View Full Version : Useful tips and tricks
Danilo S
22-09-2012, 02:35 PM
Ideja je da se na ovom threadu prikupe korisni i provjereni mali savjeti i trikovi vezanih za audio tehnike. Svako ko želi da ih podijeli neka ih lijepo predoči. Npr. uvaženi član Jan je jednom postovao o tome da se dobiju dobri rezultati kada se na grupisanom bubanj kanalu prije saturacije oduzmu nekih 6 decibela a poslije saturacije se tih 6 doda u niskim frekvencijama. Mislim da bi bilo korisno za sve da se na jednom mjestu prikupe takve informacije. Ako ideja zaživi mogla bi da se postavi i za sticki temu. Pozdrav. Danilo
Sent from my iPhone using Tapatalk
Bockie
23-09-2012, 10:07 AM
Ceo forum je "Useful tips and tricks"... Samo treba čitati...:wink:
Danilo S
23-09-2012, 01:06 PM
Shotov post jo? iz 2003. o pronala?enju karakterističnih frekvencija, s posebnim osvrtom na vokale:
"Objasnit cu to na vokalima, iako naravno cijeli postupak vrijedi (i jednako se koristi) na svim drugim izvorima zvuka.
Znamo da vokal ima nekoliko bitnih frekvencija: oko 150hz, oko 300-400hz, oko 800-900 hz, oko 2KHz, oko 3KHz, 5 KHz, 12Khz.
Stvarno mi se ne da za svaku frekvenciju objasnjavat iz kojeg dijela tjela dolazi i na sto utjece.
Ajmo se koncentrirat na ovu najdublju frekvenciju, cisto kao primjer.
Hocete pojasnit razgovjetnost vokala u miksu, ne zelite ga poglasnjavat ili pretjerano kompresirat. Ona mu malo skratite najnizu osnovnu frekvenciju. Kako ju pronaci?
Uzmite bilo koji PARAMETRICKI EQ (Waves Q1-10, Ultrafunk...). Bitno je da taj EQ omogucava jako uske Q-ove. Za te stvari Waves Renaissance EQ-ovi nisu najbolji izbor jer su vrlo blagi.
Postavite Q na vrlo usku vrijednost (recimo u Wavesovom EQ na vrijednost oko 40). Dignite gain te frekvencije na maksimum (u Wavesima na +18db). Sad po malo - ali stvarno po malo - vozajte frekvencije u rasponu od 100 do 200 hz. U jednom trenutku primjetit cete da neka odredjena frekvencija pretjerano "zvoni" (gruva, pretjerana je). Sad samo promjenite gain na otprilike -5db i rasirite Q na oko 10-15. Vokal u ovoj varijanti puuuno bolje legne u mix, 200% bolje zvuci na klupskom razglasu (jer bas kutije u klubu ne pojacavaju toliko duboke frekvencije u bas podrucju vokala), ostavlja mjesta da bass gitara (synth, whatever...) bude definiraniji i blablabla...
Ista procedura vrijedi za bilo koje frekvencijsko podrucje. Na primjer, ako je vokal "preostar", vjerovatno mu treba pronaci rezonantnu frekvenciju (tako se to inace zove u teoriji) oko 2kHz-3.5KHz i to blago spustit.
Vrijedi pravilo da se niske frekvencije mogu spustati za vise decibela sa uskim Q-om, a visoke frekvencije za manje decibela ali s jako sirokim Q-om (Q moze biti cak i 2)."
Danilo S
23-09-2012, 01:11 PM
Risov post o korišćenju kompresora iz 2004.:
"Threshold jeste prag i to prag u smislu nivoa (jacina,amplituda) signala.
Kompresor smanjuje dinamiku(odnos glasno-tiho) signala na taj nacin sto signal koji predje zadani prag biva umanjen za zadanu vrednost (ratio).
Kompresor reaguje na prelazak signala preko praga (threshold) onoliko brzo koliko mu se zada(attack time).Kada signal padne ispod praga,kompresor ostaje "ukljucen" jos onoliko vremena koliko mu se zada(release time).
S obzirom na to da kompresor smanjuje nivo,obicno postoji neka vrsta kontrole koja vrsi nadoknadu nivoa iliti make-up gain.Zasto se nesto prvo spusta a onda dize?
U digitalnom svetu max nivo je 0 dBFS (Full Scale).Ako postavis threshold na recimo -7 dB a ratio na 3:1 i dolazi peak signala koji ima nivo od -4 dB,deo signala koji prelazi threshold (3 dB) ce biti umanjen trostruko,tj iz kompresora ce izaci signal jacine -6 dB.
Ako bi postavio ratio na infinity:1 ogranicio bi signal tako da ne predje threshold uopste.Tako dobijes limiter.Ni ne mora tako visok ratio.Sve preko 10:1 ima slican efekat.
Eksperimentisati sa kompresorima je kljucno.Samo tako se uci.
Na primer,da bi ocuvao sam pocetak nekog perkusivnog signala,da ne bi bio prigusen kompresorom,ne stavljaj attack time na 0 milisekundi,vec mu dopusti da malo prodje.Isto tako,stavi release time dovoljno kratko da ne bi ugusio naredni udarac.
Cinjenica je da kompresor smanjuje dinamiku(prekompresija izaziva mnoge negativne efekte-"pumpanje" ili "disanje",uticaj na visoke...),ali njime mozes povecati ukupni nivo signala.
Jer,ako ti npr peakovi skacu do -2 dB,a prosecna snaga tj RMS signala je -17 dB,taj signal je prilicno slab (da ne govorimo o tome kakva je to produkcija). Ako zelis da ga jednostavno pojacas za vise od 2 dB,otici ces u cliping i distorziju.Ali,ako mu prvo kompresorom dovoljno ukrotis peakove,onda ces moci da bezbedno dignes nivo, recimo sa make-up gain-om.
Ne zaboravimo i njegovu ulogu u dobijanju "punchy" zvuka,tj dodavanju osecaja energije i uzbudjenja,primenjenu na raznim instrumentima,najcesce bubnjevima ili celom miksu.
Tu su jos i multi-band kompresori koji razbiju signal na vise pojaseva frekvencija a potom za svaki pojas imas navedene kontrole i to je idealno jer se mnoge nus-pojave izbegavaju.
Naravno,usled svega toga,osnovna namena mu je da "uravni" signal i da njegov nivo odrzi relativno konstantnim.Kod vokala,na primer.
U radio produkciji se koriste da uravne nivoe, limituju nivoe, a oni koji imaju side chain input se koriste za "ducking". To je ono kad spiker progovori (a nivo glasa predje threshold) , muzika se odmah(attack time) utisa,a kad on prestane muzika se vrati na predjasnji nivo(release time).
P.S. Dinamika se inace mora redukovati za potrebe snimka,jer u stvarnom svetu je ona dosta veca nego sto to neki nosac zvuka moze da prenese."
Danilo S
23-09-2012, 01:21 PM
Koristan post o masteringu. Opet Shot. Takođe 2004. godina.
"...mastering...
Proces u kojem se rade dvije bitne stvari - balansira se EQ cijelog miksa i dinamicki se obradjuje taj isti miks. Cilj masteringa je dobiti ravnomjerne odnose u globalu cijele snimke, i smanjiti pretjeranu dinamiku te prilagoditi snimku/miks radijskim standardima. Evo jedan prijedlog za kako sloziti solidan master u wavelabu:
1. Srezati sve super-duboke frekvencije (Waves Lowdand - rezi sve ispod 24 ili 32 Hz) - 99% zvucnika ne moze reproducirati toliko duboko, to su potpuno nebitne frekvencije za standardnu muziku. Cak i nakon rezanja nece biti potpuno unistene i to je taman onoliko koliko ih je i potrebno.
2. EQ cijele snimke (Waves Broadband) - eventualna korekcija, ne nuzno.
3. Kompresor - standardni ili multiband - pravila su: duboki treshold, vrlo mali ratio, jako dugaci attack i release (oba preko 300ms - release u pravilu duzi od attacka)
4. Limiting - napucavanje na zeljeni RMS s brickwall limiterom. U wavelabu otvorite Level Meter i gledajte prosjecnu vrijednost na onim unutarnjim (tromim) pokazivacima. Kad skakuce oko -10db (ulazi u -9db) to je to. Ako za postizanje takvog RMSa snimka krene distorzirat vratite se kompresoru i njega prilagodite. Ako i dalje distorzira vjerovatno je problem da snimka nema dovoljno basa.
5. Dithering - izvlacenje snimke u posebni fajl i konverzija u 16 bita uz pomoc dithera
...dither...
Poseban noise ekstremno niskog levela koji se koristi kada se zeli ocuvati tihe detalje pri konverziji iz 24 ili 32 bita u 16 bita. Laicki receno - zbog njega repovi dugog reverba na kraju stvari zvuce fino i mekano. Toliko zeznuta stvar u teoriji da mi se ne da o tome sad pisati.
...zasto vaditi miks na 32 bita...
U 32 bitnom formatu zadrzava se maksimum tihih detalja. Inace ti "bitovi" se mogu opisati kao jedinica mjere za dinamiku - sto vise "bita" to se preciznije zadrzava ono najtise u snimci (potezi prstom po zicama gitare izmedju dva akorda na primjer). Ako racunamo da ce se cijeli miks u masteringu poglasniti za cca 10db, onda nam je svaki tihi detalj bitan da ostane sacuvan u maksimalnoj rezoluciji. Ako na primjer izvucemo miks samo na 16 bita, pa jos taj miks bude izvucen relativno tiho (peak na -5db a RMS na -23db recimo), kada sve provucemo kroz brickwall limiter neki krajevi reverba ili drugi tihi dijelovi zvucat ce kao pucketavi noise. Zato je potrebno izvuci miks u maksimalnoj rezoluciji. Teoretski 32 bitni zapis je najpovoljniji jer se pri izvlacenju mastera kada se smanjuje na 16 bita sve dijeli sa 2 i onda jos uz pomoc dithera sve zvuci maksimalno cisto (32/2=16). Ipak, razliku izmedju 24 i 32 bitnih mikseva nema sanse da cemo cuti (ima ludjaka u hi-tech mastering slusaonama koji to kuze ali to su pacijenti sa previse novaca ulupanih na zvucnike i ostalu opremu!)"
Danilo S
23-09-2012, 01:33 PM
Shot o kori?čenju reverba. 2003. godina.
"Q: Kako postaviti ovaj effecat a da ne bude preteran i da lepo sedne u mix??
A: Reverb se u misku uvijek stavlja na SEND. Poziva ga se preko RETURNa (ili AUXa) na svakom kanalu. Wet/Dry odnos na reverbu je 100:0, znaci da reverb iz sebe pusta samo procesirani signal (jeku).
Na taj nacin ga se moze pozivati sa svakog kanala i dozirati razlicito. Ne postoji posebna formula za postavljanje parametara reverba. Sve ovoisi o pjesmi, o tipu mixa i osobnom izboru.
Postoje dva osnovna opca pristupa namjestanja parametara. Jedan nacin je da se postavi relativno kratko vrijeme odjeka (ispod 1.5 s), kratki pre-delay (ispod 40 ms) i dodaje se na kanale relativno vise reverba (vise od 5%). Time se dobije izrazeniji stereo bez predugackog odjekivanja. Drugi je pristup da se postavi dugacak odjek (vise od 1.5s... cak do 5 sekundi!), primjetan pre-delay (oko 80-120ms) i taj se reverb na returnu (auxu) dozira vrlo vrlo malo (1%). Koji puta je potrebno i smanjiti output gain na reverbu. Cilj je dobiti reverb koji se jedva primjeti u odnosu na suhi signal. Tim pristupom zadrzava se suhoca u miksu a dodaje se dubina. U ovom slucaju jedna od korisnih stvari je izvlaciti miks na 32-bita da bi se zadrzala rezolucija za mastering, i u masteringu je obavezno koristenje dithera
Q: Kako odraditi reverb da njegov dolazak u stereo slici bude iza ili ispred nekog zvuka recimo drums??
A: To se ne moze napravit "u zivo"! Uzme se odredjeni part na nekom kanalu i okrene ga se naopako (reverse). Zatim se na njega postavi reverb (na send/return, ali moze i preko INSERTA!) i napravi se mixdown (render) samo tog kanala. Zatim se taj procesirani signal zamjeni sa originalom (cubase to moze automatski napraviti na novi kanal). Zadnji korak je da se cijeli taj part opet okrene naopako (reverse). Postoji i pristup da se renderira samo wet signal reverba koji se smjesti na neki drugi kanal i nakon sto se on i original (dry) okrenu naopako moguce je dozirati kolicinu tog obrnutog reverba.
Q: Kako objedini reverb u gotovom mixu tako da on ima prisutnost ali da se ne primeti??
A: Stavljanje reverba na master insert u mixu nije preporucljivo. On se obicno dodaje u fazi masteringa. Opcenito se tu postavlja reverb minimalne duljine (0.2 - 0.3 s) sa kratkim pre-delayom (obavezno ispod 40ms zbog Haasovog efekta... preporucljivo oko 20ms) i reverb signalu se koji put treba odrezati niske frekvencije ispod 15Hz da ne zamuti bass/kick. Dozira ga se vrlo malo. Obicno je princip da se podigne reverb do praga cujnosti, i onda ga se spusti za 3db dole. Naime, kada ostali procesori sjednu u masteringu i nabriju snimku taj reverb ce biti primjetniji, tako da ga se dozira po principu "namjesti optimalno pa onda za svaki slucaj malo stisaj"
Danilo S
23-09-2012, 01:45 PM
Eonov post o miksanju pomoćnih vokala:
"Pogledaj na kojoj freq.ti se nalazi glavni vocal i u zavisnosti od njega skini niske(20HZ do 100HZ) ili srednje niske(od 100HZ do 350HZ),mozes i malo preko granice,freq. za back vokal.Ako hoces to precizno da odradis postavi notcheve na oko 50HZ i 200 HZ i 350HZ i nemoj Q da postavljas na visoki broj.E sada ide glavni deo.......
Postavi neki CHORUS effecat recimo Hexa Chorus i unutar njega odredi razlicite frekvencijske parametre tako da ti se poklapaju izmedju nocheva i na frekvenciji back vocala.Odradi SPREAD(prosiri ih stereo) samo nemoj preterati i odradi VOLUME."
član Jan je jednom postovao o tome da se dobiju dobri rezultati kada se na grupisanom bubanj kanalu prije saturacije oduzmu nekih 6 decibela a poslije saturacije se tih 6 doda u niskim frekvencijama.
Jesam dobijao sjajne rezultate ulazeci u tape sims sa manje basa i dodavajuci ih posle, taj "trik" sam pokupio od Gabriel Roth-a koji kaze da su Amy snimali tako, ceo miks ili pak i bubanj i miks, ne secam se, sa manje basom, da bi dobili maksimalnu zasicenost u srednjima, pa bi posle vratili bass...
Ali zaista u danasnjim uslovima brzine, jednostavno nemam vremena toliko daleko ici na zalost, i sve gledam da resim sto prostije...
Everbeatz
23-09-2012, 05:03 PM
tzv. pre-emphasis, pola sprava radi na tom principu btw:wink:
vBulletin® v3.8.12 by vBS, Copyright ©2000-2025, vBulletin Solutions Inc.