, pa zato i vuku mnogo energije. Laički rečeno, napon je uvijek isti, a uređaj "povuće" onoliko struje koliko mu treba za pokretanje. (Moguće je da sam nešto i zabucao šta se tiće pokretanja velikih potrošaća, davno je bila 1993-ća kad sam maturirao

)
Svi elektronički uređaji rade na istosmjernu struju, dakle kad vi uključite uređaj izmjenična struja dođe na ispravljački sklop koji je u uređaju, on prima "udarac" struje. Klasično je to bilo izvedeno transformatorom i LRC krugovima, danas je često izvedeno "impulsnim" ispravljačima.
Veči su problem "kolebanja" u naponu odnosno pad ili porast napona, ako je gradska mreža loša, zato je poželjno imati UPS uređaj ispred jer on uređaje galvanski odvaja od gradske mreže, i održava stalni napon za potrošaće, jer UPS ima ispravljač koji ispravlja napon, i puni baterije, a onda preko pretvarača napon iz tih baterija opet pretvara u izmjenični napon koji ide na potrošaće.