Bez zamjere molim ali imaš dosta elementarna pitanja i ako češ se stvarno odlučiti da uložiš ozbiljniju svotu novca i napraviti konkretniji radni prostor, potraži si savjetnika, jer na kraju če biti novac ili bačen ili neiskorišten kako bi moglo da bude i razlika če ti pokriti savjetnika. Po iskustvima tako na kraju to ispada (ispada premnogo puta da je sve bili veoma slabo osmišljeno...).
Dakle prvo zidove napravit i onda unutrašnju akustiku, ako imaš "faktor susjeda" u formuli onda če iči mnogo novca ako želiš nešto ozbiljno da dostigneš.
Pramidalni sundjer se koristi za absorpciju ne difuziju.
Simetrija mora da bude po osovini slušanja levo/desno, to se odnosi i na jednaku rigidnost stijena a ako je ta drugačija onda obrnuti tako da je levo i desno jednako ili se primeni kakvo drugo rešenje ako je previše kvačkasto... jednako je sa akustičkim elementima.
Pamučna vuna je slična kamenoj, staklenoj, celuloznoj, konopljinoj... i dobar je odabir ako je baš to želja i ako je dostupna.
Obična kamena vuna gustine 50kg/m3 debeline 10cm radi odlično i do 150Hz, gušča još niže.
Jeste nije sve u "pravim" studijima ako nema sposobnog produkcijskog tima, onda je bolje slabiji studio i odličan tim... majmun na najboljem kompjutoru nije dovoljan
... tu knjigu imajo mnoge univerzitetske knjižnice. A pored nje sigurno kakvo još zanimljivija...