Tervol je ime proizvoda. Proizvod je mineralna vuna. Imas osim tervola jos razlicitih proizvodjaca koji to prodaju (URSA recimo). Razlika u praksi ti je izmedju mineralne i staklene vune sto je staklena vuna teza za upotrebu, svrbi jako pod prstima i pusta male cestice po zraku koje nisu zdrave. Uglavnom ju je ta mineralna vuna totalno istisnula. Postoji i kamena vuna koja je zapravo ista kao mineralna samo je u tvrdim plocama i jako je gusta. Mi smo sad za studio uzimali Ursinu mineralku debljine 5 cm. Ima i 10 cm debelih ploca, samo smo mi radije sve uzeli od 5 cm pa kad je potrebno slagali po dva tri sloja da dobijemo debljinu. To smo radili za iza knauf zidova, jos nismo dosli do otvorenih apsorbera, ali ti je procedura skoro isto izvediva.
Apsorbere mozes sam napraviti. To sto gore spominjes s okvirom od knaufa je po meni malo besmisleno. Knauf je jako tezak i nema cvrstocu. Kad izrezes 10cm siroku traku knaufa dugacku metar - metar i pol, vjerovatno ce ti sama od svoje tezine puknut kad ju podignes. To je krhki materijal. Bolja ti je varijanta kupit dasku u Bauhausu ili negdje. Napravis okvir od daske i to drzi sto godina. Sto stavljas da je apsorber deblji, to ti on radi do nize frekvencije. Ali ima ti i stos da napravis otvoreni apsorber (okvir nema zadnju stranicu od lesonita nego je s obje, prednje i zadnje, strane samo tkanina koja skriva mineralku) koji udaljis od zida/stropa i tako mu prosiris podrucje djelovanja. Zamisli da taj okvir ima male nozice, da izgleda kao stol s nogama od 10 cm. Onda zvuk putuje kroz apsorber, tu se malo ubije, prodje kroz njega i odbije se od zida. Na povratku se opet ubije jer opet prolazi kroz apsorber. Debljina apsorbera i debljina razmaka do zida su ti u vezi efektivnom frekvencijom apsorpcije. Naime, apsorber najvise ubije one frekvencije cija je cetvrtina valne duljine jednaka njegovoj debljini. Znas kako val ima svoja dva ekstrema (gornji peak i simetrican njemu donji peak). Ako apsorber uhvati jedan takav peak (a to je tocka s najvise zvucne energije u periodi vala), on najvise u sebe apsorbira energije. Pretvori ju u kineticku (zatitraju cestice mineralne vune) i toplinsku (gibanje se pretvara u toplinu zbog otpora materijala). Ako je apsorber debljine cetvrtine valne duljine to ti znaci da ce val te valne duljine sigurno svojim ekstremom proci kroz apsorber. Znaci da ce ga apsorber ubiti. E sad ako ti je apsorber udaljen od zida recimo 10 cm, znaci da si prosirio njegovu sposobnost najvece apsorpcije i na sve frekvencije cija je cetvrtina valne duljine jednaka debljini apsorbera plus sirina razmaka. Malo je komplicirano objasniti al u stvari je teorija totalno jednostavna.
Svaka soba ima svoje modove. To su frekvencije na kojima se javljaju stojni valovi. Ako znas da ti je soba dugacka recimo 3 metra, znaci da se u njoj javlja stojni val na frekvenciji 114 Hz (i svim visekratnicima te frekvencije). Tvoj posao je da ciljas da na tom zidu najefektivnije ubijes upravo te frekvencije. Recimo 4 x 114Hz je frekvencija od 456 Hz. Koncentriras se na nju i napravis apsorber koji hvata valne duljine od 75 cm (a hvata i sve one koje su krace). Cetvrtina od 75 cm je oko 18 cm. Sad mozes ili napraviti apsorber dubok (debeo) 18 cm, ili napraviti apsorber od 10 cm i udaljiti ga od zida 8 cm. Taj odmaknuti apsorber malo manje radi od onog 18 centimetarskog ali je puno laksi i prakticniji.
Malo sam se raspisao. Ne znam koliko je ovo uopce jasno sto sam gore napisao. Mozda ja to ne znam na najbolji nacin objasniti.
Evo ti par linkova da ti pomognu:
http://www.sengpielaudio.com/calculator-wavelength.htm
http://www.pmerecords.com/Broadband.cfm
http://www.customaudiodesigns.co.uk/help.htm