Izgleda da starim... pocinju da mi smetaju ovakva besciljna nadmudrivanja...
Sta biste rekli na moju tvrdnju (naucno potvrdjenu) da od svih tonova i akorada koje spominjete se sve svodi na broj 3.
Tacnije, svodi se na tri funkcije koja su osnova svakog muzickog dela u tonalnom (ne modalnom) sistemu. Dakle:
1. Tonika
2. Subdobinanta
3. Dominanta
Ne postoji broj 4!!!
Dakle svi ovi akordi koje pominjete, spadaju u jednu od ovih funkcija. Uglavnom su im "zaduzenja" ista, ali se desi da se recimo neki stupnjevi, tj. akordi mogu ponasati kao vrsioci funkcije koja im nije dodeljena po defaultu.
Svaka dalja rasprava je bespotrebna, jer subjektivno, akordi vrse 3 funkcije, kako god ih vi zvali, pa cak i u kompleksnijim harmonskim formama gde se javljaju i hromatske i dijatonske i enharmonske modulacije, pa medijantika i jos gomila stvari kojima cu opet ugusiti...
Desava se recimo da imamo "zamenika subdominantine subdominante" i sta cemo sa time? opet je u pitanju SUBDOMINANTNA funkcija, i subjektivno, ona nam zvuci isto kao i subdominanta u osnovnom tonalitetu jer vrsi IDENTICNU funkciju.
Ne treba da se lomite oko ovoga, kada je cela muzika skoncenrtisana oko ove 3 funkcije... Necete daleko stici.
Osim, ako Shiva ne insistira na muzici bliskog i dalekog istoka, kao i muzici odredjenih plemenskih zajednica koje jos uvek nisu presle na tonalni, temperovani sistem.
Pa cak i u Kini, Japanu, Indiji, u skoli ne izucavaju kao gradivo drevne lestvice, vec je 99% akcenta na savremenom temperovanom sistemu.
Neke stvari definitivno moraju da se svode na isto zbog kompatibilnosti.
Zamisli da celista iz Japana svira ukalupljen na njihov tradicionalni sistem?
TAj ne bi nikada mogao da svira ni sa jednim orkestrom osim japanskim.
Opet davim...
Batilite se ovakve vrste diskusije koja ne donosi ni jedan zakljucak i pokusajte da se skoncentrisete na nesto sto ce i drugima biti zanimljivo da procitaju, a usput i da nauce nesto.