Taj odmerak ce uvek imati gresku 0.2 to je jasno, ali iza njega ce ici sledeci odmerak, koji ce imati gresku, primer dajem, 0.3 pa iza njega sledeci koji ce imati gresku 0.0 pa 0.4, pa ce opet greska biti 0.4 ...
Svaki odbirak ima svoju gresku, a ta greska je naravno razlicita za razlicite odbirke, stoga ni kvantizacioni sum ne moze biti periodican u smislu u kojem ti mislis.
rekao si:
Quote:
Naravno da je periodičan. Ako pustiš sinusoidu čiji je period 1 sekunda kroz a/d konvertor i odmjeravaš je tako da dobiješ 10 odmjeraka po sekundi (po periodu), ti ćeš u procesu kvantizacije ''zaokružiti'' vrijednosti amplitude svakog odmjerka ponaosob. Zaokruživanjem činiš grešku koja se čuje kao šum kvantizacije.
E sad, posmatraj npr. treći po redu odmjerak u svakoj sekundi (periodu). Treći odmjerak dobijen u prvoj sekundi će imati istu grešku kao i treći odmjerak u drugoj sekundi kao i treći odmjerak u trećoj sekundi itd. Svi će se oni razlikovati za istu vrijednost od stvarne vrijednosti signala. Drugim riječima, doprinos trećeg odmjerka ukupnoj greški (šumu kvantizacije) je periodičan u vremenu. Ako gledaš u frekventnom domenu, doprinos trećeg odmjerka ima diskretan spektar, na tačno određenoj frekvenciji, odnosno predstavlja novu komponentu u spektru signala, tj. distorziju ulaznog signala.
|
Treci odmerak u prvoj sekundi ce recimo imati gresku 0.2, treci odmerak u drugoj sekundi ce imati gresku 0.3, treci odmerak u trecoj sekundi nece ni imati gresku, tako da doprinos treceg odmerka ne moze da se sabere tek tako ukoliko signal nije prosto periodican, pa je svaka greska ista, a i tada bi frekvencija odabiranja ili sinusoide morala biti odgovarajuca da bi se greska ponavljala istom ucestanoscu.
Tvoj profesor je ovo pisao za prostoperiodicne signale u elektrotehnici, ne za muzicke signale.