Re: Useful tips and tricks
Risov post o korišćenju kompresora iz 2004.:
"Threshold jeste prag i to prag u smislu nivoa (jacina,amplituda) signala.
Kompresor smanjuje dinamiku(odnos glasno-tiho) signala na taj nacin sto signal koji predje zadani prag biva umanjen za zadanu vrednost (ratio).
Kompresor reaguje na prelazak signala preko praga (threshold) onoliko brzo koliko mu se zada(attack time).Kada signal padne ispod praga,kompresor ostaje "ukljucen" jos onoliko vremena koliko mu se zada(release time).
S obzirom na to da kompresor smanjuje nivo,obicno postoji neka vrsta kontrole koja vrsi nadoknadu nivoa iliti make-up gain.Zasto se nesto prvo spusta a onda dize?
U digitalnom svetu max nivo je 0 dBFS (Full Scale).Ako postavis threshold na recimo -7 dB a ratio na 3:1 i dolazi peak signala koji ima nivo od -4 dB,deo signala koji prelazi threshold (3 dB) ce biti umanjen trostruko,tj iz kompresora ce izaci signal jacine -6 dB.
Ako bi postavio ratio na infinity:1 ogranicio bi signal tako da ne predje threshold uopste.Tako dobijes limiter.Ni ne mora tako visok ratio.Sve preko 10:1 ima slican efekat.
Eksperimentisati sa kompresorima je kljucno.Samo tako se uci.
Na primer,da bi ocuvao sam pocetak nekog perkusivnog signala,da ne bi bio prigusen kompresorom,ne stavljaj attack time na 0 milisekundi,vec mu dopusti da malo prodje.Isto tako,stavi release time dovoljno kratko da ne bi ugusio naredni udarac.
Cinjenica je da kompresor smanjuje dinamiku(prekompresija izaziva mnoge negativne efekte-"pumpanje" ili "disanje",uticaj na visoke...),ali njime mozes povecati ukupni nivo signala.
Jer,ako ti npr peakovi skacu do -2 dB,a prosecna snaga tj RMS signala je -17 dB,taj signal je prilicno slab (da ne govorimo o tome kakva je to produkcija). Ako zelis da ga jednostavno pojacas za vise od 2 dB,otici ces u cliping i distorziju.Ali,ako mu prvo kompresorom dovoljno ukrotis peakove,onda ces moci da bezbedno dignes nivo, recimo sa make-up gain-om.
Ne zaboravimo i njegovu ulogu u dobijanju "punchy" zvuka,tj dodavanju osecaja energije i uzbudjenja,primenjenu na raznim instrumentima,najcesce bubnjevima ili celom miksu.
Tu su jos i multi-band kompresori koji razbiju signal na vise pojaseva frekvencija a potom za svaki pojas imas navedene kontrole i to je idealno jer se mnoge nus-pojave izbegavaju.
Naravno,usled svega toga,osnovna namena mu je da "uravni" signal i da njegov nivo odrzi relativno konstantnim.Kod vokala,na primer.
U radio produkciji se koriste da uravne nivoe, limituju nivoe, a oni koji imaju side chain input se koriste za "ducking". To je ono kad spiker progovori (a nivo glasa predje threshold) , muzika se odmah(attack time) utisa,a kad on prestane muzika se vrati na predjasnji nivo(release time).
P.S. Dinamika se inace mora redukovati za potrebe snimka,jer u stvarnom svetu je ona dosta veca nego sto to neki nosac zvuka moze da prenese."
|