Mnogo je lakse paziti na simetriju OH i dobosa ( ista razdaljina izmedju dobosa i svakog od mikrofona u overu) i potom izmeriti u santimetrima tu razdaljinu ( od dobosa do OH ) koju potom prevedete u mili sekunde i onda znate koliko da pomerite (channel delay ne plug in) svaki od kanala.
Bitno je da je uvek jedan isti mikrofon referentna tacka od koje se meri ( uglavnom je to dobos) prema ostalim mikrofonima.
Da bi stvar bila jednostavnija, umesto santimetra moze se koristiti laserski merac razdaljine ( ima ih za 50 eur. a da valjaju) i time mozete da merite u milimetar tacno (od membrane do membrane)
Time dobijate fazni pocetak koji je isti na svim kanalima, a u zavisnosti od udaljenosti i broja OH ili room mikrofona dobijate drugaciju koloraturu zbog neminovne fazne razlike u nekim od frekvencija zbog razlicite talasne duzine.
Ovo je oprobani metod koji se koristi u klasici ( snimanje velikih orkestara) gde su fazni problemi po tom pitanju mnogo izrazeniji i zahtevi su mnogo veci.
Pokusajte ovako , mozda vam bude radilo posao...meni radi
P.S. mala napomena, neka vam usi budu finalni procenitelj a ne da pratite same brojke. Desava se povremeno da iako je sve kako brojke kazu nije bas to to , i da na kraju malo odstupanje od dobijenog broja u mili sekundama daje bolji rezultat. Znam da mnogi od vas ovde iskljucivo veruju svojim usima ali cisto da napomenem za one manje iskusne.