Dragi Slowstar,
Quote:
Originally Posted by slowstar
Ukoliko vam je rezija (control room) DOVOLJNO velika, skoro i da nema razloga za bilo kakvom ozbiljnom obradom prostorije. Najbolji vam je dokaz za to cuveni STUDIO V u Beogradu, koji jos uvek ima verovatno najreferentnije slusanje u gradu, a prakticno nema NIKAKVE OBRADE prostorije, cak ima i zadnju stranu celu u prozorima, koji su visoko reflektivna povrsina, pa to UOPSTE ne smeta, zbog same Ogromne velicine prostora...
|
Nazalost ni sam bio u Studiu V tako da ne mogu pricati konkretno o njemu ali mogu reci da ste u pravu kada kazete da u vecim prostorijame je jednostavnije srediti akustiku nego u manjim sobama.
Control Room bi trebalo zadovoljavati standarde vremena reverberacije, stacionarnog zvucnog polja, background noise i.t.d.
U principu vreme reverberacije vecih soba je vece tako da treba vise absorbcije da bi se postigli standardi, ali zato vece sobe imaju bolju raspredelu axialnih.tangencijalnih i oblique modova sto u najvise zavise od izboru dimenzija sobe i u svakom slucaju vecu povrsinu i prostora koja se moze iskoristiti za sredjivanja akustike.
Jednostavno u vecim prostorima je lakse dobiti dobru akustiku prostora.
Ne znam tacno od koje je godine Studio V ali pocetci muzicke industrije su vezani za akusticki netretirarane velike sobe kako bi 50-tih godina pocela gradnja kompletno gluvih (dead) soba. Krajem 70-tih i ranim 8o-tima je nastao LEDE(live end dead end) novi sistem disajniranja i gradjenja soba a sredinom 80-tih kao rafiniranija faza LEDE je nastao RFZ(reflection free zone). U svakom slucaju ova poslednja faza se poklopila sa pojavom Mr. Manfred Shroederovog otkrica phase grating diffusera poznatiji kao Schroederov diffuser.
U glavno sva modernija studija izgradjena od sredinom 80-tih do sada su dizajnirana na LEDE i RFZ principu i vecinom koriste difusere.
Koriscenja adekvatnim softverima za predikciju i optimiziranja acustike prostora je znatni napredak na ovom planu i dodatno olaksava i poboljsava finalni rezultat.
Pozdrav,
Joka