View Full Version : Preporučite program za početnike
nixylive
26-04-2014, 10:27 PM
Pozdrav.
Ja sam stari/novi član. Nije me bilo par godina na forumu. Ranije sam pravio muziku iz hobija. Nisam muzički obrazovan, umem da odsviram par stvari koje volim i to je sve.
Re?io sam da ponovo krenem da pravim neku muziku, pa ako mo?e neka preporuka za software. Izdvojio sam ova 4 programa koja mi deluju zanimljivo: Ableton Live, Pro Tools, Reason i Fruity Loops.
Uglavnom mi treba za elektronsku muziku. Nisam kompozitor, ali umem da redjam semplove :) Ranije sam radio u Magix Music Maker-u i tamo je bilo brdo semplova, pa sam od toga pravio pesme.
Osim toga, pravio bih i propratnu muziku za neke kratke video klipove/filmove koje pravim, čisto zbog copyright-a na youtube-u.
Hvala unapred za pomoć.
Filip_
26-04-2014, 11:40 PM
Izdvojio sam ova 4 programa koja mi deluju zanimljivo: Ableton Live, Pro Tools, Reason i Fruity Loops.
Uglavnom mi treba za elektronsku muziku.
Onda se opredeli za Ableton Live bez razmisljanja. (privatno i sam radim u njemu elektroniku). Upali program, pocni od manual-a lagano, potom kombinuj sa video tutorijalima (ima ih na tone). Ne citaj/gledaj pa onda da to pokusas u Daw-u, nego paralelno radi, najbolje se uci u hodu i na greskama on the place :).
Nisam kompozitor, ali umem da redjam semplove :) Ranije sam radio u Magix Music Maker-u i tamo je bilo brdo semplova, pa sam od toga pravio pesme.
Redjanjem semplova bez trunke intervencija i svog pecata neces isplivati iz mora slicnih/dosadnih (ovo se ne odnosi na semplove drum sekcije, efekata, ponekog tepih sinta i slicnog...). Toliko dobrih VST instrumenata ima da je steta ne probati nesto svoje "izvajati". :rolleyes:
nixylive
27-04-2014, 01:08 AM
Hvala Filipe.
Da li si pesmu "Love" pravio u Live-u?
Potrudiću se da to ne bude samo puko ređanje semplova. Volim ja da obrađujem, dorađujem, čak i malo komponujem, koliko mi to moje neznanje oko komponovanja muzike dozvoljava :)
Filip_
27-04-2014, 02:01 AM
Hvala Filipe.
Da li si pesmu "Love" pravio u Live-u?
Jesam (Ableton Live 8 je u pitanju). Ta stvar ima godinu dana sad vec. Takav podzanr elektronike nema prodju kod izdavaca :mad: pa sam je malo zaboravio i nisam je zavrsio :(.
Bas je radjen u Rob Papen-ovom Albino-u, zenski vokal je sempl isecen i obradjen (free vocal samples), ritam u Drum reck-u u samom Ableton-u, ostalo se ne secam, ali mogu da pogledam ako te zanima :).
Potrudiću se da to ne bude samo puko ređanje semplova. Volim ja da obrađujem, dorađujem, čak i malo komponujem, koliko mi to moje neznanje oko komponovanja muzike dozvoljava :)
Samo polako. Tutorijala za Vst i Daw ima brdo, slusaj tudje, uporedjuj sa svojim, slusaj aranzmane, panovanje i eq-ing kanala drugih, vec dokazanih pesama...
Pozz :D.
probaj i FLstudio. Dosta je intuitivan i stare mrcine bi rekle "za djecu". A opet ako zelis nesto ozbiljnije, opet je vise nego dobar
nixylive
27-04-2014, 10:41 PM
Hvala. Čuo sam dosta dobrih stvari rađenih u FL. Iako je možda "neozbiljan" program za ozbiljne music maker-e, može dosta dobrih stvari da se napravi u njemu.
vBulletin® v3.8.12 by vBS, Copyright ©2000-2025, vBulletin Solutions Inc.