Aha..skontao sam i quick reply...
Pa sto se tice procesa, prilicno je opisano u tom linku, ali evo za neke clanove mozda na nasem jeziku (mada znam da danas svako barata engleskim manje vise).
Prostor je bio oko 12.5 X 7.5 X 3.6-5.4 metara. (3.6m visoki zidovi sa najvisom tackom plafona od 5.4m)
Plan je jednostavno bio da se napravi zajednicka vanjska skoljka, koja je sazidana od duple, pune betonske cigle i taj vanjski zid je bio 22cm debel. Unutar te vanjske konstrukcije bi se pravile, ako ih tako mogu nazvati, 2 poluplivajuce sobe. Znaci pod je bio zajednicki (beton) ali su zidovi bili odvojeni/izolirani jedni od drugih, od vanjskih zidova i od poda takodjer. Nakon puno istrazivanja, zakljucio sam da PRAVI plivajuci pod nije bio opcija (financijski) i da bi moj dizajn bio vrlo efektivan za ono sto sam trebao od tog prostora. NAravno, nikad se ne mgu sve stvari predvidjeti i izracunati neki finalni STC (sound transmission class), ali nakraju jue sve ispalo cak i bolje od ocekivanog.
Krovna konstrukcija je bila zeljezo i drvo. Duge zeljezne sine su koristene da bi se mogao dobiti otvoreni ili katedralni plafon, kako bi se sto vise dobilo na visini konacnih plafona, koji ce isto biti katedralni, s tim da bi rezija imala i "lazni" ili viseci plafon (o njemu vise nesto kasnije).
Krov kao krov (grede, letve, crijep) nije znacio u smislu akustike nista, on je samo tu da ne kisne i da drzi materijal koji ce kasnije formirati vanjski i unutrasnji plafon studija.
VAnjski plafon je bio sacinjen od 4 sloja 10mm debelih gipsanih ploca, koje su bile zaserafljene za letve krova IZMEDJU raftera (greda) Sve se to moralo dobro napuniti elasticnim, akusticnim filerom (silikonom) da sve bude zatvoreno bez ikakvih pukotina.
Takodjer su i sastavi izmedju gipsanih ploca i vanjskih zidova morali da budu "filovani" i potpuno zatvoreni.
Koristen je akusticki odobren sealent, sa tolerancijom pomjeranja od 25%.
Znaci ako napunis pukotinu od 10mm, moze doci do povecanja iste na 12.5 mm prije nego li silikon pukne/odvoji se.
Unutrasnji zidovi su bili na rostiljima 90x35 mm studs,
Zidovi i plafoni su izolirani 90mm-skim Sounscreen Rockwool-om.
LAgat cu sada,po sjecanju mislim da je bio 43kg/m3.
Unutrasnji plafoni su "okaceni" na resillient channel RC-1 kako bi se odvojili od
vanjskih plafona. Tezina materijala koji je sacinjavao unutrasnje plafone je morala biti poznata, da bi se mogao izracunati razmak izmedju tih RC-1 limenih rostilja, kako bi oni davali zeljeni "spring" efekat.
Ziva soba je imala 2 sloja 16mm -skog MDF-a + 1 sloj 10mm gipsa.
Rezija je imala 1 sloj MDF-a (opet 16mm) i 1 sloj 10 mm gipsa.
Boggy, napravi mi posla..
Prepisah sav thread
Salim se...nema problema..
Eto nastavim opet malo ako treba i ima kakvih pitanja o daljnjem procesu..