View Single Post
Old 13-08-2007, 12:29 PM   #17
alfom
Pro Member
 
alfom's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,430
Default Re: Konkretno, ?ta se događa kada ...

@ Heat-Man, snimi? na traku činelu. Kompresuje? (koliko god) trak u miksu. Izveze? trak i dokompresuje? (ili limitira?) u masteringu - i on zvuči kao kad na betonske kocke baci? ratkapnu od auta.

Ili, sl. sa bilo čim drugim.

Ako snimim trak, mogu li utvrditi koliko ga smijem ukupno kompresovati (ispitivanjem) i taj broj na neki način podijeliti na mix i mastering kompresije ; utvrditi za sve trakove u miksu na isti način i pronaći optimum kompresije na traku (ili mixu) i masterizaciji.

Sl. i za eq. ili bilo ?ta drugo.

Da li se npr., prosto matematički, mo?e kazati da je podizanje kompresijom za 20 dB = 10 * 2, pa je mix = 10 x, a mastering = 2 x?
Ili je funkcija kompresije na kompresiju eksponencijalna, pa je npr. ono ?to bi bilo dignuto u mixu 10 x i jo? 2 x u materingu u stvarnosti npr. 10 na 2.
Naravno, gornje cifre i način računanja su samo radi opisa i razumjevanja i ni?ta vi?e.

Vjerovatno postoji druga formula i to tonci znaju.

Koja?
alfom is offline