Difusser pokazan na prvoj slici je uragen u skladu sa BBC-jevim research department report 1990/15. Diffuser tipa skyline 2D diffusera sastavljen od 5 posebnih difussera kako bi dobili kvadratnu sekvencu od 12x12 elemenata. Karakteristika ovih 2D diffusera za razliku od 1D diffusera je sto reflektira zvuk i u pravcima odnosno ramnini razliciti od pravca odnosno ramnine incidencije zvuka. Sto jednostavnije znaci da refletira zvuk u obliku hemisfere. A karakteristika Primitive root diffusera je sto za dizajn frekvenciju fo i njenih integer multiplikacija nfo ne refletira zvuk u pravcu incidencije.
Difusser je baziran na Primitive root sekvenci i prelomjen spored Chinese Remainder Theory kako bi se dobio 2D diffuser. Zbog toga sto Primitive Root sekvenca generishe razlicite elemente po celoj svojoj duzini obicno je veoma komplikovano izraditi 2D difuzer sa svim elementima razlicite duzine, pa je zbog toga ceo difuzer kvantiziran na cetiri nivoa kako bi se pojednostavila izrada difuzera.
Inace zbog jednostavnije izrade i zanemareni su zidovi pojedinih elemenata u literaturi poznati kao "Wells" zbog cega je i funkcionalnost u pravcima razlicitih od pravca normalne incidencije zvuka namanjena.
Ovaj diffuser je primarno dizajniran kako bi se minimizirale floor-to-ceiling mulitple refleksije odnosno flutter echo. Radi u opsegu od 860-3400Hz.
Nacin izrade je relativno komplikovan i uzimajuci u vidu raspoloziv materijal za izradu obicno drvo ili metal dolazi se do velikih masa finalnih proizvoda.
Opcija izrade je i Expanded polystiren ili poznat kod nas kao Stiropor ali zbog absorpcija materijala pogotovo na visokim frekvencijama i nije tako praktican zbog toga sto se nebalansirana absorpcija pogotovo pri visokim frekvencija rezultira i debalans zvicne slike u studiju.
Plastika je odlican materijal za izradu ovog tipa diffusera ali pravljenje kalupa ove velicine je previse skupo, a nepostojanje plasticne cevi sa kvadratnim profilom na ovim prostorima dodatno otezava stvar.
Experimetirano je i sa glinom sa veoma niskom gustinom i dobijeni su relativno dobri rezultati ali u ogranicenom opsegu frekvencija zbog nemogucnosti izraditi elemente sa vecom dimenzijom zbog prirodnih karakteristika gline, a i absorpcija gline je najveca oko 250 -500Hz.
Jao zaboravio sam se moram da idem ciao.
P.S. calculator baziran na ovom BBC dokumentu a i druge interesantne calculatore mozete naci na
http://www.mhsoft.nl/user/acoustic%20calculator.asp
Evo linka do BBC-jevom reportu:
http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1990-15.pdf
Jos jedan link BBC-ja o nacinu izrade istog difuzera:
http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1995-01.pdf
Pozdrav svima,
Joka ;-)