PDA

View Full Version : Azmafon(Zvucna izlolacija)

STUDIOTON
19-03-2005, 06:09 PM
http://www.azma.co.yu/akusticki_izolacioni_materijal.htm

Ima li neko iskustava .. U pitanju je domaca fabrika sa svojim prozivodima sa sedistem u Kragujevcu ..

Izgleda da cu reziju sa ovim srediti :roll:

http://www.azma.co.yu/slike/azmafon.gif

kVu
19-03-2005, 07:21 PM
Ne izgleda lose.. Aj kad se raspitas daj nam malo vise detalja (cena i sl)

hvala. poz!

bezsmisla
19-03-2005, 10:02 PM
dok sam bauljao po netu nadjoh i ja isto to...nislim da bi ga trebalo probati...moze da ispadne dobro

Bambino
20-03-2005, 12:30 AM
Postoji Azmafon od 2cm i 1cm.Cena debljeg je 234din po tabli a tanjeg 144din.Dimenzija table je 1090x920mm.Kod nas necete naci jeftiniji i kvalitetniji materijal za apsorpciju zvuka.Radio sam u dva studija koja su izolovana Azmafonom i mogu vam reci da u svojoj nameni funkcionise odlicno.Ja sam reziju vec izolovao Azmafonom a posto sam resio da napravim i gluvu sobu,i nju cu da izolujem istim.Juce sam bio u prodajnom mestu pored fabrike tako da su i cene tacne.Cuo sam da je i Emir Kusturica izolovao svoj studio sa ovim materijalom.Nezgodno je samo sto je ruzan kada se zakaci na zid.Ja sam preko stavio obicno tanko platno a ova dvojica su stavljali tanak itison.Gluvu sobu pravim od rigipsa oblozenog sa obe stane Azmafonom(i unutra i spolja) samo ne znam da li je bolje da unutar zida izmedju Azmafona stavim sundjer ili presovanu mineralnu vunu debljine 5cm?

OFF
20-03-2005, 12:46 AM
Azmafon (by AZMA KG) je odlican apsorpcioni, ali ne i izolacioni materijal. Ima slican koeficijent apsorpcije kao mnogo deblji slojevi mineralne vune , sto znaci da je jako efikasan u zoni srednjih i visokih frekv. , a prilicno je jeftin.
Posto vidim da dosta vas mesa izolaciju i apsorpciju, moram da objasnim par stvari. Za izolaciju (zvucnu), jedinu ulogu ima MASA pregrade, a zbog prenosenja vibracija, pozeljan je diskontinuitet sredine. Apsorpcija je totalno druga prica, i kod nje je cilj dobijanje zeljene reverberacije i prvih refleksija( u kombinaciji sa difuzorima). Znaci za izolaciju- beton, cigla, puni blokovi, eventualno gips....ZABORAVITE STIROPOR( osim kao toplotni izolator) u studiu, kao i kartone od jaja. Za apsorpciju je duza prica ali je glavni princip TALASNA DUZINA ZVUKA KOJI ZELITE DA BUDE APSORBOVAN MORA BITI REDA VELICINE PREPREKE NA KOJU ON NAILAZI. Amin! Znaci za visoke-porozni materijali, tkanine, zavese , azmafon..., za basove - rezonantne ploce , za srednje- akusticki apsorberi( shupljikaste kutije ispunjene recimo azmafonom) . Ovo je malo duza prica , pa pitajte :)

Bambino
20-03-2005, 01:05 AM
Pitanje za OFF-a:gore sam vec napisao da planiram da napravim gluvu sobu.Koliko je dobro to sto pravim pregradni zid od rigipsa koji cu sa obe strane da oblozim azmafonom i ostaje mi jos 7-8cm praznog prostora u samom zidu.Da li da taj prostor ostavim prazan ili da ga napunim mineralnom vunom ili sundjerom?

OFF
20-03-2005, 01:32 AM
Ako ne mozes da zidas ciglu zbog tezine, rigips je ok.Diskontinuitet pregrada je jako bitan(vazduh je takoje nova pregrada-i najjeftinija :). nije lose da napravis neku podkonstrukciju za azmafon, kako bi fakticki bio udaljen od gipsa bar 5cm , jer je tako puno efikasniji. Ako pravis vokal kabinu u reziji,. onda je ok da je i spolja oblozis(da sluzi kao apsorber u reziji), ali ako je van rezije, nema previse potrebe , dovoljno je iznutra. Znaci-azma-gips-vazduh-gips (pa opciono azma) gledano iz kabine. pokusaj da stranice budu neparalelne.
Pozdrav

Bambino
20-03-2005, 01:48 AM
Ja sam planirao ovako posto je kabina u reziji: azma-rigips-azma-vazduh-azma-rigips-azma.Znaci da obe strane rigipsa oblozim azmom.Da li se time nesto dobija?

OFF
20-03-2005, 03:30 PM
Ja sam planirao ovako posto je kabina u reziji: azma-rigips-azma-vazduh-azma-rigips-azma.Znaci da obe strane rigipsa oblozim azmom.Da li se time nesto dobija?
dobija se sigurno, mada licno mislim da su unutrasnji slojevi azmafona , nepodreban trosak, jer nece mnogo poboljsati izolaciju, a kao apsorberi, tu ne deluju. Ostalo je ok, ali ipak potrazi jos neko misljenje

alfom
20-03-2005, 04:00 PM
Visak ti je vazduh. To nije rjesavanje toplotne izolacije pa ti ne treba, a kao zvucni izolator u tako tankom sloju ne predstavlja nista.
Jedna fabrika iz Cacka je pravila zvucno zasticene komandne kabine za industriju sa azmafonom i imao sam priliku ucestvovati u koristenju nekoliko njih. Ta konstrukcija je dobro rjesavala visoke i srednje frekvencije, ali niske ne.
Moj prijedlog : itison-azma-rigips obostrano na drvenom rostilju ispunjenom azmom-azma sa druge strane-itison. Treba paziti na rjesavanje zvucne izolacije poda, a strop izvesti od iste kombinacije kao i zid.
Kako rjesavate ventilaciju u tim prostorima?

Bambino
20-03-2005, 11:17 PM
Verovatno nekim malim ventilatorom

tillco
20-03-2005, 11:55 PM
Ventilatorcic bi ipak stvarao neki sum, razmisljam...Dobro pitanje...A mozda se ovi prostori ne provetravaju uopste...

Bambino
21-03-2005, 02:28 AM
Obzirom da i nije zdravo dugo biti u gluvoj sobi mozda je ventilator i nepotreban.Odradis jednu strofu pa kafica :lol:

ANITA
21-03-2005, 08:23 AM
http://www.azma.co.yu/akusticki_izolacioni_materijal.htm

Ima li neko iskustava .. U pitanju je domaca fabrika sa svojim prozivodima sa sedistem u Kragujevcu ..

Izgleda da cu reziju sa ovim srediti :roll:

http://www.azma.co.yu/slike/azmafon.gif

Da li je to spuzva koju koriste tapetari za proizvodnju namjestaja? Ja koristim takvu - tzv. regenerat spuzvu. Ali mi se cini da je ta moja tvrdja (teza) jer se ne bi dala ovako namotati kao ova na slici. Postoje od 1,2 i 3 cm. A i lijepa je! :wink:

Ali uglavnom ako je to nesto tako, onda je izvrsno!! Meni su te spuzve spasile zivot (+bas trapovi u kuteve od gipsanih ploca i mineralne vune).... sve se zaista CUJE!!!

ALI!!! Definitivno treba staviti difuzore (neke piramidalne spuzve)... malo ce procistiti zvuk, rasprsiti frekvencije.... zvucat ce kristalnije.

Ja sam htjela uštediti pa smo stoga napravili neki proračun kritičnih točaka i tamo stavljali najvise i najdebljeg (tezeg) materijala. Na prvu refleksiju smo stavili najdeblju spuzvu, a ostalo za cm tanju. Basevi su uspjesno rjeseni trapovima i nema vise nikakvog brujanja (dok je prije toga bilo occcaaajno).

Sretno!

Koliko su TESKE te spuzve?

OFF
21-03-2005, 11:43 AM
[quote="ANITA

ALI!!! Definitivno treba staviti difuzore (neke piramidalne spuzve)... malo ce procistiti zvuk, rasprsiti frekvencije.... zvucat ce kristalnije.

quote]

Cuj, piramialne spuzve nisu difuzori, vec samo dobri apsorberi. A oblik im je piramidalan zbog povecanja povrsine (ekvivalent mozgu :) ), a sam tim i efikasnosti. Difuzori moraju biti tvrdi , nepravilno oblikovani materijali( drvo, pune ploce, reljefast zid, stubovi) da bi dolazeci zvuk odbili u teoretski svim mogucim pravcima. Potrazite site firme RPG , oni su u tome baje(za difuzire)

ANITA
21-03-2005, 01:53 PM
To je tocno da je potrebno da budu masivniji materijali da bi difuzirali sve nize frekvencije, ali za visoke (koji se strasno utope u svim tim spuzvama) dovoljno je uzeti piramidalnu spuzvu. Cuje se razlika. Mi kad smo radili ja sam sjedila u svojoj tocci za mixanje i bez i sa piramidalnih iza ledja je bila cujna razlika (ne imaginarna) :wink: . Prije toga je bilo premutno, priguseno. Ovo je sredilo i ublazilo situaciju s visokima.

A pravi difuzori naravno su ovi koje si spomenuo....

Ja sam se malo igrala sa gipsanim plocama u kutevima.... pa sam napravila svoj "difuzor" od gipsa i plastofila.... "simulirala" sam stijenu (njene ostre bridove)... :oops: ...bas lijepo izgleda... :D

OFF
21-03-2005, 11:46 PM
Sa visokima nije problem. I sama si primetila da je sa sundjerima bilo bolje, jer su oni upili (ne rasprsili) visoke.
Ali, postoji jedna jako vazna stvar o kojoj ljudi jako malo vode racuna- PRVE REFLEKSIJE. Sve nase spavace,dnevne ili decije sobe( Studio :D ) imaju reverberaciju koja se uz vrlo mala ulaganja moze dovesti na optimalnih 0.3s (za audio-reziju) , ali je problem sto zbog njihove velicine reflektovan zvuk od zadnjeg zida, bocnih zidova, plafona ili ne daj boze radnog stola, stize do snimatelja u vrlo kratkom vremenskom intervalu u odnosu na direktan zvuk( koji nas samo i jedino zanima) iz monitora. Ta vremena se vrlo lako daju izracunati -izmeris put zvucnik-zid-usi i podelis sa brzinom zvuka 340m/s. Videces da se u nekim standardim kucnim uslovima dobijaju rezultati 10,15....ms. Sve ispod 30ms(pa i 50) moze biti vrlo nepozeljno jer je to vreme koje potpada pod integraciju cula sluha( osobina uha da zvuke pristigle u kratkom intervalu sabira i dozivljava kao jedan dogadjaj). Ako dodamo tome da se zvuk pri sudaru sa preprekom neumitno frekvencijski promeni, eto nam faznih problema, nerealne zvucne slike, pa onda krivi monitori, neuzvracena ljubav, glad u svetu.....Zbog toga DIFUZORI imaju ulogu da produze put reflektovanom zvuku do nasih usiju . Probaj!

ANITA
22-03-2005, 12:45 PM
:D
znam, znam....
imam doma svog inzinjera elektrotehnike koji je sve to pomno proucio i evo.. tako smo i napravili.

Jedino jos nismo rjesili ove refleksije za stola! Ali stol je uvijek prepun knjiga i sveg.. pa evo ti difuzori.. :wink:

Batke
28-12-2011, 08:33 PM
batice,vidim da si upucen u to kako funkcionise azmafon,pa me interesuje da li mi mozes pomoci.imam problem sa zvukom od komsije iznad mene,posto zivim u kuci.On je stavio laminat a ispod laminata je stavio stirodur bez kosuljice i bez ikakve zvucne izolacije,tako da se kod mene dole sve cuje.E sad ..ja sam razmisljao da uradim gipsani plafon a da izmedju postojeceg i gipsanog stavim azmafon.Da li cu resiti problem sa zvukovima?

Arthur
29-12-2011, 01:08 AM
mislim da ti sam azmafon neće dovoljno pomoći. Ako već radiš nov plafon, možda je pametnije da ideš na nešto deblje i teže, tipa mineralna vuna (isover, ursa i sl)

boggy
29-12-2011, 05:29 AM
mislim da ti sam azmafon neće dovoljno pomoći. Ako već radiš nov plafon, možda je pametnije da ideš na nešto deblje i teže, tipa mineralna vuna (isover, ursa i sl)

Treba teze i od toga za udarnu buku... beton (ako pricamo o izolaciji) a onda krecu problemi sa izdrzljivosti konstrukcije itd.. Uglavnom... azmafon jeste smesan ako se stavi jedan sloj ... treba barem 10-15cm... a tada je jeftinija kamena vuna.

msvati3
10-12-2013, 03:39 PM
Pozdrav..!potpuno sam nov na forumu,a prikljucio sam mu se zbog muke koju imam od kad sam se uselio u nov stan...pogadjate,radi se o zvukovima koji dolaze sa svih strana,zahvaljujuci tome sto gospoda "investitori"nisu stavili niti gram iceg sto bi se moglo zavesti pod pojmom "zvucni izolator" a u zidove i podove,pa je sada ostalo stanarima da se rvu sa tim problemom.Dakle,zgrada je zavrsena,nema prepravke zidova i podova,a mene sad interesuju 3 stvari..
1.Kako da izolujem zvuk koji dolazi iz stana koji je 2(!!)sprata iznad mene(stan iznad je za sada prazan),a koji dolazi od hodanja coveka koji je jako tezak,dakle-cuje se trupkanje od koraka,zvuk jako niske frekvencije ,dakle bas koji je izuzetno neprijatan,a pored toga ljudi non stop cimaju nesto po parketu(neke stolice ili sta vec) i imaju malo dete(pleonazam) koje malo-malo pa nesto baca na pod,sa treskom...Ima li tu kakvog leka,plafon je standardno visok,nekih 2.6m...
2.Ispod mene nalazi se zubarska ordinacija,i iz nje takodje dolaze jako neprijatni zvuci-klompe g-dje doktorke koja ih vuce po plocicama,piskav glas kao i zvuci konverzacije doticne sa pacijentima-klijentima,kao i zvuk komresora koji se povremeno pali i ima vrlo nisku frekvenciju.Prvi zvuk iskljucicu razgovorom o promeni obuce,ali-kako da joj kazem-STA DA STAVI NA SVOJ PLAFON da mi ne dolaze zvuci od njenih razgovora sa pacijentima?Na kraju,kompresor cu jos i da progutam,ali-verujem da se i njegov zvuk moze bar malo utopliti,rec je o vrlo niskoj neprijatnoj frekvenciji(bas),prakticno brujanju,na srecu kratkotrajnom..
3.Jos dva zida takodje su mi "u najavi" problematicna,u jednoj sobi koju delim sa komsijom je zid koji je zajednicki sa njihovim sobom a u koju ce se uskoro useliti jedna -bebica(da bude ziva i zdrava!!),pa bi bilo pametno i taj zid zvucno izolovati kad krenu "nocni koncerti".A u glavnoj sobi,jedno parce zida koje delim sa stanom sa leve strane i koje je od supljeg bloka takodje cu morati da izolujem jer komsinici ne pada napamet da se izuje iz stikala sve do spavanja,zena je srednjih godina,dodje mi da joj kupim papuce i pojavim se na vratima sa njima,a inace sam ih "pismeno"upozoravao,dzabe...Ostatak zida je betonski blok i ususkan je namestajem...
To su moji sitni problemi,vidim iz Vasih postova da ste jako upuceni u problem zvucne izolacije pa se nadam da cete imati i par prakticnih saveta i za mene,u suprotnom-moracu da pribegnem radikalnijim metodama,kao sto je npr-prodaja stana,jer ovako dalje NE MOZE...
Unapred sam Vam zahvalan na bilo kakvom odgovoru,ako zelite mozemo se cuti i telefonom,s'postovanjem-Predrag,Pozarevac...

Znak
10-12-2013, 04:12 PM

Khan
10-12-2013, 09:09 PM
Pozdrav msvati3, dobrodosao na forum.

Ovo je svakako jedna od najtuznijih stvari koju sam procitao u poslednje vreme, pri cemu ne mislim na forum...

Ima ovde ljudi koji su duboko u ovoj materiji, pa dok se oni ne jave, uputio bih te na par stvari.

1. Pretrazi pazljivo po ovoj grupi, bilo je puno price i detaljnih uputstava o ovome, od teorije do glancanja gotovog.

2. Odmah zaboravi na bajke o bilo kakvom materijalu od 2cm koji upija svu buko ovoga sveta. Bez min15cm gubitka prostora na svakom zidu, plafonu i podu, neces dobiti nikakvu razliku. Najverovatnije ce to ici u pravcu dupliranja zida (gips, lamperija...) punjeno kamenom vunom, slicno i sa plafonom.

Uzgred, ako je za bilo kakvu utehu, svi ovde razumemo tvoju agoniju!:cry: