Point je u tome, da bi morali kod ekvalizacije barem u prvoj fazi koristiti pasivni a ne aktivni princip - to znači da se sa Eq-em skida energiju gdje ona nije potrebna i sa time omoguči da zvuk koje se obradjuje bolje "stimulira-resonira" zvučnik na kojem se reproducira…i ne troši energije pojačala za nebitne informacije…
Veoma brzo se pokazalo da su frekvencije koje se skidaju u najviše primjera na tonovima koji nisu u skali pjesme.
I kako je kolega primjetio - ako se to napravi kako treba karakter osnovnog zvuka se u osnovi ne menja - a u najviše primjera ide na bolje, i omogočuje da se uštedjenu energiju investira u extra glasnoču a da nismo potrošili extra headroom.
Iza toga dolazi ekvalizacija koja naglašava ili oktave ili tonove, ili kombinacije tonova koji su u tonalitetu i omogučava kontrolu balansa izmedju alikvota i precizno pozicioniranje zvuka u cijelu zvučnu sliku.
Jedan od razloga zašto je Q kod EQ-a izražen u oktavama a ne u nekim brojkama - ako je Q=1 on pokriva jednu oktavu ako je Q 1/12 on pokriva jedan poluton…
Nema tu nikakve matematike i tabela…ja nikad ne koristim analyzer nego samo slušam…i nadjem frekvenciju koja generalno napravi najbolji zvučni rezultat kad je maknem ili smanjim.
Neko vreme sam išao kasnije provjeriti - i kako sam rekao skoro uvijek je bile frekvencija na tonu , koji nije bio u harmoničkoj skali.
Isto važu za HPF/LPF
A kad dodje do modulacije ili postoječi parametri odgovaraju - ako ne avtomatizira se EQ ili radi miks po dijelovima pjesme i kasnije montira - kako su radili u stara dobra vremena….
Malo je komplikovano to objasniti pisanim riječima al nadam se da sam bio dovoljno jasan…
Pozdrav,
Gregor
P.S. taj plug je cool….al meni dosada ništa slično nije zatrebalo…sve se to može manualno…na uho…