View Single Post
Old 08-03-2006, 05:25 PM   #6
boggy
Moderator
 
boggy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Beograd
Posts: 6,200
Default Re: "mobilnost" akust.rjesenja ala Prima/Auralex itd

Quote:
Originally Posted by Illiron
http://www.saecollege.de/reference_material/

^--- Pogledajte kako izgledaju rezije na ovim slikama na to je mislio Shot i pozdrav za njega, odlicno je napisao u kom pravcu bi trebalo da se ide.
Hvala Illirion.

"ne-paralelnost" "zidova" koje na SAE mozete videti su u stvari sirokopojasni bass-trap-ovi, bazirani na Helmholtz-ovom rezonatoru. Ugao pod kojim oni stoje nije proizvoljan niti nezavistan od sobe na kojoj se primenjuju. Sve rezije na slikama su formirane u prostorima koji su barem 6x6m i gde je plafon barem 4-5m (odoka gledam u odnosu na proporciju stolice). Kada se to primeni na male prostore kakvim posetioci Rumskog najcesce raspolazu dolazi do problema da se zbog manjih dimenzija kakrakteristike Helmholtz ovih apsorbera ne nalaze u optimalnom rezimu zbog promena u apsorpcionim koeficijentima materijala na visim frekvencijama (ako bass trap smanjite njegova se radna frekvencija povecava, kao i apsorpcija ako vam je materijal isti, te se tu nesto jos mora promeniti, da bi radilo optimalno). Direktna primena (ovih) "SAE saveta" nije bas optimalna za male prostore.

Takodje "ne-paralelnost zidova" je nesto sasvim drugo.
Moraju se razlikovati pretezno reflektivne (beton, cigle) od pretezno apsorpcionih (gipsane ploce, sperploca, tekstil,...) ili cak akusticki transparentnih povrsina. Za cvrste i reflektivne povrsine vazi da su reflektivne u sirem frekventnom opsegu od pretezno apsorpcionih. Kada se gledaju niske frekvencije, ispod 100Hz, onda je za taj opseg gipsana ploca nije nikakva prepreka i moze se reci da akusticki talas takvu prepreku skoro da "ne vidi". Kada se umesto toga ozida zid od cigala ili izlije od betona, prica je fundamentalno drugacija... itd.
Ovo sve pricam samo pod uslovom da je rec "zid" primenjena kao sinonim za veoma cvrstu i pretezno reflektivnu povrsinu.

U tom slucaju "ne-paralelnost" zidova nije bas pozeljna u studiju, upravo zato sto se tada broj sobnih modova povecava enormno i komplikuje njihova kompenzacija, jer ne vaze vise celobrojni umnosci talasnih duzina.
Rezije koje mozete videti na SAE u osnovi imaju PARALELNE zidove.

Ovo je pak, samo jedna od velikog broja akustickih stilova i "doktrina". Zajednicko za sve je da imaju isti cilj, razlicite puteve do cilja, kao i da cilj nikada ne dostizu.

Drugim recima, nemojte mesati zid i gipsanu plocu.
Inace diskusija mi se dopada.

pozdrav

bogi
__________________
@Facebook
@Instagram
Email: boggy@myroom-acoustics.com

--"We can never see past the choices we don't understand." (Oracle, The Matrix Reloaded)
boggy is offline   Reply With Quote