Zdravo Arthur,
Quote:
Originally Posted by Arthur
Na cemu zvucnici treba da stoje?  Mislim na onu pricu o tome da nije dobro da stoje na stolu, odnosno da budu u kontaktu sa drvenom konstrukcijom. Do sada nisam obracao paznju na to jer sam uglavnom slusao monitore sa specijalizovanih stalaka, pa mi nije padalo na pamet. Trenutno budzim sebi neki licni atelje pa me zanima da li ih trebam odvojiti od podloge i cime? Sta se dobija/gubi? Vise ili manje basseva? 
|
Generalno, ne po pravilu (pravila nema, samo preporuke), nego po onome sta sam sve video, stalci moraju biti teski, akusticki mrtvi, i moraju imati sto manji geometrijski profil, nije neophodno, ali bi bilo pozeljno da moze visina da im se podesava.
1. Teski - najvise zbog stabilnosti, ali potrebno je i da zvucnik ima veci problem da (usled akcija=reakcija) pomera stalak napred-nazad dok svira. To nije problem mozda sa manjim dvosistemcima, ali kada pricamo o trosistemcu sa bass-membranom tezine 150-300g, onda "skakanje" moze biti osetno. U to ime se ili rade stalci od gvozdenih cevi koje se pune peskom, ili od teskog punog drveta sa osnovom od debele i teske gvozdene ploce.
2. Akusticki mrtvi - proverava se kuckanjem i pri tom treba da zvuci tupo i bez ikakvih jasnih rezonancija.
3. Geometrijski profil - izbegavati siroke ravne vertikalne povrsine reda velicine samog zvucnika na stalku... to proizvodjac nije imao prilikom konstruisanja zvucnika i takva velika radijaciona povrsina menja frekventnu karakteristiku zvucnika. Drzati se stubova, cevi itd... ne praviti stalke u obliku kutije. Tu treba razlikovati podne (floor standing) zvucnike kojima ne treba stalak, i njihove glomazne kutije su proracunate tako da na kraju ima sto manje uticaja na rad zvucnika, i/ili je svaki uticaj te velike radijacione povrsine kompenzovan u skretnici.
4. Oslanjanje - Po mom licnom misljenju, treba izbegavati siljke (tzv. spikes) pogotovo one pozlacene... Pristojan sloj apsorpcionog materijala ispod zvucnika i stalaka je sasvim dovoljan da smanji uticaj prenosenja vibracija sa zvucnika na stalak i sa stalka na pod. Sta podrazumevam pod apsorpcionim materijalom.... pa recimo ispod zvucnika bi se mogao postaviti sundjer, presovani komadici sundjera, deblji itison, azmafon.... itd.
Ispod stalka treba staviti nesto cvrsce i par slojeva skrojenih itisona ili azmafona je sasvim dovoljan... tu treba paziti da se stalak ne pocne da ljulja ako nije na dovoljno cvrstoj podlozi....
5. Visina - trebalo bi da moze da se podesava, akusticke ose se razlikuju od monitora do monitora, i bilo bi dobro da se sve to moze podesavati.
Zasto stalak?
Pa najvise zbog toga da se izbegne velika radijacona povrsina na stolu koja ti pojaca bass ali ti napravi zbog refleksija comb-filter (filter cija karakteristika lici na cesalj) u mid-high regionu... Treba upravo zbog toga skloniti zvucnike iza stola i smanjiti uticaj toga, jer je to najosetljiviji region ljudskog sluha.
Sto se bass-a tice, bass se moze pojacati stavljanjem zvucnika na patos, pa stavljanjem zvucnika na patos pored zida, pa jos vise stavljanjem zvucnika u sam cosak sobe. S obzirom da si time pojacao bas a pokvario sve ostalo, nivo bass-a se realno povecava kupovinom zvucnika koji ga ima vise, ili dodatkom subwoofera koga mozes slobodno staviti u cosak i pojacati svoj bass do maksimuma.
pozdrav
bogi