[QUOTE]
Quote:
Originally Posted by ajoe
1) Koji je najbolji nacin za separaciju kick i bass zvuka? Da li osnovnu (fundamentalnu) frekvenciju jednog (kog zelimo da bude dominantan) "oduzeti" notch filterom od drugog ili postaviti side chain kompresiju preko multi band kompresora gde bi kompresor radio samo na bendu na kom se bas preklapa sa kickom (vec pominjana fundamentalana frek)? Tu ne mislim na off beat bas, ni na potpunu side chain kompresiju,bas i kik bi trebalo da "rade" zajedno.
|
Po meni "tuning" samih zvukova, i kick i svi ostali "bubnjevi" imaju svoj "ton". I ako njegov tuning nije u tonalnoj skali pjesme, nikada neče raditi kao treba. Najbolje je kick imati u "sampleru" i jednostavno slušati bassliniju i ostale harmonske instrumente i onda ga "staviti" u pravi "ton".
Ako to nije moguče, onda ga pokušaš uglasiti sa EQ jem, tako da mu sa notchevima skidaš " frekvencije-tonove" , koji nisu u tonalnoj skali te pjesme. Samo side chain, u bilo kojoj varianti ti neče pomoči...smisao side chain kompresije , je da se kontrolira snaga basa u momentu , kad udara kick - to važi više manje za sve stilove glasbe...
Do pre nekoliko godina skoro niko nije znao šta je side chain kompresija , pa su klubske stvari još uvijek "udarale" na flooru...ponajviše zbog dobrog izbora/tuninga drum soundova.
Quote:
2) Mislim da sam na SoS sajtu procitao da SVE instrumente treba "zaokruziti" filterima-hi pass sto je vise moguce i low pass sto je nize moguce a da se ne utice na kolor zvuka,dok neki drugi kazu da se hi pass/low cut NIKAKO ne stavlja na instrumente sa dominantnim bas frekvencijama,cak ne ni na 20Hz,sta je tacno?
|
To je potpuno tačno...bitno je da slušaš "mix" kad skidaš sa HPF/LPF....možeš skinuti toliko , dok ne čuješ očitu razliku i onda ideš u najviše primjera malo "nazad" . To znači ako u miksu staviš HPF/LPF u bypass i ne čuješ skoro nikakve razlike - ili ti svira bolje kao prije - tamo ostaviš filter.
Možeš se šokirati , koliko bezveze može zvučat zvuk , koji je "očiščen" na takav način , kad ga slušaš u solu. Na bass frekvama to isto važi, svaki sound - na low endu u najviše primjera kick ili bass ima fundamentalnu frekvenciju - a ispod nje samo "smeče" koje uzima energiju miksu. Sa time možeš "uštedjeti" mnogo snage - i zbog toga dignuti kompletan "loudness" pjesme.
Po meni najednostavniji način je da upotrijebiš HPF koji ima resonanciju, koju nateraš prilično jako...i tražiš osnovni ton - pametno je pored toga slušati ili bas ili glavni harmonski zvuk kad mjenjaš freq HPF/LPF-a. Kad nadješ osnovni ton - vratiš resonancu nazad ili je malo ostaviš gore. Opet ista priča...ako u miksu ne čuješ razlike - a u najviše primjera bolje radi - ostaviš frekvenciju tamo - a razliku u energiji kompenziraš resonancijom i/ili glasnočom u miksu.
Quote:
3) Neki kazu da paralelna kompresija nije dobra jer moze da dodje do ponistavanja (phase cancellation) i zbog toga je ne treba koristiti na finalnom mixu (opet sa SoS sajta) dok drugi (mislim sa foruma DogsOnAcid,nisam bas siguran,davno sam citao) tvrde da je to najbolji nacin da se sacuva dinamika svih zvukova a u isto vreme i poveca cuveni "punch",kako sad?
|
Mislim...ako ne znaš šta radiš možeš napraviti užasnu štetu...ali danas svi DAWi imaju latency compensation, tako da je to nemoguče. Ako radiš analog ista priča...ako je sve kako treba nema tu problema...ja je upotrebljavam skoro kod svakog projekta...zavisi od stila...analog i ITB.
A kako doči do toga da se sačuva dinamika, postigne veči "punch" i RMS sa upotrebom parallelne kompresije...to nije više toliko jednostavno i zahtjeva precizan monitoring i istrenirane uši. Po mom iskustvu mnogo ljudi ni ne zna podesiti parallel kompresiju kako treba i to rade samo zbog toga jer je to sad moderno - a čuje se jim bolje jer je u najviše primjera razlika samo u konačnoj "glasnosti" - iako ta bila minimalna uvijek "bolje " zvuči.
Težko je kod parallel kompresije raditi A/B usporedbe, a još teže postići bolji "punch". Kompresor treba podesiti , da "pumpa" u tempu pjesme/groovu i onda ga lagano dodati original miksu. a to opet zahtjeva istrenirane uši i veoma dobar monitoring.
4
Quote:
) Koji je najbolji nacin za lejerovanje zvukova-da li uvesti jedan koji ce biti najdominantniji a ostale polako pojacavati dok sve ne zvuci kako treba ili nabacati 3-4 komada i onda ekvilajzerom oblikovati jedan po jedan tako da se dobije zaokruzeni rezultat?
|
Ufff....po meni najpametnije je da imaš na svakom zvuku neki EQ koji ima HPF/LPF sa resonance kontrolom i opcijom odabiranja slope-a filtera (6-12-24-36-48),
Meni Logic Channel EQ to radi savršeno. Onda jednostavno mijenjaš omjere izmedju layera i mjenjaš HPF/LPF parametre. kao bi rekao DaBear - vrtiš dok ne zvuči dobro i radi...
A druga opcija , da imaš više izvora zvuka i na njima sa sintezom radiš slične stvari kao sa HPF/LPF - isto važi za gitare - samo da tamo mjenjaš magnete, gitare, pojačala i mikrofone.
Toliko od mene zasad....nadam se da sam ti nešto objasnio - ali veoma je težko muziku i zvuk opisivati rječima .
Pozdrav,
Gregor