View Single Post
Old 06-08-2006, 03:14 PM   #7
SHIVA
Psiho
 
SHIVA's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Rijeka / HR
Posts: 1,172
Default Re: psp vintage warmer

Ja govorim o principu rada a ti prichash o nazivima proizvoda. Ja govorim iz skromnog iskustva samo o onome shto poznajem i prihvacham da josh puno toga ne znam. Ti smatrash da sam u krivu... OK! Evo par chinjenica na temelju koih sam donio svoj zakljuchak a ti me svakako ispravi ako grjeshim.

Postoi nekoliko vrsta Eq-a i oni se medjusobno vrlo razlikuju. Ono shto im je zajednichko jest moguchnost da odredjene frekvencije pojachaju ili stishaju te da promjene tonalni balans zapisa. Neki imaju fiksne pozicije i fiksan Q dok neki nude podeshavanje i jednog i drugog. Ima barem desetak razlichitih filtera koima se EQ-i sluzhe ovisno od modela.

Ono shto EQ nema jest "interakcija" sa zvukom kojeg korigira. Eq uvijek stishava tamo gdje si mu to zadao i onoliko koliko si zadao.

Vech kad spominjesh DQ1 onda valda znash shto ga razlikuje od ostalih EQ-a!? Svaki pojas na njemu ima attack i release kontroler karakteristichan za kompresore. Dapache, usporedish li DQ1 i C4 dochi chesh do zakljuchka da su vrlo vrlo slichni. Gotovo pa nema bitnije razlike osim u samom grafichkom suchelju. Jasno... razlika je u imenima proizvoda. DQ1 je "dinamichki EQ" a C4 je "multiband kompresor". Razlika izmedju te dve sprave je bez sumlje daleko manja nego razlika izmedju Yuga i Aston Martina ali nas to ne sprjechava da prepoznamo da se radi o istom principu s velikim razlikama u izvedbi. I ne samo to... unatoch ogromnoj razlici Yuga i A. Martina svrha im je zapravo ista. Prelazak puta iz tochke A do tochke B. Sve druge funkcije su zapravo sporedne.

Kompresor (pa chak i jednopojasni) je ipak samo EQ koi umjesto statichne ekvalizacije (ujednachavanja) prilagodljivim Q-om i pozicijom u Hz nudi aktivnu ekvalizaciju signala kroz mjerljive komponente volumena signala (dB) i vremena (attack, release) proteklog od trenutka kada se uredjaj aktivira (treshold). Umjesto smanjenja volumena u dB kompresor za razliku od EQ-a barata omjerom (ratio) stishavajuchi samo onaj dio signala koi prelazi treshold. Obje sprave imaju svoje prednosti i nedostatke ali zapravo imaju istu namjenu; ujednachavanje signala.

Ako izmedju tochke A i tochke B ima blata i kamenja odaberesh "terensko" vozilo, a ako ih povezuje autocesta koristish se limuzinom. Ako nas ide 30 koristimo autobus. Sve navedeno su vozila s odredjenim prednostima i nedostatcima. EQ je pretecha kompresora. Kompresor je nudio aktivnu komponentu koja je s EQ-om bila nedostupna. Danas tehnologija nudi i sve kombinacije izmedju te dvije polazishne tehnike ujednachavanja signala. Netko to zove multiband kompresor, netko aktivan EQ a netko sve to skupa zove dinamichkim alatima i smatra da u ovu istu grupu spadaju i gate i exciter i transient designer.

Zajebi imena i fokusiraj se cilj. Ako i dalje mislish da EQ i kompresor nisu dve varijante istog alata rado chu te saslushat, ali nemoj argumentirati imenima proizvoda jer ona najcheshche ne govore bash nishta o namjeni i principu rada.
__________________
"It occurred to me by intuition, and music was the driving force behind that intuition. My discovery was the result of musical perception".
Albert Einstein speaking about his discovery.
SHIVA is offline   Reply With Quote